Polskie Radio
Section05
sankcje

Rosja omija sankcje. Eksportuje ropę z użyciem europejskiego transportu, ma flotę tankowców-cieni

Pomimo sankcji i pułapów cenowych, nałożonych przez grupę największych gospodarek świata zachodniego (G7), Rosja w dalszym ciągu korzysta z transportu krajów Unii Europejskiej i G7, by eksportować ropę naftową - informuje agencja Bloomberga. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Europa Władimir Putin wojna na Ukrainie sankcje Unii Europejskiej sankcje ropa naftowa serwis wschodni G7 GOSPODARKA

Niemcy pouczają innych, a wciąż kupują rosyjską ropę. "Mieszanie surowca jest nieuniknione i dozwolone"

Niemcy przyznają, że wciąż do ich rafinerii trafia rosyjska ropa. Sankcji jednak nie łamią, bo jest to rosyjska ropa z metką Kazachstanu - informuje serwis wnp.pl. Niemcy, podobnie jak Polska, oficjalnie zrezygnowały z importu ropy z Rosji, jednak dywersyfikacja dostaw surowca u naszych zachodnich sąsiadów przebiega z o wiele większymi problemami niż u nas.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT energetyka ropa naftowa Niemcy Rosja Kazachstan embargo sankcje

Rosyjska ropa trafia do Niemiec przez Indie. "Import wzrósł dwunastokrotnie"

Dane Federalnego Urzędu Statystycznego mogą wskazywać, że Niemcy nadal importują rosyjską ropę - przez Indie. "Jak podał urząd w Wiesbaden, import produktów naftowych z Indii wzrósł ponad dwunastokrotnie w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku" - pisze portal tagesschau.de.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT Niemcy Rosja Indie ropa naftowa import sankcje

"Nasza kontrofensywa szybsza niż sankcje". Zełenski krytykuje postawę Zachodu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas konferencji Jałtańska Strategia Europejska (YES) przyznał, że kontrofensywa przeciwko Rosji postępuje wolniej, niż się spodziewano. Jednocześnie dodał, że aby mogła ona przyspieszyć, jego krajowi potrzebne będzie więcej zachodniego sprzętu oraz zaostrzenie zachodnich sankcji przeciw reżimowi w Moskwie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Wołodymyr Zełenski sankcje

Rosja nadal finansuje wojnę sprzedażą ropy. Media: Kreml stosuje trzy strategie

Rosja stawia na wysokie ceny ropy, by finansować swoją wojnę przeciwko Ukrainie. Sankcje ograniczają ilość surowca, który może eksportować, więc Kreml liczy na to, że wzrost cen oraz wykorzystanie nowych szlaków transportowych do nowych odbiorców wyrówna straty - pisze "Economist" na swojej stronie internetowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ropa naftowa Rosja energia wojna na Ukrainie sankcje handel ŚWIAT

Rosja skutecznie omija sankcje. Państwa Zachodu ruszyły z dyplomatyczną ofensywą

Dyplomaci z USA, Wielkiej Brytanii i UE planują wspólnie naciskać na Zjednoczone Emiraty Arabskie, by te powstrzymały eksport elektroniki i innych towarów na potrzeby rosyjskiego przemysłu obronnego - podał "Wall Street Journal". Jest to część skoordynowanych wysiłków, dotyczących również innych krajów, z pomocą których Rosja omija zachodnie sankcje.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA sankcje wojna na Ukrainie Rosja ŚWIAT Arabia Saudyjska handel