Ilona Binarsch: biała kartka jest ostatnim etapem

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2019 13:58
- Niekoniecznie siadam przed białą kartką papieru. Wcześniej jest dużo innych rzeczy. Zazwyczaj tonę w morzu fotografii, oglądam albumy i wszelkiego rodzaju książki z dokumentacją zdjęciową - opowiadała o swojej pracy ceniona polska kostiumografka.
Audio
  • Ilona Binarsch o pracy kostiumografa (Ten cały musical/Dwójka)
Ilona Binarsch
Ilona BinarschFoto: Aleksander Joachimiak, © Teatr ROZBARK

Ilona Binarsch opowiadała, że w swojej pracy nie zaczyna od rysowania projektu. Najpierw głównie poszukuje. - Od kilku lat siedzę bardzo dużo przy komputerze, ale tylko po to, żeby oglądać, dowiadywać się. Kiedy dostałam propozycję do "My fair lady" to nie usiadłam przed komputerem i nie oglądałam innych realizacji. Przeglądałam mnóstwo fotografii z wyścigów konnych, angielskie kostiumy historyczne, angielskie wojsko, służbę, historię nakryć głowy. Jest wiele tematów, które mogą zaprowadzić do finału, czyli "białej kartki".

Kostiumografka wspominała, że jej praca nie ogranicza się tylko do projektowania kostiumów. W 2011 roku po raz pierwszy przygotowała również scenografię do musicalu "Wonderful Town" Leonarda Bernsteina, a kilka lat później przy realizacji "Rodziny Adamsów" zaprojektowała makijaże. Podkresliła, że od zawsze chciała pracować w teatrze. - Nie wiedziałam, że będę projektować scenografię i kostiumy, ale teatr i scena od dzieciństwa były mi bliskie - mówiła.

Jaka jest różnica miedzy kostiumografem a kostiumologiem? W jaki sposób powstały świecące kostiumy do musicalu "Rodzina Adamsow"? Co jest najtrudniejsze w zawodzie kostiumografa? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Ten cały musical

Prowadził: Marcin Zawada

Data emisji: 28.07.2019

Godzina emisji: 12.00

am

Czytaj także

"Piloci" i inni w swoich musicalowych wehikułach

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2019 09:20
Musical jest gatunkiem bardzo dynamicznym. Nic więc dziwnego, że jego bohaterowie bez przerwy się przemieszczają.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakacyjne kierunki, słoneczna muzyka

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 13:07
W audycji "Ten cały musical" królowały spiekota, słońce i wakacje. 
rozwiń zwiń