Polskie Radio
Section05
alkoholizm

"Za rzadko rozmawiamy o uczuciach i potrzebach". Halina Gut o relacjach dziecko - rodzic

Zachowanie bliskiego kontaktu i utrzymanie dobrej relacji i silnego związku z własnym dzieckiem może być wyzwaniem w obecnych czasach, gdy wiele czynników może przeszkadzać w poświęcaniu odpowiedniej uwagi i czasu. O wyzwaniach współczesnej rodziny dyskutowali Halina Gut, trener radykalnego wybaczania, autorka warsztatów umiejętności wychowawczych oraz Daniel Dziewit, publicysta, autor książki "Homo Enter".
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo pomoc Rafał Porzeziński alkoholizm uzależnienia

Wpółczesne PRL-owskie sentymenty. Karnkowski: tęsknota selektywna

- Dla polityków III RP patrzących bardzo liberalnie, komunizm był pewnym alibi dla polityki odrzucenia wsparcia państwa dla ludzi. Do dzisiaj pokutuje w liberalnym dyskursie stwierdzenie, że np. wsparcie dla rodzin to "bolszewia" czy "komuna", choć są to rozwiązania praktykowane za Zachodzie przez całe lata - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Karnkowski, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli PRL historia PRL komunizm alkoholizm

"Dwa spojrzenia". Tradycje AA jako życiowy drogowskaz

Dwa Program 12 kroków i 12 tradycji to jedne z filarów wspólnot problemowych, jak Anonimowych Alkoholików, Al-Anon czy Wspólnot hazardzistów. Narzędzia, którymi posługują się wspólnoty, mogą także pomóc w budowaniu szczęśliwej, bezpiecznej i pełnej rodziny oraz innych obszarach życia. W audycji gościli Irena Hojfeldt, aktywistka społeczna oraz Paweł, osoba uzależniona.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo pomoc Rafał Porzeziński alkoholizm uzależnienia

Ograniczony dostęp do używek. Reportaż "Z małpką w kieszeni" [POSŁUCHAJ]

Od lipca w Krakowie będzie obowiązywał nocny zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach. Podobne ograniczenia można spotkać także w innym miejscach Polski. To jeden z pomysłów, jak zmniejszyć niebezpieczeństwo związane z łatwo dostępnym alkoholem. O zagrożeniach z tym związanych opowiada w reportażu m.in. Mirek, warszawski kibic piłkarski, który od ponad siedmiu lat jest niepijącym alkoholikiem. Jak sam przyznaje, nie wie, kiedy alkohol zawładną jego życiem.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki pr poleca reportaż alkoholizm alkohol Trójka

Łatwo dostępny alkohol. "Z małpką w kieszeni" - reportaż Antoniego Rokickiego

"Małe butelki zmieniają sposób picia alkoholu (...). Pozwalają pić wygodniej w sytuacjach, w których wcześniej picie alkoholu było niemożliwe lub zbyt krępujące. (...) Wprowadzają do picia alkoholu elementy niewinnej, niegroźnej zabawy…" – to fragmenty raportu "Dokąd płynie mała wódka", opublikowanego przez firmę Synergion w 2020 roku.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki reportaż nałóg alkoholizm

"Dziękuję, nie piję" - reportaż Antoniego Rokickiego

Aż 43 proc. ankietowanych przyznaje, że nadużywanie alkoholu jest bardzo dużym problemem w naszym kraju – tak wynika z badań Centrum Badania Opinii Społecznych, opublikowanych w grudniu 2019 roku. Wystarczy latem pospacerować po nadwiślańskich bulwarach czy sopockim Monciaku, aby przekonać się, że w barach i restauracjach sprzedających alkohol nigdy nie brakuje gości.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Antoni Rokicki alkoholizm

Alkoholizm w rodzinie. Co z dzieckiem?

Z alkoholu nie warto robić tematu tabu. – Stąd moja myśl, żeby napisać książkę na taki trudny temat, żeby nie udawać, że tego tematu nie ma, bo jest powszechny i ważny – wyjaśnił Artur Gębka. Oswajając ten temat z dzieckiem, mamy szansę na większą świadomość w tym zakresie. „Butelka taty” może być przyczynkiem do bardzo ważnych rozmów.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica alkoholizm rozwój dziecka psychologia dziecięca

"PRL - historia prawdziwa". Pijaństwo w czasach PRL

- Na społeczeństwie piętno odcisnęła na pewno wojna, (…) ale alkohol był także jednym z głównych źródeł budżetu PRL. Punktów sprzedaży alkoholu było bardzo dużo, w połowie PRL jeden punkt sprzedaży przypadał na ok. 600 mieszkańców (…) alkohol był właściwie wszędzie, można go było kupić na każdym rogu, to także słynne budki z piwem, bary na dworcach kolejowych czy Wars - mówił Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli PRL historia PRL komunizm alkoholizm