Oporni wobec Kremla. Czy Putin boi się szamanów?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 08:21
- Zniknięcie szamana to oczywiście skutek działania rosyjskich służb. Według niepotwierdzonych jeszcze informacji odnalazł się w szpitalu psychiatrycznym w Jakucji. Wystarczającym powodem uprowadzenia mogło być głoszenie przez niego niezbędnej równowagi między władzą a społeczeństwem – mówił w Dwójce Jarosław Guzy.
Audio
  • Kto dziś zagraża władzy na Kremlu (Puls świata/Dwójka)
Wladimir Putin
Wladimir PutinFoto: PAP/EPA/ALEXEY NIKOLSKY

W audycji rozmawialiśmy o przybierających na sile nurtach sprzeciwu wobec władz Rosji. W Buriacji został uprowadzony przez nieznanych sprawców szaman Aleksandr Gabyszew, który kilka miesięcy temu rozpoczął wędrówkę do Moskwy, by - jak ogłosił - wygonić z Kremla prezydenta Rosji Władimira Putina. Zamaskowani ludzie napadli na obóz szamana. Żadna ze służb siłowych nie wypowiedziała się na temat Gabyszewa. Media, powołując się na źródła, podają zaś, że grozi mu sprawa karna dotycząca stworzenia grupy ekstremistycznej.

Z jakim odbiorem społecznym spotkały się działania Aleksandra Gabyszewa? Czy podobne przedsięwzięcia mogą zagrozić pozycji Władimira Putina? Dlaczego popularność prezydenta Rosji gwałtownie maleje? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Rozmawiał: Krzysztof Renik

Gość: Jarosław Guzy (szef działu zagranicznego PAP)

Data emisji: 20.09.2019

Godzina emisji: 16.45

mko/bch