REKLAMA

Słuchowisko "Piękno i mrok"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2009 18:49
Edgar Allan Poe - amerykański pisarz i poeta - słuchowisko o jego życiu, twórczości i inspiracjach w czwartkowy wieczór.

29 stycznia 2009, godz. 21:30

Słuchowisko Piękno i mrok to poetycka opowieść o życiu Edgara Allana Poe - jednego z największych poetów amerykańskich. W styczniu tego roku mija dwusetna rocznica urodzin pisarza, którego wpływ na literaturę nie tylko amerykańską, ale i europejską jest bezcenny. Należy on niewątpliwie do klasyków światowej prozy i poezji. Jest też  niekwestionowanym mistrzem opowieści grozy. Niezwykła wyobraźnia autora i głębia psychologiczna tworzonych  przez niego  postaci sprawia, że uznaje się go za jednego z pionierów kryminału i science fiction. Genezy  utworów Poe  trzeba jednak szukać, nie tylko w bogatej wyobraźni pisarza, lecz także w burzliwych kolejach jego losu. Znajomość biografii autora Zagłady domu Usherów, Zabójstwa przy rue Morgue i metafizycznej poezji, pozwala dopiero zrozumieć, przynajmniej w części - romantyczny i mroczny zarazem świat Poego.

W słuchowisku zatytułowanym Piękno i mrok autorka zderza więc dwa światy Poego - ten  wykreowany w twórczości, z tym rzeczywistym otaczającym  pisarza - niszczącym, degradującym,  wreszcie całkowicie unicestwiającym.  

"Piękno i mrok" słuchowisko Bożeny Markowskiej

Czytaj także

Biografie niezwykłe: Poe i Waugh w podcastach

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2009 13:47
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biografie niezwykłe: Edgar Allan Poe

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2009 13:27
20 stycznia 2009, godz. 21:30
rozwiń zwiń