Polskie Radio
Section05
Michał Strzałkowski

Dr Michalak: negocjacje irańsko-amerykańskie nadal będą prowadzone, ale zmieni się retoryka

Nowy prezydent Iranu Ebrahim Raisi zapowiada, że doprowadzi do zniesienia amerykańskich sankcji na jego kraj. Konserwatysta został dzisiaj formalnie zaakceptowany przez najwyższego przywódcę duchowego Iranu. Władzę obejmie po zaplanowanej w czwartek ceremonii. Nowy prezydent zapowiedział w trakcie konferencji prasowej, że podniesie poziom życia obywateli. 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Michał Strzałkowski Wołodymyr Zełenski Iran USA

Prof. Boćkowski: Rosjanie byli zadowoleni z obecności Amerykanów w Afganistanie

Prezydent Afganistanu obwinił Stany Zjednoczone o pogarszającą się sytuację w jego kraju. Talibowie, wraz z wycofywaniem się Amerykanów i ich sojuszników, przejmują kontrolę nad kolejnymi terenami. - Do śmiechu nie jest Rosjanom, ponieważ byli bardzo zadowoleni z obecności USA i NATO w Afganistanie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Michał Strzałkowski Rosja Afganistan USA talibowie

Ekspert: Erdogan mocno opowiedział się za niepodległością Cypru Północnego

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan złożył wizytę Republice Tureckiej Cypru Północnego. Wziął udział w uroczystości z okazji 47. rocznicy tureckiej inwazji na Cypr z 1974 roku. W okolicznościowym przemówieniu powiedział m.in. o toczących się od lat negocjacjach nad uregulowaniem konfliktu na wyspie. 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Turcja Recep Tayyip Erdogan Grecja Michał Strzałkowski ONZ

Anglia znosi restrykcje. Ekspert: Boris Johnson działa pod naciskiem wielkiego biznesu

Anglia przechodzi do ostatniego etapu wychodzenia z lockdownu, co oznacza niemal całkowite zniesienie restrykcji covidowych. Ponadto osoby w pełni zaszczepione w Wielkiej Brytanii nie będą już musiały odbywać kwarantanny po przyjeździe z większości państw świata. Czy rząd powinien luzować wszystkie obostrzenia? 
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Wielka Brytania Boris Johnson COVID-19 obostrzenia Więcej świata Anglia pandemia Brexit

Angela Merkel z wizytą w USA. Prof. Madajczyk: istnieją różnice w dwóch kluczowych obszarach

Kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas wizyty w Waszyngtonie spotkała się z gospodarzem Białego Domu. - Joe Biden odbudowuje relacje transatlantyckie, ale musimy być przygotowani, że będzie to nadal trudne wyważanie wzajemnych relacji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Czy doszło do wiążących decyzji w sprawie Rosji i Nord Stream 2?
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Michał Strzałkowski ŚWIAT USA Niemcy Angela Merkel Joe Biden

"To jest bardzo duży projekt". Marcin Roszkowski o unijnym pakiecie "Fit for 55"

- Unia Europejska założyła sobie przez 40 lat przebudowę tak naprawdę połowy gospodarki w sektorze energetycznym, transportu i z dużym prawdopodobieństwem także elementów dotyczących rolnictwa - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego. Czy do 2030 roku dojdzie do redukcji emisji dwutlenku węgla o 55 proc.?
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Więcej świata Michał Strzałkowski klimat emisja co2 ŚWIAT Europa

Dr Małgorzata Bonikowska: Europa musi mówić jednym głosem w kwestii Białorusi

Minister spraw zagranicznych Litwy powiedział, że będzie domagał się unijnych sankcji wobec Białorusi za podsycanie kryzysu migracyjnego. Gabrielius Landsbergis mówił o tym w Brukseli przed naradą z udziałem szefów dyplomacji unijnych krajów. Czy napływ migrantów z Białorusi jest uderzeniem w Europę? 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Więcej świata Aleksander Łukaszenka Białoruś sankcje sankcje Unii Europejskiej Litwa Michał Strzałkowski imigranci w Europie

Wybory w Bułgarii. Ekspert OSW: niewykluczone, że jesienią będą następne, trzecie w tym roku

- Sondaże pokazują, że nawet jeśli wygra jedna z partii protestu np. "Jest Taki Naród" Slawiego Trifonowa, to zwycięży niewielką ilością głosów wobec rządzącego do niedawna ugrupowania GERB Bojko Borisowa - mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr Mateusz Seroka. To już drugie wybory parlamentarne w Bułgarii w ciągu trzech miesięcy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa polityka Beata Płomecka Michał Strzałkowski OSW Bułgaria Białoruś

Kinga Dudzińska z PISM: stanowisko Litwy wobec białoruskiego reżimu jest nieugięte

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zapowiedział pomoc w rozmowach z krajami pochodzenia nielegalnych migrantów, którzy przedostają się na Litwę z Białorusi. Wilno oskarża Mińsk o to, że zezwalając imigrantom na przekraczanie granicy mści się za wspieranie białoruskiej opozycji, ale władze Litwy nie wycofują się z pomocy przeciwnikom reżimu Łukaszenki. - Wilno od dawna jest miejscem, w którym bardzo prężnie i licznie działała białoruska opozycja - mówi Kinga Dudzińska z PISM
Zobacz więcej na temat:  Litwa Białoruś imigracja imigranci w Europie Michał Strzałkowski

Marta Szpala: priorytety Słowenii w UE od zawsze są takie same

Z końcem czerwca Portugalia oddaje półroczne przewodnictwo w Unii Europejskiej. To już czwarta prezydencja tego państwa, ale całkowicie inna niż poprzednie, bo zdominowana przez pandemię COVID-19. Do końca roku Unii będzie przewodzić Słowenia. - Zawsze najważniejsza dla niej była polityka sąsiedztwa - mówi Marta Szpala z OSW.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska grupa wyszehradzka Słowenia Portugalia Michał Strzałkowski Europa ŚWIAT

"Wszyscy wydają się być niezadowoleni". Piotrowski o wyroku dla Dereka Chauvina

Były amerykański policjant Derek Chauvin został skazany na 22,5 roku więzienia za zabójstwo czarnoskórego George’a Floyda. - Mamy tutaj wypośrodkowanie pomiędzy tym, co rekomendowała Rada Minnesoty, a tym, czego żądała prokuratura - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Więcej świata USA

Prof. Boćkowski: sytuacja w Afganistanie prawdopodobnie wróci do tej z przełomu XX i XXI wieku

Pierwsi żołnierze z ostatniej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie wrócili do kraju. Samolot z kilkudziesięcioma z nich wylądował w piątek po południu na wojskowym lotnisku we Wrocławiu. Z kolei Amerykanie zamierzają wycofać swoje wojska z Afganistanu do 11 września, czyli 20. rocznicy zamachu na World Trade Center. 
Zobacz więcej na temat:  Afganistan wojsko Unia Europejska Michał Strzałkowski Więcej świata NATO USA misja w Afganistanie

"To zaplecenie często nam ucieka". Prof. Madajczyk o współpracy Polski i Niemiec

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier złożył oficjalną wizytę w Warszawie, która ma związek z 30. rocznicą podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. W spotkaniu uczestniczył również prezydent Andrzej Duda. - To bardzo dobrze, że zostało tak mocno wyeksponowane przez obu prezydentów, jaka była skala zmiany, która nastąpiła 30 lat temu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Więcej świata Niemcy Frank-Walter Steinmeier Andrzej Duda

Prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski o WHO i pandemii

- Kiedy rozpoczęła się pandemia, była zlekceważona przez faktycznie wszystkie instytucje powołane do wczesnego ostrzegania, w tym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), która jako pole rywalizacji politycznej została zlekceważona przez Zachód - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski z Uniwersytetu Łódzkiego. Czy świat wyciągnął z tego wnioski?
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski koronawirus Więcej świata Bratysława WHO