Kair po zamachu. "Egipcjanie mają wspólnego wroga"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 18:15
- Atak bombowy na koptyjską katedrę św. Marka w Kairze zbliży Egipcjan – zarówno chrześcijan, jaki i muzułmanów – powiedział dr Zbigniew Szafrański.
Audio
  • Dr Zbigniew Szafrański o zamachu na koptyjskich chrześcijan w Kairze (Puls świata/Dwójka)
Koptyjscy chrześcijanie niosą trumnę z ciałem jednej z ofiar zamachu na kościół koptyjski w Kairze, 12 grudnia 2016 r.
Koptyjscy chrześcijanie niosą trumnę z ciałem jednej z ofiar zamachu na kościół koptyjski w Kairze, 12 grudnia 2016 r.Foto: EPA/MOHAMED HOSSAM

Goszczący w Dwójce archeolog i egiptolog podkreślił, że atak, w wyniku którego 11 grudnia zginęło 25 osób, stał się symbolem rosnącej fali przemocy w Egipcie, którą zmęczeni są zarówno chrześcijanie, jak i muzułmanie.

- Oprócz gestów na poziomie rządowym, takich jak odwołanie nadchodzących muzułmańskich obchodów urodzin Proroka czy trzy dni żałoby narodowej, gesty solidarności z Koptami widać także w niższych kręgach życia społecznego. Egipcjanie mają teraz wspólnego wroga - powiedział gość Dwójki.

W nagraniu audycji posłuchamy o pozycji Koptów w społeczeństwie egipskim, a także o wpływie Bractwa Muzułmańskiego na pogorszenie sytuacji bezpieczeństwa tej grupy etnicznej.

***

Tytuł audycji: "Puls świata"

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: dr Zbigniew Szafrański (egiptolog, archeolog)

Data emisji: 13.12.2016

Godzina emisji: 17.45

mz

Zobacz więcej na temat: Egipt Koptowie Krzysztof Renik

Czytaj także

Egipt trzy lata po rewolucji. "Śruba została przykręcona"

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2016 18:46
- Nie wolno nic zrobić, co zagraża bezpieczeństwu kraju rozumianego jako bezpieczeństwo wojska, obecnego systemu władzy – mówił o obecnej sytuacji w Egipcie, trzy lata po wojskowym zamachu stanu, Mariusz Borkowski.
rozwiń zwiń