Bez Królowej Luizy nie byłoby Zabrza

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 11:32
W audycji opowiadaliśmy o Sztolni "Królowa Luiza" w Zabrzu, która otrzymała właśnie prestiżową Nagrodę Dziedzictwa Europejskiego - Europa Nostra 2019.
Audio
  • Reportaż o Sztolni "Królowa Luiza" w Zabrzu (Mikrokosmosy/Dwójka)
Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu
Sztolnia "Królowa Luiza" w ZabrzuFoto: PR

Obiekt ten zdobył Grand Prix Nagrody Dziedzictwa Europejskiego w kategorii "Konserwacja".

Sztolnia jest wybitnym dziełem inżynierskim i żywym pomnikiem kultury, niemającym precedensu w Europie. Bez Sztolni "Królowa Luiza" nie byłoby także dzisiejszego Zabrza, bo wraz z Kopalnią "Królowa Luiza" i Główną Kluczową Sztolnią Dziedziczną zmieniało się również i miasto, które z niewielkiej wioski przekształciło się w prężny ośrodek przemysłowy.


Zdj. il. Fot. PR Zdj. il. Fot. PR

Zdj. il. Fot. PR Zdj. il. Fot. PR

O wartości kulturowej Sztolni i Zabrza oraz znaczeniu dla polskiego górnictwa węglowego opowiadaliśmy w audycji: wybraliśmy się m.in. w podróż górniczą łodzią, którą spławiano węgiel, zajrzeliśmy na wystawę poświęconą historii Sztolni "Królowa Luiza", a także szukaliśmy zapomnianych zabytków, w mieście określanym jeszcze do niedawna przez historyków mianem "miasta bez zabytków".

Gośćmi byli przewodnicy po Sztolni "Królowa Luiza" - Roman Chytry, Bogdan Froń i Monika Nawrat - a także historyk, pasjonat Zabrza i obrońca tamtejszych zabytków Dariusz Walerjański.

***

Tytuł audycji: Mikrokosmosy

Przygotował: Adrian Bąk

Data emisji: 25.11.2019

Godzina emisji: 21.30 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak