Zanurzając się w świat Oskara Kolberga

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2015 16:00
- Z melodiami ludowymi jest tak, że jak się z nimi fajnie pogada, to można z nich wyciągnąć coś więcej - mówiła w Dwójce Marta Sołek z duetu InFidelis.
Audio
  • Helena Matuszewska, Marta Sołek i Kamila Grzybowska-Sosnowska o "Projekcie.Kolberg" (Źródłogranie/Dwójka)
Kadr z filmu Kolekcjoner
Kadr z filmu "Kolekcjoner"Foto: mat. promocyjne

"Projekt.Kolberg" to połączenie muzyki, plastyki i filmu. Składa się z dwóch płyt. "Etnogramy" to współczesne interpretacje muzyki ludowej ze zbiorów etnograficznych Oskara Kolberga, wykonywane na staropolskich instrumentach przez duet InFidelis. Etiuda animowana "Kolekcjoner" to prezentacja postaci etnografa, zrealizowana przez Kamilę Grzybowską-Sosnowską oraz Mirosława Sosnowskiego.

- Kolberg był dla nas punktem wyjścia, ale na płycie znajdują się także melodie, które gdzieś zasłyszałyśmy - opowiadały w Dwójce Helena Matuszewska i Marta Sołek z InFidelis. W audycji "Źródłogranie" opowiedziały o tym, jak powstawał album. - Chcieliśmy, by to, co robimy było przede wszystkim prawdziwe - zaznaczyła z kolei Grzybowska-Sosnowska, która wyjaśniła w Dwójce, dlaczego "Kolekcjoner" to film lalkowy.

Oskar Kolberg, a właściwie Henryk Oskar Kolberg (1814-1890) był etnografem, folklorystą i kompozytorem. Jako pierwszy badacz zebrał i usystematyzował kulturę ludową, dzieląc ją według regionów.

***

Prowadzi: Kuba Borysiak

Goście: Helena Matuszewska (InFidelis), Marta Sołek (InFidelis), Kamila Grzybowska-Sosnowska (reżyserka)

Data emisji: 21.09.2015

Godzina emisji: 12.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Źródłogranie".

kk/mc

Czytaj także

Oskar Kolberg. Kronikarz polskiego folkloru

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 05:35
Poznaj sylwetkę człowieka, który całe życie poświęcił badaniom polskiego folkloru. Rodzimą kulturę ludową zawarł w monumentalnym dziele "Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce".
rozwiń zwiń