Polskie Radio
Section05
Michał Strzałkowski

USA wycofuje wojska z Afganistanu. Ekspert: konflikty mogą się rozpocząć na nowo

Prezydent Joe Biden planuje wycofać wszystkie amerykańskie wojska z Afganistanu do 11 września, czyli przed 20. rocznicą ataków terrorystycznych na World Trade Center. Podczas wystąpienia w Białym Domu Biden powiedział, że siły USA wykonały już swoją misję i nadszedł czas zakończenia najdłuższej wojny w historii Stanów Zjednoczonych. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Joe Biden USA terroryzm szczepionka NATO

"W stosunkach Iranu i Izraela to rodzaj wojny zastępczej"

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif oskarżył władze Izraela o akt sabotażu w ośrodku wzbogacania uranu w Natanz, gdzie w niedzielę doszło do cyberataku. - To jest kolejny etap zastępczej walki pomiędzy Izraelem a Iranem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Bartosz Bojarczyk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Więcej świata Iran Izrael ŚWIAT

Konflikt na Ukrainie. Dr Sławomir Dębski: Rosja łamie prawo międzynarodowe

Wypowiedzi rosyjskich polityków i koncentracje rosyjskich wojsk w pobliżu granic Ukrainy budzą coraz większy niepokój władz w Kijowie. - Rosja nie jest zainteresowana wycofaniem się z Donbasu, ani zwrotem Krymu. Na razie nie ma widoków na rozwiązanie tego konfliktu. Obyśmy uniknęli wojny - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Sławomir Dębski Więcej świata Donbas Krym Ukraina Rosja

Prof. Krzysztof Wielecki: UE brnęła w spory ideologiczne, a nagle przyszła pandemia

Trwa unijny wideoszczyt, który poświęcony jest głównie szczepieniom przeciwko COVID-19. - Koronawirus w tym momencie bardzo brutalnie sprawdza wszystkie instytucje, rozwiązania i problemy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Krzysztof Wielecki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Czy Wspólnota zda test, którym jest trwająca pandemia?
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska szczepienia Michał Strzałkowski COVID-19 koronawirus ŚWIAT Francja Łukasz Jasina

Rozmowy amerykańsko-chińskie na Alasce. "Wydaje się, że resetu nie będzie"

- Administracja USA już na początku spotkania przedstawiła sprawę twardo, wspominając o "zaniepokojeniu działaniami Chin". Przedstawiciele Pekinu z kolei oskarżyli Amerykanów o niegościnność i złamanie protokołu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Michał Strzałkowski. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Świat w południe Michał Strzałkowski Stany Zjednoczone Chiny Joe Biden Azja Magdalena Skajewska

Jarosław Guzy: Polska jest otwarta na współpracę z Francją

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. - Różnice występują zawsze, ale występują także zbieżne interesy. Dlatego należy to ułożyć w całość, która byłaby akceptowalna dla obu stron - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o relacjach polsko-francuskich Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska szczepienia Michał Strzałkowski COVID-19 koronawirus ŚWIAT Mateusz Morawiecki Emmanuel Macron Francja

Szczepionki przeciw COVID-19. Dr Paweł Kowalski: tylko kilka krajów jest przed UE

Komisja Europejska odrzuca zarzuty dotyczące niesprawiedliwego podziału szczepionek na koronawirusa, które postawiło pięć krajów. - Jeżeli spojrzymy na świat, to okazuje się, że tylko dosłownie kilka krajów jest w lepszej sytuacji niż Unia Europejska jako całość - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Paweł Kowalski z Uniwersytetu SWPS.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska Unia Europejska firma szczepienia Ursula von der Leyen Michał Strzałkowski COVID-19 koronawirus ŚWIAT

Wizyta Franciszka w Iraku. Publicysta KAI: papież pojechał na peryferie świata

Wojskowe śmigłowce, wozy opancerzone, czołgi, ogromne siły policji i wojska na ulicach oraz niemal całkowity brak ludzi na trasie przejazdu papieskiego orszaku - tak Bagdad powitał papieża Franciszka, który przybył w piątek z historyczną wizytą do Iraku. - To pierwszy zwierzchnik Kościoła katolickiego, który odwiedza ten kraj - podkreśla Krzysztof Tomasik, publicysta KAI.
Zobacz więcej na temat:  papież Franciszek Irak Kościół katolicki chrześcijaństwo islam Michał Strzałkowski

Dr Bonikowska: członkowie UE mają kłopot ze wspólnym stanowiskiem wobec Rosji

Ambasadorowie państw Unii Europejskiej przyjęli propozycje sankcji wobec Rosji z powodu uwięzienia Aleksieja Nawalnego, lidera opozycji. Ministrowie nie przychylili się do propozycji współpracowników Nawalnego, czyli nałożenia sankcji na rosyjskich oligarchów. Dr Małgorzata Bonikowska uważa, że to przykład na różne postrzeganie Federacji Rosyjskiej w UE.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Rosja ŚWIAT Europa Michał Strzałkowski

Sąd w USA nakazał Korei Płn. wypłatę odszkodowania załodze USS Pueblo. Strzałkowski: to skomplikuje relacje

- Aresztowanie załogi USS Pueblo uważane jest za jeden z trzech najpoważniejszych incydentów między Koreą Północną a Stanami Zjednoczonymi po zakończeniu wojny koreańskiej - powiedział Michał Strzałkowski w Programie 1 Polskiego Radia. Jego zdaniem sprawa zapewne znów skomplikuje i tak już bardzo trudne relacje między USA a Koreą Północną.
Zobacz więcej na temat:  Korea Północna USA ŚWIAT wojsko Magdalena Skajewska Michał Strzałkowski

Powstanie wspólna armia europejska skoordynowana z NATO? Dr Lorenz: idziemy w dobrym kierunku

Unia Europejska ma zwiększać swoje zdolności do działania autonomicznego, ale we współpracy z NATO. Takimi ustaleniami zakończył się wideoszczyt z udziałem europejskich przywódców, poświęcony bezpieczeństwu i obronie. Wojciech Lorenz zauważa, że to Francji przede wszystkim zależało, żeby uniezależnić się od Stanów Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  NATO Unia Europejska Michał Strzałkowski Wojciech Lorenz

Michał Baranowski o relacjach USA-UE: rozpoczęła się praktyka konsultacji

Ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej tworzący Radę Spraw Zagranicznych UE rozmawiali za pośrednictwem łączy wideo z amerykańskim sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. - Jest szansa na koordynację działań w sprawie nałożenia sankcji na Rosję - podkreśla Michał Baranowski.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone Unia Europejska polityka Rosja Chiny Michał Strzałkowski Michał Baranowski

Prof. Boćkowski: Unia Europejska może stać się negocjatorem między Stanami Zjednoczonymi a Iranem

Peter Stano, rzecznik Komisji Europejskiej ds. międzynarodowych oznajmił w piątek na konferencji prasowej w Brukseli, że deklaracje prezydenta USA Joe Bidena na temat gotowości do powrotu do rozmów z Iranem tworzą przestrzeń dla działań dyplomatycznych. - Unia europejska Europa może spokojnie w imieniu Stanów Zjednoczonych negocjować z Iranem - skomentował to w Programie 1 Polskiego Radia prof. Daniel Boćkowski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Paweł Lekki Iran USA Stany Zjednoczone Unia Europejska broń nuklearna Michał Strzałkowski

Romaszewska-Guzy: Łukaszenka chce przestraszyć Białorusinów

Sąd w Mińsku skazał na dwa lata pozbawienia wolności dwie dziennikarki Telewizji Biełsat, nadającej po białorusku z Polski i w większości tworzonej przez Białorusinów. Kaciaryna Andrejewa i Daria Czulcowa były oskarżone o koordynowanie zamieszek białoruskiej opozycji. - To wszystko ma na celu przestraszenie ludzi przed spodziewanym powrotem protestów na wiosnę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Agnieszka Romaszewska-Guzy, dyrektor TV Biełsat.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Agnieszka Romaszewska Radosław Pyffel Białoruś Więcej świata Aleksander Łukaszenka

"Nowy element rosyjskiej wojny hybrydowej". Szeligowski o dezinformacji nt. szczepionek

Unia Europejska pomoże Ukrainie w walce z dezinformacją dotyczącą szczepionek przeciwko COVID-19. - Dezinformacja ta jest bardzo mocno podsycana przez stronę rosyjską - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Dlaczego Moskwie zależy, żeby Ukraińcy nie szczepili się? Odpowiedź w artykule.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska szczepienia koronawirus Michał Strzałkowski Ukraina Rosja dezinformacja