Polskie Radio
Section05
Aung San Suu Kyi

Krwawe protesty w Azji. Birma, Bangkok, Hongkong. Kto ucierpi, a kto zyska?

Od wybuchu protestów w Birmie, w lutym tego roku, życie straciło już kilkaset osób. Rośnie siła społecznego sprzeciwu i nasilają się też brutalne zachowania wojskowej junty. Jak zakończy się spór o przejęcie władzy? Czy Chiny wykorzystają protesty, by umocnić swoją pozycję w regionie i zaostrzyć rywalizację ze Stanami Zjednoczonymi? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Azja Birma Chiny Hong Kong Aung San Suu Kyi Michał Żakowski

Pucz w Birmie. Szefowa rządu Aung San Suu Kyi oskarżona o nielegalny import sprzętu telekomunikacyjnego

Przebywająca w areszcie po puczu wojskowym w Birmie szefowa rządu tego kraju Aung San Suu Kyi została oskarżona o nielegalny import sprzętu telekomunikacyjnego. Według tamtejszej policji podczas przeszukania jej domu w stolicy kraju Naypyidaw znaleziono sześć urządzeń typu "walkie-talkie", na które noblistka nie miała pozwoleń importowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Mjanma Birma Aung San Suu Kyi

Przewrót wojskowy w Birmie. Waszyngton ostrzega puczystów

W reakcji na przeprowadzony w Birmie zamach stanu, Biały Dom wydał oświadczenie, w którym skrytykował birmańską armię za próbę podważenia wyniku niedawnych wyborów oraz aresztowanie szefowej birmańskiego rządu Aung San Suu Kyi i prezydenta Birmy. Rzecznik prezydenta USA ostrzegła także osoby odpowiedzialne za niedemokratyczne działania przed konsekwencjami. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Azja Centralna USA Birma Aung San Suu Kyi

Birma w napięciu czeka na wynik wyborów

To może być punkt zwrotny w historii Birmy. Choć w niedzielnych wyborach parlamentarnych 25 procent miejsc zagwarantowanych jest dla wojskowych, jednak po raz pierwszy od lat dopuszczono do kandydowania partie opozycyjne. Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi przewodzi jednej z nich. Nie wiadomo jednak, jak po wyborach zachowają się władze - możliwa jest również destabilizacja kraju.
Zobacz więcej na temat:  Aung San Suu Kyi Birma wybory parlamentarne