Polskie Radio
Section05
Michał Strzałkowski

Prof. Grochmalski: Turcja wraca do wzmocnienia swojej pozycji w Azji Środkowej

Recep Tayyip Erdogan wygrał w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich z kandydatem opozycji Kemalem Kilicdaroglu. Na szczytach władzy w Turcji Erdogan pozostaje od 2003 roku, gdy zaczął sprawować urząd premiera, a od 2014 roku pozostaje szefem państwa i zgodnie z wynikami wyborów - będzie nim jeszcze przez kolejne pięć lat.
Zobacz więcej na temat:  Turcja wybory Recep Tayyip Erdogan Więcej świata Michał Strzałkowski

"To mocno bije w służby i wojsko". Ekspert o działaniach partyzantów w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim

W graniczącym z Ukrainą obwodzie biełgorodzkim Rosyjski Korpus Ochotniczy i Legion "Wolność Rosji", walczące z kremlowskim reżimem, kontynuują swoją kampanię, co wykorzystuje Ukraina. - Widać wyraźnie, że Rosjanie przegrali znowu wojnę informacyjną, bo Ukraińcy świetnie to przygotowali - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Michał Strzałkowski Rosja Daniel Boćkowski Małgorzata Zachara-Szymańska wojna na Ukrainie Ukraina

Ekspert o aktywności prezydenta Ukrainy: możemy podejrzewać, że albo jest bardzo źle, albo idzie ku lepszemu

- Pamiętamy, że przez wiele miesięcy Wołodymyr Zełenski nie chciał wyjeżdżać z Ukrainy. Później była wizyta w Stanach i szereg innych. Teraz widać, że się zaktywizował. Możemy podejrzewać, że albo jest bardzo źle, albo idzie ku lepszemu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Gil z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Michał Strzałkowski Ukraina wojna na Ukrainie Europa Wołodymyr Zełenski

Bruksela krytykowana za plan pomocy dla rolników. "KE musi wypracować wspólną politykę"

Bruksela zmaga się z coraz większą krytyką po tym, jak Komisja Europejska zapowiedziała przyznanie pięciu państwom pakietu pomocowego w wysokości 100 mln euro dla rolników poszkodowanych z powodu zalania rynków tańszymi ukraińskimi produktami. Decyzję KE w liście skrytykowali ministrowie rolnictwa z 13 krajów. - W tej chwili konieczne jest wypracowanie przez Komisję wspólnej polityki rolnej dla Ukrainy - ocenia dr Andrzej Anusz, ekspert Instytutu Piłsudskiego.
Zobacz więcej na temat:  Bruksela Komisja Europejska ŚWIAT Europa rolnictwo Michał Strzałkowski

Prof. Grabowska: rejestr wszystkiego, co straciła Ukraina, ma ogromną wartość

Rosyjska inwazja na Ukrainę była dzisiaj dominującym tematem spotkania w stolicy Islandii. Delegacje państw członkowskich Rady Europy dyskutowały, w jaki sposób czołowa organizacja praw człowieka na kontynencie mogłaby wesprzeć Kijów. Według Associated Press najbardziej namacalnym efektem tych rozmów było uzgodnienie utworzenia nowego urzędu do sporządzania rejestru szkód, który umożliwiłby ofiarom wojny na Ukrainie zgłaszanie poniesionych strat.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Rada Europy Ukraina wojna na Ukrainie Genowefa Grabowska Michał Strzałkowski ŚWIAT Europa

Wybory w Turcji. Adam Michalski: Erdogan będzie chciał pokazać, że jest gwarantem stabilności

Będzie druga tura wyborów prezydenckich w Turcji. Miejscowa komisja wyborcza potwierdziła, że żaden z kandydatów na prezydenta nie zdobył 50-procentowego poparcia. Wczorajsze głosowanie określane było mianem "wyborów stulecia", bo opozycja po raz pierwszy od dwóch dekad miała szansę odsunąć od władzy potężnego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Turcja Recep Tayyip Erdogan Ukraina Rosja Białoruś Aleksander Łukaszenka Michał Strzałkowski

Putin znosi wizy dla Gruzinów. Ekspert: jakiekolwiek zbliżenie z Rosją jest oddaleniem od Zachodu

Gruzińska opozycja wezwała premiera i gabinet, aby nie poddawali się rosyjskiej prowokacji. Wczoraj dyktator Władimir Putin zniósł obowiązek wizowy dla Gruzinów i embargo na loty samolotów pasażerskich. Komentarze urzędników ministerstw spraw zagranicznych i transportu wskazywały, że władze Gruzji są zadowolone z takiej decyzji i mogą wydać zgodę na wznowienie połączenia lotniczego.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Gruzja Rosja Ukraina Albania Więcej świata NATO Japonia Unia Europejska

"Niemieckiej polityce brak szerszej koncepcji". Ekspert o działaniach Berlina

- Niemiecka polityka jest bardzo niespójna - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, odnosząc się do polityki międzynarodowej Berlina. Niemcy mają aspiracje do przewodzenia Europie, ale jednocześnie zawiodły w przypadku pomocy Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Ukraina wojna na Ukrainie Olaf Scholz Niemcy Adam Eberhardt Wojciech Lorenz Piotr Madajczyk

Ukraina chce, by Putin stanął przed trybunałem w Hadze. "Nie można wykluczyć takiej ewentualności"

Ukraińskie władze uchwaliły apel do parlamentów i rządów świata oraz do organizacji międzynarodowych, wzywając je do potępienia przymusowej deportacji ukraińskich dzieci przez Rosję. O potrzebie ukarania Putina w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości w Hadze mówił również prezydent Wołodymyr Zełenski. Czy rosyjski przywódca stanie przed trybunałem? - Nie można wykluczyć takiej ewentualności, ale prawdopodobieństwo nie jest wielkie - powiedział prof. Krzysztof Kubiak z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Ukraina wojna na Ukrainie Rosja Wołodymyr Zełenski Władimir Putin

W Sudanie wciąż niespokojnie. "Obecny konflikt to pewien problem dla Rosji"

Mimo obowiązującego trzydniowego zawieszenia broni w Sudanie kontynuowane są walki między siłami zbrojnymi a paramilitarnymi Siłami Szybkiego Wsparcia. W Sudanie od wielu lat swoje interesy prowadzi Rosja. - W tym sensie obecny konflikt to pewien problem dla Rosji. W zasadzie nie wiadomo, po czyjej stronie się opowiedzieć - uważa Grzegorz Kuczyński z portalu i.pl.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Rosja zboże Sudan Ukraina wojna na Ukrainie

"To jest kuriozum". Ekspert o przewodnictwie Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow przewodniczy posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ. - Niektóre kraje próbują obniżyć rangę tego aktualnego posiedzenia przez przysłanie tam nie ministrów spraw zagranicznych, tylko przedstawicieli niskiej rangi, bądź całkowite zbojkotowanie tego posiedzenia - mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr Witold Sokała z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Michał Strzałkowski ONZ Rosja Siergiej Ławrow

Trwają walki w Sudanie. "Strony nie mają poparcia społecznego"

W Sudanie, od tygodnia, trwa walka o władzę między armią rządową a paramilitarnymi Siłami Szybkiego Wsparcia. Mimo 72-godzinnego rozejmu, w godzinach porannych w Chartumie słychać było strzały z broni maszynowej. - Strony nie mają poparcia społecznego - uważa dr Jędrzej Czerep z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Izrael Zbigniew Rau Malta USA wojna na Ukrainie