Polskie Radio
Section05
sankcje

Brak zgody UE co do sankcji wobec reżimu Łukaszenki. Decyzję nadal blokuje Cypr

- Nadal nie ma ostatecznej zgody unijnych krajów na sankcje wobec przedstawicieli reżimu na Białorusi - poinformował minister spraw zagranicznych Łotwy. "Szkoda, że nie mogliśmy podjąć decyzji o sankcjach za łamanie praw człowieka. To zły sygnał dla Białorusinów, naszych społeczeństw i całego świata" - napisał na Twitterze Edgars Rinkevics.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Białoruś sankcje sankcje Unii Europejskiej Cypr Aleksander Łukaszenka Europa ŚWIAT Turcja Morze Śródziemne

"Demokracja i prawa człowieka są kluczowe dla UE". Szef unijnej dyplomacji ws. Białorusi

O sposobach pomocy Unii dla Białorusi rozmawiają w Brukseli ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów. Podczas tej narady okaże się też, czy będzie jednomyślna zgoda na sankcje wobec reżimu w Mińsku. Przed rozpoczęciem rozmów unijni ministrowie spotkali się z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Litwa Białoruś Aleksander Łukaszenka Unia Europejska sankcje Swiatłana Cichanouska

UE opracowuje dalsze kroki wobec Białorusi. W spotkaniach udział weźmie Cichanouska

Szef dyplomacji UE Josep Borrell zaprosił kandydatkę opozycji w wyborach prezydenckich na Białorusi Swiatłanę Cichanouską na śniadanie w poniedziałek z unijnymi ministrami spraw zagranicznych przed ich posiedzeniem w Brukseli - poinformowało w piątek źródło unijne.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Swiatłana Cichanouska Białoruś Aleksander Łukaszenka Parlament Europejski Zbigniew Rau Europa Europa Wschodnia sankcje sankcje Unii Europejskiej ŚWIAT

"Działania Łukaszenki to zbrodnie przeciw narodowi". Sejm Litwy przyjął rezolucję

Litewscy parlamentarzyści przyjęli - kolejną już - rezolucję dotyczącą Białorusi i jej prezydenta. W dokumencie stwierdzono, że działania Alaksandra Łukaszenki należy uznać za "zbrodnie przeciwko narodowi białoruskiemu". Pojawił się także apel o objęcie Rosji i białoruskich władz sankcjami.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Litwa Białoruś Aleksander Łukaszenka wybory na Białorusi sankcje

Sankcje UE w związku z sytuacją na Ukrainie przedłużone. Jest decyzja państw członkowskich

Sankcje Unii Europejskiej za podważanie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy zostały oficjalnie przedłużone o pół roku, czyli do połowy marca. Kraje członkowskie podjęły tę decyzję w procedurze pisemnej. W środę zielone światło dali ambasadorowie unijnych państw.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej sankcje Rosja Ukraina wojna na Ukrainie Donbas Donieck Krym

Analityk: sankcje UE wobec reżimu Łukaszenki są symboliczne

Jest już porozumienie krajów Unii Europejskiej w sprawie objęcia sankcjami aż 40 urzędników administracji Aleksandra Łukaszenki. Nie wiadomo, czy wśród nich jest urzędujący prezydent. Dr Łukasz Adamski ocenia, że sankcje są raczej symboliczne, ale przekonuje, że mają one jedynie udzielić wsparcia ludziom na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Swiatłana Cichanouska Unia Europejska sankcje Aleksander Łukaszenka Michał Strzałkowski

Sankcje za podważanie integralności terytorialnej Ukrainy. Ambasadorowie UE podejmą decyzję

Dziś spodziewana jest decyzja ambasadorów krajów Unii Europejskiej w sprawie przedłużenia sankcji za podważanie integralności terytorialnej Ukrainy. Restrykcje mają obowiązywać do marca przyszłego roku. Formalnie tę decyzję będą musieli jeszcze ostatecznie zatwierdzić później unijni ministrowie.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina sankcje sankcje Unii Europejskiej Europa Rosja Krym Beata Płomecka ŚWIAT