Jerzy Waldorff. Szkic do (wielobarwnego) portretu

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 10:36
20 lat temu zmarł Jerzy Waldorff - publicysta, krytyk muzyczny, działacz społeczny, popularyzator kultury muzycznej w prasie, radiu i telewizji. Z tej okazji przygotowaliśmy audycję dokumentalną poświęconą tej niezwykłej postaci.
Audio
  • W 20. rocznicę śmierci Jerzego Waldorffa (Mikrokosmosy/Dwójka)
Jerzy Waldorff, 1970
Jerzy Waldorff, 1970Foto: NAC

Charakterystyczny wygląd, głos, sposób mówienia. "Ostatni baron PRL-u", człowiek instytucja, społecznik. Znawca muzyki, miłośnik sztuki. Sam nie pamiętał, czy chrzczony był za czasów króla Stanisława Augusta czy Augusta III…

Opowieść o Jerzym Waldorffie przeniesie nas do czasów ziemiańskich dworów, międzywojennej Warszawy, okupacji, PRL-u i wolnej Polski.

Wraz z Jerzym Waldorffem, którego gawędy należą do skarbów radiowych archiwów, oraz z jego przyjaciółmi i znajomymi powróciliśmy do czasu, kiedy miłośnik i popularyzator kultury był człowiekiem instytucją, a jego autorytet i charyzma pozwalała realizować przedsięwzięcia niemożliwe.

Gośćmi audycji byli: Jerzy Kisielewski, Wiesław Uchański, Wiesław Dąbrowski i Bohdan Łazuka.

***

Tytuł audycji: Mikrokosmosy

Przygotowały: Aldona Łaniewska-WołłkAleksandra Łapkiewicz i Anna Skulska (jako autorka rozmów z Jerzym Waldorffem)

Data emisji: 30.12.2019

Godzina emisji: 21.00


Czytaj także

Jerzy Waldorff: dla komunistycznej władzy byłem klasowym wrogiem ludu

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2023 05:45
- Po polsku mówiłem o wiele lepiej niż cały rząd wraz z prezydentem Bierutem na czele - opowiadał Jerzy Waldorff, wspominając swe powojenne losy na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń