Polskie Radio
Section05

Andrzej Matul

"Lato z Radiem" gra już po raz 53. Piękna historia trwa

Pięćdziesiąt trzy lata temu, o godzinie 11 na antenie Programu 1 Polskiego Radia, wybrzmiała "Polka Dziadek". Był to sygnał rozpoczynający "Lato z Radiem", audycję wymyśloną przez Aleksandra Tarnawskiego. Audycję, która przez lata zyskiwała grono wiernych słuchaczy i bez której dziś wielu nie wyobraża sobie wakacji.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Zygmunt Chajzer Ewa Michałowska Aleksander Tarnawski Krystyna Czubówna Stanisława Stec Sławomir Szof Lato z Radiem 2024

"Lato z Radiem" gra już po raz 52. Piękna historia trwa

Pięćdziesiąt dwa lata temu, o godzinie 11 na antenie Programu 1 Polskiego Radia, wybrzmiała "Polka Dziadek". Był to sygnał rozpoczynający "Lato z Radiem", audycję wymyśloną przez Aleksandra Tarnawskiego. Audycję, która przez lata zyskiwała grono wiernych słuchaczy i bez której dziś wielu nie wyobraża sobie wakacji.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Zygmunt Chajzer Ewa Michałowska Aleksander Tarnawski Krystyna Czubówna Stanisława Stec Sławomir Szof Lato z Radiem 2023

"Wprowadzał radość do życia innych". Andrzej Matul we wspomnieniach

- Zawsze zwracał mi uwagę, że radio to nie jest medium, przez które się przemawia, tylko służy ono temu, żeby rozmawiać - mówiła o zmarłym w grudniu dziennikarzu Polskiego Radia Andrzeju Matulu Małgorzata Małaszko, dyrektor-redaktor naczelna Programu 2.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek Jakub Jamrozek dziennikarstwo Małgorzata Małaszko Anna Stempniak Barbara Osterloff Marcin Przybylski Polskie Radio

Ludzie kultury i przyjaciele wspominają Andrzeja Matula

- Według mnie był niesamowicie skromnym człowiekiem, pełnym pokory w życiu, w stosunku do sytuacji, wydarzeń, losu. Zawsze pozostanie w mojej pamięci jako ten bezinteresownie dobry, uśmiechnięty, pogodny - mówi w "Kulturalnej Jedynce" aktorka Anna Nehebrecka wspominając zmarłego dzisiaj wieloletniego dziennikarza i lektora Polskiego Radia Andrzeja Matula. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Anna Stempniak Magda Mikołajczuk Anna Nehrebecka Tomasz Mościcki

"Lato z Radiem" i opera. Dziennikarze wspominają Andrzeja Matula

W związku ze śmiercią legendarnego dziennikarza Polskiego Radia, Andrzeja Matula, na antenie Programu 1 Polskiego Radia wspominali go przyjaciele, podwładni i współpracownicy. Swoimi historiami podzielili się m.in. Małgorzata Tułowiecka, Małgorzata Raducha, Roman Czejarek oraz Sława Bieńczycka. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Małgorzata Raducha KULTURA Lato z Radiem Sława Bieńczycka Roman Czejarek Małgorzata Tułowiecka

Wspominamy Andrzeja Matula. Marcin Kusy: tworzył nowoczesne radio

W wieku 75 lat zmarł Andrzej Matul: lektor i wieloletni dziennikarz Polskiego Radia. W czwartkowych "Czterech porach roku" zaprosiliśmy Państwa do wysłuchania wspomnień jemu poświęconych. - Tworzył sposób budowania nowoczesnego radia wtedy, kiedy to radio musiało się zmieniać - mówi dyrektor Programu 1 Polskiego Radia Marcin Kusy. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Marcin Kusy Joanna Racewicz Polskie Radio dziennikarstwo

Wspominamy Andrzeja Matula. Stempniak: będzie ze mną zawsze

W wieku 75 lat zmarł Andrzej Matul. Polski lektor i dziennikarz radiowy, od roku 1973 związany z Polskim Radiem. W swojej karierze prowadził m.in. "Sygnały dnia", "Cztery pory roku" i "Lato z radiem. - Andrzej będzie ze mną zawsze. Ze słuchaczami pewnie również - mówi Anna Stempniak, dziennikarka Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Polskie Radio Barbara Krafftówna Joanna Chmielewska Joanna Racewicz KULTURA

Nie żyje Andrzej Matul. "Przebywanie z nim to było coś wyjątkowego"

- Był legendą i Polskiego Radia, i lektorowania. Pierwszy raz usłyszałam Andrzeja i zakochałam się w jego głosie jako nastolatka, słuchając, jak czytał serial "MASH" albo "Muppet Show". To było coś zupełnie niesłychanego. A później, gdy poznałam go w radiu, zrozumiałam, że on jest wzorem dla wielu dziennikarzy, ale w taki naturalny sposób - mówiła o Andrzeju Matulu Magdalena Mikołajczuk z radiowej Jedynki. Dziennikarz Polskiego Radia zmarł w wieku 75 lat.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2022 Dwójka Paweł Siwek Magda Mikołajczuk Małgorzata Tułowiecka Anna Stempniak

Pół wieku i jeden rok. "Lato z Radiem" gra po raz 51.

Pięćdziesiąt jeden lat temu, o godzinie 11 na antenie Programu 1 Polskiego Radia, wybrzmiała "Polka Dziadek". Był to sygnał do rozpoczęcia "Lata z Radiem", audycji wymyślonej przez Aleksandra Tarnawskiego. Audycji, która przez lata zyskiwała grono wiernych słuchaczy i bez której dziś wielu nie wyobraża sobie wakacji.
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem Roman Czejarek Zygmunt Chajzer Ewa Michałowska Aleksander Tarnawski Krystyna Czubówna Stanisława Stec Sławomir Szof

Marcin Troński: Krafftówny nie trzeba było reżyserować

- Byłem zaskoczony jej radiową sprawnością. Tak jakby spędziła pół wieku pracując w radiu. Najwspanialej się grało w dwójkowych scenach, cała zatapiała się w swych postaciach. Była aktorką z krwi i kości, nigdy się nie skarżyła, nie plotkowała. Precyzyjna w pracy, starej daty, ale jednocześnie nowoczesna. Nie było dla niej tematów tabu - tak na antenie Dwójki Marcin Troński wspominał Barbarę Krafftównę.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Krafftówna Dwójka Marcin Troński Roman Dziewoński Andrzej Zieliński Jakub Jamrozek Irena Kwiatkowska Franciszek Pieczka Stanisław Brudny