Silna reprezentacja polskich dramaturgów. Konkurs na słuchowisko rozstrzygnięty!

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 09:00
– Poziom tekstów był niezwykle wysoki – podkreślał Maciej Wojtyszko, omawiając sztuki biorące udział w konkursie na słuchowisko Programu 2 Polskiego Radia i Stowarzyszenia Autorów ZAIKS.
Audio
  • Paweł Łysak o konkursie na słuchowisko (Poranek Dwójki)
  • Maciej Wojtyszko o konkursowych słuchowiskach (Wybieram Dwójkę)
Silna reprezentacja polskich dramaturgów. Konkurs na słuchowisko rozstrzygnięty
Foto: Alan Cleaver/flickr cc 2.0

Zakończony w niedzielę, 8 grudnia, konkurs został rozpisany w lipcu br. z okazji przypadających w tym roku 85. rocznicy nadania pierwszego oryginalnego słuchowiska polskiego oraz 95-lecia powstania Stowarzyszenia Autorów ZAIKS. Przed autorami postawiono zadanie napisania słuchowisk o szeroko pojętej tematyce współczesnej, ale także odwołujących się do wydarzeń historycznych lub inspirowanych faktami i dokumentami. Jurorzy zwycięskie teksty wyłonili spośród 37 konkursowych prac nadesłanych przez zaproszonych do konkursu autorów. Teksty oceniali: Paweł Łysak (przewodniczący jury), Małgorzata Semil, Zofia Sieradzka, Ewa Stocka-Kalinowska oraz Maciej Wojtyszko.

Zdobywcą I nagrody został Władysław Zawistowski, autor słuchowiska "Bitwa nad jeziorem Smęt. Rekonstrukcja”. II nagroda, przyznana ex aequo, powędrowała do Moniki Milewskiej, autorki tekstu "Podróż na księżyc”, oraz Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, która do konkursu zgłosiła "Twój liść nazywa się Europa, ale to za mało, żeby żyć”. Laureatami III nagrody zostali, również ex aequo, Liliana Bardijewska, autorka słuchowiska "Za drzwiami”, oraz Cezary Harasimowicz, autor tekstu "Czasami Pan przechodzi obok”. Nagrodę specjalną ZAIKS-u jury przyznało za tekst wyróżniający się nowatorstwem formy i treści oraz stanowiący interesujący materiał realizacyjny - jej laureatem jest Marek Kochan, autor słuchowiska "Reduty”. Ponadto jury zarekomendowało 9 tekstów do realizacji antenowej.

- Takie konkursy, i w ogóle tear radiowy, są bardzo ważne dla rozwoju polskiej dramaturgii - podkreślił w "Poranku Dwójki" Paweł Łysak, przewodniczący jury, a na co dzień reżyser i dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy. - Uwiadomiłem to sobie już w latach 90., będąc na stażu w BBC. Szef tamtejszego teatru radiowego powiedział mi wtedy: "Wszyscy liczący się dramaturdzy zaczynali tworzyć u nas. Co kwartał przez BBC Drama przechodzi 100 młodych autorów i dzięki temu brytyjska dramaturgia żyje".

mm

Zobacz więcej na temat: konkurs radio słuchowisko
Czytaj także

Radio za zależną kurtyną, czyli słuchowisko i podróż do lat powojennych

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 12:54
Radio Kraków zakończyło prace nad słuchowiskiem "Radio za żelazną kurtyną" na podstawie najnowszej książki laureatki nagrody Pulitzera Anne Applebaum.
rozwiń zwiń