Polskie Radio
Section05
sankcje

Sprzeciw kilku krajów UE ws. zakazu wydawania wiz Rosjanom. Piotr Wawrzyk: wiemy, jak pogodzić stanowiska

Polska nie wydaje wiz turystycznych dla Rosjan od kilku miesięcy. - Staramy się przekonywać do tego rozwiązania inne kraje, ale (...) Niemcy, Holandia i Francja nawet nie chcą na ten temat rozmawiać - mówił Piotr Wawrzyk, wiceszef MSZ w Polskim Radiu 24. Dodał, że polski resort dyplomacji "wypracowuje formułę", aby pogodzić stanowiska krajów członkowskich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka sankcje Rosja Ukraina Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej Piotr Wawrzyk

"Dwulicowość. Pozerstwo". Były prezydent Estonii o polityce Niemiec ws. wiz dla Rosjan

W ubiegłym tygodniu minister spraw zagranicznych Estonii Urmas Reinsalu oznajmił, że rząd Estonii podjął decyzję o ograniczeniu wjazdu do kraju dla obywateli Federacji Rosyjskiej, posiadających estońskie wizy Schengen. Podjęto również decyzję o niewydawaniu nowych wiz turystycznych dla Rosjan. Były Prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves podsumował i skomentował politykę Niemiec w tej kwestii, które zdają się wciąż stawiać na budowanie relacji z Rosją.
Zobacz więcej na temat:  Olaf Scholz Ukraina wojna na Ukrainie Rosja sankcje sankcje Unii Europejskiej

"Możemy zamknąć stację benzynową Putina". Wojciech Jakóbik o sankcjach wobec Rosji

- Nadwyżki gazu, których Gazprom nie jest w stanie uplasować na rynku europejskim, są wypuszczane w powietrze w postaci płonącej flary. To wielkie marnotrawstwo, które pokazuje, że Gazprom na zlecenie Kremla idzie na całość. Dosłownie spala dolary, żeby tylko zaszkodzić Europie. W połączeniu z efektem sankcji może się okazać, że ponad połowa budżetu Rosji zasilanego przez sprzedaż węglowodorów nagle zacznie się kurczyć - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 energetyka gaz Gazprom Rosja sankcje

Koniec rosyjskiego węgla w Unii. Kolejny element sankcji wchodzi w życie

Kraje Unii Europejskiej nie mogą już importować rosyjskiego węgla. W środę, 10 sierpnia, weszły w życie zapisy piątego pakietu sankcji, ustalone przez UE w kwietniu. Członkowie UE przestaną kupować rosyjski węgiel pomimo kryzysu energetycznego - przypomniał rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA węgiel embargo import Rosja sankcje energetyka bezpieczeństwo energetyczne

Sankcje działają. Ekspert: Rosja nie uniknie gospodarczego upadku

Jeśli sankcje będą utrzymywane dla Rosji to nie ma żadnego sposobu uniknięcia przez ten kraj upadku gospodarczego, uważa Dariusz Matuszak z Warsaw Enterprise Institute powołując się na raport naukowców z Uniwersytetu Yale "Sankcje i Ucieczka Biznesu Rujnują Rosyjską Gospodarkę". 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezpieczeństwo energetyczne wojna na Ukrainie sankcje Unii Europejskiej sankcje sankcje USA ropa naftowa gaz ziemny Rosja

Rosja chce obejść zachodnie sankcje. Liczy na pomoc Turcji

Rosja miała prosić Turcję o pomoc w obejściu zachodnich sankcji - poinformowały rosyjskie media niezależne. Prośba miała charakter nieformalny i nie wiadomo, czy ta kwestia została poruszona w Soczi na spotkaniu Władimira Putina i Recepa Tayyipa Erdogana. Wcześniej media informowały, że chodzi o zafałszowanie miejsca pochodzenia ropy i produktów ropopochodnych, które sprzedawany byłyby krajom trzecim - donosi korespondent Polskiego Radia Maciej Jastrzębski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Turcja wojna 2022 sankcje Władimir Putin Recep Tayyip Erdogan