Birma. Milion bezpaństwowców kontra armia

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2016 18:37
- Ogromny wzrost tego konfliktu obserwujemy od 2012 roku - przypominał Bartosz Kozakiewicz, opowiadając o starciach między birmańskim wojskiem a muzułmańską mniejszości Rohingya.
Audio
  • O narastających konfliktach społecznych w Birmie z Bartoszem Kozakiewiczem rozmawia Krzysztof Renik (Puls świata)
Ćwiczenia nowych członków Myanmar Police Force w birmańskim stanie Rakhine (dawny Arakan), 15 listopada 2016
Ćwiczenia nowych członków Myanmar Police Force w birmańskim stanie Rakhine (dawny Arakan), 15 listopada 2016 Foto: PAP/EPA/NYUNT WIN

- Problem został stworzony przez birmańską armię. Mniejszości Rohingya odebrano obywatelstwo już na początku lat 80., czyniąc z nich jedną z największych grup bezpaństwowców na świecie – mówił gość Dwójki. Jak podkreślał, ponad 100 tysięcy ludzi należących do tej mniejszości żyje w obozach, w straszliwych warunkach. Wielu innych próbowało również uciec z kraju.

Czy główną osią tego konfliktu są kwestie religijne? Na ile realne jest zagrożenie, że w szeregach Rohingya zaczną się tworzyć radykalne grupy nawiązujące ideologią do bojowników tzw. Państwa Islamskiego? I jak oceniać fakt, że Aung San Suu Kyi – laureatka pokojowej Nagrody Nobla i nieformalna premier Birmy – milczy w sprawie eskalacji tego konfliktu?

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: Bartosz Kozakiewicz (od wielu lat koordynator i wykonawca programów Polskiej Pomocy Rozwojowej dla Birmy)

Data emisji: 16.11.2016

Godzina emisji: 17.45

jp/mc

Czytaj także

Htin Kyaw nowym prezydentem Birmy. Będzie przełom?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016 18:10
Bliski współpracownik laureatki pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi - Htin Kyaw - został wybrany na prezydenta. - To pierwszy od 1960 roku przywódca Birmy, który wcześniej nie był w armii - podkreślał Bartosz Kozakiewicz.
rozwiń zwiń