Polskie Radio
Section05
sankcje

NASZ WYWIAD "Europol i FBI dużo wiedzą o występkach Kremla i Putina"

Należy w większym stopniu ujawniać społeczeństwu przestępstwa i zbrodnie, które popełnia Kreml i obnażać naturę tego reżimu – uważa Ilja Zasławski, ekspert ds. Rosji. Komentując z Waszyngtonu wojownicze orędzie Putina, ocenił że najwyrażniej w ocenie Kremla "czerwona linia" wciąż jest gdzieś daleko. Zachód powinien reagować, potrzeba nam swego rodzaju agresywnego powstrzymywania, containmentu - powiedział portalowi PolskieRadio.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD ŚWIAT Rosja sankcje Stany Zjednoczone Raport Białoruś

"Sankcje USA wobec Rosji są skuteczne i budzą obawy"

Eksperci spodziewają się, że przy okazji ogłoszenia nowych sankcji przez USA, Biały Dom opublikuje też dwa raporty o antyrosyjskiej wymowie. Czy w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich w Rosji, jest to próba wpłynięcia na wewnętrzne sprawy tego kraju? Gośćmi audycji 7 Dni Wschód byli: Łukasz Adamski, zastępca dyrektora Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Maciej Zaniewicz z portalu eastbook.pl
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Ukraina USA Donald Trump Władimir Putin sankcje USA sankcje Łukasz Adamski

„Sprawa może nam zaszkodzić w przyszłości”

– Procedura, którą rozpoczyna Komisja Europejska wobec Polski, nie ma większego związku z reformą sądownictwa. To kwestia m.in. podejścia Warszawy do unijnej polityki migracyjnej – komentował w Debacie Dnia Jakub Jałowiczor z Gościa Niedzielnego. W Polskim Radiu 24 o sprawie uruchomienia art. 7 unijnego traktatu względem naszego kraju mówił również Grzegorz Łaguna z Superstacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Europejska reforma sądownictwa Unia Europejska sankcje sankcje Unii Europejskiej

"Polska i polski rząd nie są na rękę unijnym elitom"

Komisja Europejska rozpoczęła procedurę wobec Polski z artykułu 7 traktatu unijnego. Sprawę komentowali w Polskim Radiu 24 prof. Zdzisław Krasnodębski (europoseł PiS), dr Andrzej Gil (politolog z KUL-u), Piotr Gabryel (z-ca red. nacz. Do Rzeczy), Jadwiga Wiśniewska (europosłanka PiS), prof. Maciej Drzonek (politolog z Uniwersytetu Szczecińskiego), Bronisław Wildstein (publicysta) i prof. Tomasz Grosse.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Europejska sankcje Unii Europejskiej sankcje

"To dzień hańby dla tych, którzy namawiali KE do sankcji"

– Będziemy prowadzić dialog z Komisją Europejską, w naszej ocenie jej decyzja jest sprzeczna zarówno z literą, jak i duchem Traktatu Lizbońskiego – mówił w Rozmowie PR24 Jarosław Gowin. Wicepremier na naszej antenie komentował sprawę uruchomienia wobec Polski procedury związanej z art. 7 unijnego traktatu. Teraz do krajów członkowskich Unii Europejskiej zostanie wysłany wniosek o stwierdzenie zagrożenia dla praworządności w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Europejska sankcje sankcje Unii Europejskiej Unia Europejska

KE uruchamia art. 7 wobec Polski. "Opcja nuklearna"

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę związaną art. 7 unijnego traktatu. Do krajów członkowskich Unii Europejskiej zostanie wysłany wniosek o stwierdzenie zagrożenia dla praworządności w Polsce. – Można się było tego spodziewać – mówił w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Gil, ekspert ds. stosunków międzynarodowych z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Europejska Frans Timmermans Unia Europejska sankcje sankcje Unii Europejskiej

Publicysta o działaniach KE: To europejska hucpa

– To, co robi Komisja Europejska, to bezprawie – tak o sprawie potencjalnego uruchomienia przez Komisję Europejską wobec Polski art. 7 unijnego traktatu mówił w Debacie Poranka Wojciech Reszczyński, publicysta. Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami Polskiego Radia, w tej sprawie został już sporządzony projekt decyzji Komisji. W Polskim Radiu 24 również komentarz Mirosława Skowrona z Super Expressu i Tomasza Żółciaka z Dziennika Gazety Prawnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Europejska Unia Europejska sankcje