Oskar Kolberg patronem roku 2014

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2014 16:00
Najbliższe 12 miesięcy upłynie pod hasłem promocji dorobku jednego z najważniejszych badaczy polskiej kultury ludowej. Wśród zaplanowanych wydarzeń jest między innymi digitalizacja rękopisów etnografa oraz prezentacja dwóch oper jego dzieła.
Oskar Kolberg - ilustracja w książce Oskara Kolberga Przemyskie: zarys etnograficzny (1891), Biblioteka Narodowa w Warszawie, polona.pl
Oskar Kolberg - ilustracja w książce "Oskara Kolberga Przemyskie: zarys etnograficzny" (1891), Biblioteka Narodowa w Warszawie, polona.plFoto: Biblioteka Narodowa w Warszawie, polona.pl/Domena publiczna

Rok Oskara Kolberga został ogłoszony w związku z wypadającą w lutym 200. rocznicą jego urodzin. Urodzony w Przysusze w 1814 roku był jednym z pionierów badań polskiego folkloru. Jako pierwszy zebrał i uporządkował według regionów wiedzę na temat polskiej twórczości ludowej - muzyki, tańców, zwyczajów i mowy.

W swoich zapiskach utrwalił około 10 tysięcy melodii ludowych. Zdobyte informacje na temat rodzimego folkloru zebrał w znakomitym, liczącym 33 tomy dziele "Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce".

W pierwszą noworoczną niedzielę odbył się niezwykły koncert pod tytułem "Nie masz ci nie masz nad tę gwiazdeczkę". Usłyszeliśmy kolędy i pastorałki z Lubelszczyzny, zarówno z żywej tradycji, jak i zapisów Oskara Kolberga. Zobacz wideo!

Przyjęty uchwałą Sejmu Rok Oskara Kolberga będzie okazją nie tylko do prezentacji dorobku badacza, ale też punktem wyjścia do promocji polskiej kultury ludowej.

Wśród zaplanowanych wydarzeń są m.in. konferencje poświęcone zagadnieniom polskiego folkloru z obszarów, które badał Kolberg, a które obecnie znajdują się poza granicami Polski. Odbędzie się też szereg koncertów pokazujących w jaki sposób współczesne zespoły nawiązują do ludowej tradycji.

Oprócz Oskara Kolberga patronami roku 2014 zostali słynny emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego Jan Karski i św. Jan z Dukli.

bch

Rok Kolberga na stronach Instytutu Muzyki i Tańca

/
Zobacz więcej na temat: folk
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wesele bez korowaja obyć się nie mogło

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 12:38
Jak kiedyś wyglądały prawdziwe wiejskie wesela? Opowiadała o tym w magazynie "Źródła” Krystyna Hoduń z Rozkopaczewa w województwie lubelskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Melodie przychodzą do mnie przy pracy

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2013 17:29
- Rzucam wtedy obrządek i lecę do mieszkania. Nasnuje mi się początek czy refren, to łapię za magnetofon, żeby nagrać albo sobie w nuty zapiszę. Inaczej zapomnę - opowiadał w Dwójce Zdzisław Marczuk, skrzypek z Zakalinek na Podlasiu, laureat pierwszej edycji nagrody "Muzyka Źródeł".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Muzyka źródeł". Adwentowe strachy Marianny Bączek

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 14:00
- Baliśmy się opowieści babci. Raz się nawet popłakałam - opowiadała w rozmowie z Anną Szewczuk znakomita kurpiowska śpiewaczka, laureatka tegorocznej nagrody Programu Drugiego Polskiego Radia "Muzyka Źródeł".
rozwiń zwiń