Teatralna, pierwszomajowa loża Andrzeja Matula

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2009 11:49
Audycja o jednym z wybitnych reżyserów filmowych i teatralnych - Aleksandrze Bardinim.Póżnym wieczorem słuchowisko pod tytułem "Dotknięcie skrzydeł " na podstawie książki Mariana Grześczaka. Zapraszamy.

1 maja 2009, godz. 20:00

W audycji przypomniny Aleksandra Bardiniego - postać bardzo ważną dla polskiego teatru. W latach 1932-1939 studiował aktorstwo i reżyserię w Państwowym Instytucie Teatralnym w Warszawie. Jego nauczycielami byli Leon Schiller i Aleksander Zelwerowicz. Swoją działalność artystyczną zwiazał, przede wszystkim, z Warszawą. Przed wojną występował w warszawskim Teatrze Polskim. Po wojnie współpracował z Teatrem Wielkim, Teatrem Polskim, Teatrem Wspólczesnym, był dyrektorem Teatru Ateneum, wykładał w PWST. W latach 70. prowadził popularne programy telewizyjne dla estradowców-amatorów w bloku programowym Studio 2. Wśród spektakli, które reżyserował, na uwagę zasługują "Balladyna", "Henryk IV", "Sen nocy letniej", "Tango", "Stara kobieta wysiaduje" oraz spektakle telewizyjne – "Profesja pani Warren", "Trzy siostry". Zrealizował też dzieła operowe m.in. "Borysa Godunowa", "Otella", "Halkę", "Straszny" dwór". W 1994 obchodził jubileusz 60-lecia pracy artystycznej i zarazem 80. urodzin. Zmarł 30 lipca 1995 w Warszawie. Gośćmi Andrzeja Matula będą: Barbara Osterloff i Konrad Szczebiot. W audycji posłuchamy Aleksandra Bardiniego z nagrań archiwalnych Polskiego Radia.

Tego samego dnia zapraszamy na słuchowisko:

Marian Grześczak Dotknięcie skrzydeł w reż. Wojciecha Maciejewskiego zrealizowane w 1976 roku z udziałem: Jana Kobuszewskiego i Barbary Krafftówny oraz Andrzeja Antkowiaka, Olgi Bielskiej i innych. Jest to opowiedziana w groteskowy sposób historia małżeństwa Miśki i Ignaca, których pasją stało się odgrywanie przeróżnych ról, przeistaczanie się w znanych ludzi, ptaki, zwierzęta.

Słuchowisko poprzedzi rozmowa z autorem, który w marcu obchodził 75 urodziny.

Zapraszamy o godz. 22:15.