Kłopotliwe metamorfozy

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2013 19:32
Alicja po zjedzeniu ciasteczka urosła na wysokość prawie 3 metrów. Wyrzucony na brzeg Guliwer stał się olbrzymem w krainie zamieszkanej przez liliputów. O literackich "kłopotach z rozmiarem" porozmawiamy w najbliższym odcinku audycji "O literaturze nie całkiem poważnie”.
kadr z filmu Podróże Guliwera w reżyserii Roba Lettermana
kadr z filmu "Podróże Guliwera" w reżyserii Roba LettermanaFoto: materiały dystrybutora

Zdaniem Jana Gondowicza to się zaczęło wtedy, kiedy Herman Melville wpadł na pomysł napisania książki o wielorybie. W jednym z pierwszych zdań "Moby Dicka" możemy przeczytać radę, że jak się chce napisać wielkie dzieło, to nie może to być o pchle ani o myszy. Skąd się biorą ciągoty pisarskie, żeby podejmować tematy monstrualne i lewiataniczne? Czy ogrom może działać na pisarzy niczym narkotyk?

O tym w audycji Doroty Gacek i Elżbiety Łukomskiej dyskutować będą Jan Gondowicz i Marek Oramus.

10 sierpnia (sobota), godz. 19.00

/


Zobacz więcej na temat: literatura
Czytaj także

Kornel Makuszyński tworzył świat, w którym chciało się mieszkać

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 10:00
- Makuszyński bywał ciekawym autorem jako wróż. Przewidywał rozmaite rzeczy, na przykład rozwój telefonii komórkowej - opowiadał w Dwójce Jan Gondowicz. Dziś wspominamy 130. rocznicę urodzin autora "Awantury o Basię" czy "Szatana z siódmej klasy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Bralczyk: pan Wołodyjowski niczym Kubuś Puchatek

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 12:00
W audycji "O literaturze nie całkiem poważnie" zastanawialiśmy się, czy Sienkiewiczowska "Trylogia" jest nadal aktualna. O wartość dzieła spierali się prof. Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek.
rozwiń zwiń