X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ghasem Solejmani zabity przez Amerykanów. Czy to początek wojny?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 18:46
- Stany Zjednoczone już wcześniej, za czasów Busha i Obamy, myślały o zaatakowaniu tak wysokiego rangą urzędnika irańskiego, Ghasema Solejmaniego, ale nigdy się na to nie zdecydowały. Prawdopodobnie słusznie - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Łukasz Gadzała, publicysta.
Audio
  • Łukasz Gadzała o konsekwencjach zabójstwa Ghasema Sojelmaniego (Puls Świata/Dwójka)
Flaga Iranu
Flaga IranuFoto: Shutterstock/Borna_Mirahmadian

W nocy 3 stycznia doszło do amerykańskiego nalotu na konwój, opuszczający międzynarodowe lotnisko w Bagdadzie. W wyniku tego zginał wysoki rangą irański generał-major, Ghasem Solejmani, dowódca sił Ghods, jednostki specjalnej w strukturach Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Odpowiadał również za większość operacji zagranicznych Irańskiej Gwardii Rewolucyjnej.

- Donald Trump i jego administracja zdecydowali się na krok, którego nie podjęli jego poprzednicy - podkreślił Łukasz Gadzała. - W tej chwili, po tym zabójstwie, będziemy obserwować dalszą eskalację konfliktu amerykańsko-irańskiego, potencjalnie bardzo niebezpieczną i mogącą prowadzić do wojny.

Kampania maksymalnej presji

Jak wyjaśnił gość "Pulsu Świata", Solejmani był odpowiedzialny za śmierć wielu Amerykanów, a także przeprowadzenie wielu ataków na terenie tzw. pasa szyickiego na bliskim wschodzie. Jednak, zdaniem publicysty, trzeba sobie zadać pytanie, czy tak radykalny krok leży w interesie Amerykanów.

- Od czasu pojawienia się na urzędzie Donalda Trumpa, Amerykanie podstawili sobie za cel maksymalną presję na Iran. Celem tej kampanii było nałożenie takich sankcji i takie ograniczenie pola manewru Iranowi, żeby nie doszło do wojny, a jednocześnie żeby Iran stracił wpływy na Bliskim Wschodzie w pasie od Libanu, przez Syrię, po Irak. I teraz widzimy, że ta kampania maksymalnej presji maksymalnie zawiodła, bo jesteśmy bardzo blisko wojny - wyjaśnił Łukasz Gadzała.

O jakiej wojnie mówimy? I czy Iran będzie osamotniony w wojnie z USA? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Michał Strzałkowski

Gość: Łukasz Gadzała (publicysta)

Data emisji: 3.01.2019

Godzina emisji: 16.45

am

Zobacz więcej na temat: Michał Strzałkowski Iran USA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak