X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kultowe role Mieczysława Voita

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2016 13:45
O znakomitym aktorze, w związku z 25. rocznicą jego śmierci, porozmawiamy z historykiem teatru Joanną Godlewską.
Mieczysław Voit w spektaklu Teatru Telewizji pt. Don Carlos
Mieczysław Voit w spektaklu Teatru Telewizji pt. "Don Carlos" Foto: TVP/PAP- Zygmunt Januszewski

Miał przyjemną barwę głosu, wspaniałą dykcję, ogromny wprost szacunek do słowa scenicznego. Tę ostatnią cechę wyniósł z Teatru Rapsodycznego Mieczysława Kotlarczyka w Krakowie, w którym zaczynał swą drogę aktorską. Debiutował rolą  Marlowe w "Lordzie Jimie" Conrada. Grał też Hrabiego w "Panu Tadeuszu" i Romea w "Aktorach z Elsynoru". Julię grała Barbara Horawianka , jego przyszła żona, którą poznał właśnie w Teatrze Rapsodycznym.

Po ukończeniu Szkoły Aktorskiej występował najpierw w teatrach krakowskich, by w 1957 r za namową Kazimierza Dejmka przenieść się do kierowanego przez niego Teatru Nowego w Łodzi. Tam zagrał między innymi Zygmunta Augusta w "Barbarze Radziwiłłównie" Felińskiego, Hrabiego Henryka w "Nie-Boskiej komedii" Krasińskiego, Prospera w szekspirowskiej "Burzy", ale największe sukcesy święcił podczas drugiego okresu łódzkiego po 1968 roku. Do historii teatru przeszła jego rola Księcia Himalaj w "Operetce" Gombrowicza w reżyserii Kazimierza Dejmka i rola Barona w "Garbusie" Mrożka.

Z filmowego dorobku artysty warto przypomnieć jego podwójną rolę w filmie Jerzego Kawalerowicza wg prozy Jarosława Iwaszkiewicza - "Matka Joanna od Aniołów" i w kontraście - rolę Profesora Dąb-Rozwadowskiego w serialu Stanisława Barei "Alternatywy 4". Grał też w spektaklach telewizyjnych i w wielu serialach  słuchowiskowych - role nie zawsze największe, ale często dla całości - kluczowe.

Był też niezrównanym interpretatorem poezji - i serio, i żartem. W audycji przypomnimy znakomite role Mieczysława Voita jako Dyrektora Teatru Snów w "Dwóch Teatrach" Jerzego Szaniawskiego, Hrabiego Respekta w "Fantazym" Juliusza Słowackiego i Leonida Gajewa w "Wiśniowym sadzie" Antoniego Czechowa.

***

Na audycje "Radiowe kreacje mistrzów" zapraszamy w piątek (12.02) w godz. 21.30-22.00. Program poprowadzi Iwona Malinowska.

bch/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak