Prof. Bralczyk: pan Wołodyjowski niczym Kubuś Puchatek

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 12:00
W audycji "O literaturze nie całkiem poważnie" zastanawialiśmy się, czy Sienkiewiczowska "Trylogia" jest nadal aktualna. O wartość dzieła spierali się prof. Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek.
Audio
  • Z Jerzym Bralczykiem i Michałem Ogórkiem rozmawiała Iwona Malinowska (Dwójka/O literaturze nie całkiem poważnie)
prof. Jerzy Bralczyk
prof. Jerzy BralczykFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Zdaniem prof. Bralczyka "Trylogia" Henryka Sienkiewicza jest dziełem, które do dziś wzbudza zainteresowania nawet wśród ludzi młodych. Według językoznawcy to zasługa odpowiednio skonturowanych postaci. - Sienkiewicz scharakteryzował bohaterów tak, że mimo wad wzbudzają sympatię czytelnika - mówi. - Na przykład Wołodyjowski jest odpowiednikiem mało rozgarniętego Kubusia Puchatka, ale doceniamy jakiego waleczność - dodaje.
Michał Ogórek podobnie jak prof. Bralczyk docenia niejednoznaczność bohaterów. Jednak przyznaje, że fabuła "Trylogii" jest czasami zbyt przewidywalna. - Momentami ta powieść trochę przypomina telenowelę, ale to chyba przez poziom skomplikowania fabuły i obowiązkowe dobre zakończenie - mówi felietonista. - Choć trzeba przyznać, że czasami Sienkiewicz potrafił przełamać konwencje, zwłaszcza kiedy opisywał przeżycia wewnętrzne bohaterów - zauważa gość Dwójki.

Audycję przygotowały Iwona Malinowska i Elżbieta Łukomska.

(szr)

Zobacz więcej na temat: Henryk Sienkiewicz Jerzy Bralczyk

Czytaj także

Co łączyło Tuwima z Ordonką i Pawlikowską-Jasnorzewską?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2013 21:00
Dla pierwszej pisał - na ekskluzywnych zasadach - piosenki. Z drugą dzielił zamiłowanie do "książek magicznych". Wielowymiarowość twórczej aktywności autora "Lokomotywy" miała o wiele bardziej skomplikowane źródła, niż zwykło się przypuszczać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Boris Vian wyobraźnią ustanawiał rzeczywistość"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 10:50
Wszystko co robił, robił w gorączce. A jego twórczość wyprzedziła epokę, w której żył. W audycji "O literaturze nie całkiem poważnie", w związku z premierą filmu "Dziewczyna z Lilią", rozmawialiśmy o Borisie Vianie, twórcy powieści o tym samym tytule.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Od świtu aż do kolacji, nikt nie może zmienić stacji", czyli najlepsze limeryki Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 13:10
Zwyciężyły te zabawne, frywolne, wykorzystujące fantastyczne pomysły językowe. Limeryki – bo o nich mowa – okazały się wdzięcznym zadaniem konkursowym dla słuchaczy Dwójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kornel Makuszyński tworzył świat, w którym chciało się mieszkać

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 10:00
- Makuszyński bywał ciekawym autorem jako wróż. Przewidywał rozmaite rzeczy, na przykład rozwój telefonii komórkowej - opowiadał w Dwójce Jan Gondowicz. Dziś wspominamy 130. rocznicę urodzin autora "Awantury o Basię" czy "Szatana z siódmej klasy".
rozwiń zwiń