Polskie Radio
Section05
Michał Strzałkowski

Walki o Górski Karabach. Górecki: pierwsze starcia zaczęły się w 1988 roku

- Ten konflikt nigdy się nie skończył, więc traktowanie go jako konfliktu zamrożonego było błędem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Górecki z Ośrodka Studiów Wschodnich. Od niedzieli trwają walki pomiędzy wojskami Azerbejdżanu i Armenii o Górski Karabach. Obie strony wykorzystują ciężką artylerię.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski ŚWIAT Armenia Azerbejdżan Więcej świata konflikty międzynarodowe

Nowy pakt Unii Europejskiej w sprawie migracji i azylu. Ekspert: zmiana filozofii myślenia

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła długo oczekiwany nowy pakt Unii Europejskiej w sprawie migracji i azylu. Reformy mają odciążyć państwa południa Europy, które są pod największa presją. Komisja chce wprowadzić zasadę "obowiązkowej solidarności" i położyć nacisk na deportacje. Propozycje te dobrze ocenia dr Małgorzat Bonikowska.
Zobacz więcej na temat:  imigracja Unia Europejska Komisja Europejska azyl Michał Strzałkowski

Ekspert: Białoruś nie będzie już taka sama jak przed sfałszowanymi wyborami

Kandydatka w sierpniowych wyborach prezydenckich na Białorusi Swiatłana Cichanouska zaapelowała w europarlamencie o stworzenie międzynarodowej koalicji, która miałaby ułatwić negocjacje między opozycyjną Radą Koordynacyjną a prezydentem Alaksandrem Łukaszenką. Dr Małgorzata Bonikowska uważa, że wybory prezydenckie zmieniły Białoruś, choć do demokracji w naszym rozumieniu jest jeszcze daleko.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Swiatłana Cichanouska Michał Strzałkowski

Prezydent Białorusi zapowiada zamknięcie granic. Ekspert: Polska i Litwa są mocno wykorzystywane instrumentalnie

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka we wczorajszym oświadczeniu zapowiedział zamknięcie granic z Polską i Litwą, a także wzmocnienie kontroli na granicy z Ukrainą. - Mam wrażenie, że Polska i Litwa są tutaj mocno wykorzystywane instrumentalnie. Z punktu widzenia białoruskiej władzy można powiedzieć, że zarówno Polska i Litwa "ma swoje za uszami" - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Bartosz Tesławski, redaktor naczelny portalu NaWschodzie.eu.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Aleksander Łukaszenka wybory na Białorusi Unia Europejska Parlament Europejski Michał Strzałkowski ŚWIAT

Rosyjska pomoc dla Białorusi. Prof. Legucka: bez niej Łukaszenka nie utrzyma się

- Władimir Putin, żeby nie rozpowszechniać szczególnie w Rosji tendencji demokratyzacji społeczeństw postsowieckich, musi pomagać nielubianemu przez siebie Aleksandrowi Łukaszence - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Agnieszka Legucka z Uczelni Vistula i Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jakie ustalenia zapadły podczas spotkania prezydentów Rosji i Białorusi w Soczi?
Zobacz więcej na temat:  Białoruś protest manifestacje Aleksander Łukaszenka Michał Strzałkowski wybory na Białorusi Władimir Putin Rosja

Analityk: sankcje UE wobec reżimu Łukaszenki są symboliczne

Jest już porozumienie krajów Unii Europejskiej w sprawie objęcia sankcjami aż 40 urzędników administracji Aleksandra Łukaszenki. Nie wiadomo, czy wśród nich jest urzędujący prezydent. Dr Łukasz Adamski ocenia, że sankcje są raczej symboliczne, ale przekonuje, że mają one jedynie udzielić wsparcia ludziom na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Swiatłana Cichanouska Unia Europejska sankcje Aleksander Łukaszenka Michał Strzałkowski

Olga Doleśniak-Harczuk: Rosja i Niemcy nadal mają bardzo bliskie stosunki

- Głosy dotyczące Nord Stream 2 nasiliły się po tym, jak Nawalny był już w szpitalu Charite i taki "pełzający" konflikt między Moskwą, a Berlinem był odczuwalny - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Sztaszica. Część niemieckich polityków sugeruje wprowadzenie unijnych sankcji wobec gazociągu Nord Stream 2.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Więcej świata Niemcy Rosja Nord Stream 2 Aleksiej Nawalny

Nowy premier w Libanie. Prof. Ożarowski: potrzebne są transparentne działania

- Społeczeństwo libańskie chyba już od dawna nie ma zaufania do polityków i do jakichkolwiek rządów w tym państwie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Rafał Ożarowski z Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni. Czy nowy premier Libanu Mustafa Adib odbuduje kraj, który jest podzielony nie tylko politycznie, ale również religijnie?
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Liban Więcej świata Genowefa Grabowska Emmanuel Macron

Protesty w Mińsku. Andrzej Poczobut: motywacja Białorusinów jest bardzo mocna

W białoruskiej stolicy odbył się w niedzielę kolejny rekordowy pod względem liczebności miting, którego uczestnicy domagali się dymisji prezydenta Alaksandra Łukaszenki oraz uczciwych wyborów. Protesty odbyły się nie tylko w Mińsku, ale i w Brześciu, Grodnie, Homlu i innych miastach. - Protesty nie słabną, ponieważ motywacja Białorusinów jest bardzo mocna. Przekonanie społeczeństwa o tym, że wybory zostały sfałszowane, jest spore, a oprócz tego społeczeństwo jest oburzone działaniami władzy - mówił w "Więcej świata"  publicysta Andrzej Poczobut, działacz mniejszości polskiej na Białorusi. 
Zobacz więcej na temat:  Białoruś protest manifestacje Aleksander Łukaszenka Michał Strzałkowski wybory na Białorusi

Strajki robotników w centrum Mińska. Ekspert: to nowy element w sześciodniowych protestach

- Mamy strajki w kilku przedsiębiorstwach państwowych, które były perłą w koronie białoruskiej gospodarki, a robotnicy byli postrzegani jako jeden z filarów poparcia dla Łukaszenki. To, że wyszli protestować w centrum stolicy to zdecydowanie nowy element w sześciodniowych protestach - mówił w "Więcej Świata" Wojciech Konończuk z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Białoruś Aleksander Łukaszenka protest wybory prezydenckie Rosja demonstracje Michał Strzałkowski

Wybory na Białorusi. Kłysiński: zagrożony jest dialog z Zachodem

- Łukaszenka będzie musiał mierzyć się w najbliższych miesiącach i latach z rządzeniem zupełnie inną Białorusią, gdzie prawie nikt nie patrzy na niego z entuzjazmem. Ludzie będą tolerowali go jako konieczne zło - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich. Jak Białorusini zareagowali na wyniki niedzielnych wyborów prezydenckich?
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata polityka Michał Strzałkowski Białoruś Aleksander Łukaszenka Rosja Artur Wróblewski

Były król Hiszpanii podejrzany o korupcję. Ekspert: pod względem prawnym Juan Carlos jest nietykalny

- Juan Carlos I jest całkowicie nietykalny pod względem prawnym, ponieważ kiedy dopuszczał się tych czynów przysługiwał mu absolutny immunitet. W momencie, gdy abdykował, zostało wprowadzone prawo stanowiące, że nie może być on sądzony w Hiszpanii - mówił w "Więcej świata" Maciej Okraszewski, autor bloga "Dział Zagraniczny". 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Hiszpania król Zjednoczone Emiraty Arabskie polityka korupcja Michał Strzałkowski

"Zrusyfikował Białoruś". Aleś Zarembiuk o Aleksandrze Łukaszence

- Aleksandr Łukaszenka doprowadził do tego, że nawet historia Białorusi zaczęła być nauczana w języku rosyjskim. Zrusyfikował kraj - powiedział w Polskim Radiu 24 Aleś Zarembiuk (Białoruski Dom w Warszawie). Gościem audycji był również dr Marek Żyła (Akademia Sztuki Wojennej).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Rosja polityka Aleksander Łukaszenka Polskie Radio 24 wybory prezydenckie wojsko Michał Strzałkowski

Dr Winkler: Brytyjczycy chcą być traktowani tak, jak obywatele innych państw niezwiązanych z UE

Wielka Brytania i Unia Europejska uzgodniły, że będą kontynuować do 2 października negocjacje na temat ich przyszłych relacji po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie - poinformował w piątek główny brytyjski negocjator David Frost. - Brytyjczycy uważają, że teraz, gdy są niepodległym państwem, niezwiązanym z UE, powinni być traktowani tak jak wszystkie inne państwa tj. Japonia czy Korea Południowa - mówił w "Więcej świata" dr Krzysztof Winkler z UW.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Wielka Brytania Boris Johnson Unia Europejska Michał Strzałkowski cyberbezpieczeństwo sankcje