"Trump uniemożliwia odwilż w Iranie"

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2017 12:00
- Prezydent Iranu Hassan Rouhani musi, pod presją niestety prezydenta Trumpa, stać się konserwatystą - podkreślał Mariusz Borkowski, mówiąc o skutkach nowo nałożonych przez USA na Iran sankcji.
Audio
  • "Trump uniemożliwia odwilż w Iranie" (Puls świata/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Filipe Frazao /Shutterstock.com

Parlament Iranu zdecydował, że przeznaczy 500 milionów dolarów na finansowanie programu rakietowego i operacje elitarnych oddziałów specjalnych. Jest to odpowiedź na sankcje nałożone na Iran przez Stany Zjednoczone.

Jak oceniał w Dwójce Mariusz Borkowski, amerykańskie sankcje paradoksalnie przyczyniają się do zamykania się Iranu na Zachód. - Obecny prezydent Hassan Rouhani, który cały czas optował za jakimś honorowym dogadaniem się z Zachodem, musiał teraz zwrócić się do Strażników Rewolucji. Jego nowy rząd, który miał składać się z ludzi młodych, jest jeszcze bardziej zachowawczy niż poprzedni - wyliczał ekspert.

Czy to oznacza, że szanse na modernizację polityczną w Iranie są pogrzebane? Co istotne, na co zwrócił uwagę gość Dwójki, amerykańskie stanowisko będące punktem wyjścia obecnych sankcji (złamanie przez Iran porozumień z 2015 roku) nie jest podzielane przez kraje Europy Zachodniej.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Dariusz Rosiak

Gość: Mariusz Borkowski (były korespondent polskich mediów na Bliskich Wschodzie)

Data emisji: 14.08.2017

Godzina emisji: 17.45

jp/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak