Polskie Radio
Section05
Michał Strzałkowski

Dr Małgorzata Bonikowska: dopiero teraz odczujemy brexit

- Wielka Brytania, wychodząc z Unii Europejskiej, wyszła z unii celnej i jednolitego rynku. W związku z tym nie będzie korzystać ze swobodnego przepływu osób, towarów, usług i kapitału - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych. Na co powinniśmy przygotować się w związku z brexitem?
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Więcej świata Unia Europejska Michał Strzałkowski Wielka Brytania Brexit

Szczepionka na koronawirusa. Prof. Legucka: Rosja uczestniczy w wyścigu o rynki zbytu

Rosjanie prowadzą coraz większa dezinformację na temat zachodnich szczepionek przeciwko COVID-19. Czy w ten sposób chcą przekonać inne kraje do swojej szczepionki? - Nie chodzi tylko o to, żeby podbudować prestiż własnego państwa i jego skuteczność w walce z pandemią, ale przede wszystkim o rynki zbytu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Więcej świata Michał Strzałkowski Rosja koronawirus szczepionka

Dr Zaczyński: testy u kierowców w Wielkiej Brytanii były konieczne

Od początku kryzysu związanego z czasowym zamknięciem przeprawy przez kanał La Manche u kierowców ciężarówek wykonano prawie 22 tys. testów, z czego obecność koronawirusa potwierdzono u zaledwie 66 osób - poinformował brytyjski minister transportu. - Te testy były konieczne - przekonywał w Programie 1 Polskiego Radia dr Artur Zaczyński, który był w Dover z misją medyczną.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Wielka Brytania testy COVID-19 Michał Strzałkowski Europa ŚWIAT

Pobrexitowa umowa handlowa. Dr Lewandowski: Brytyjczycy chcą odbudowy rybołówstwa

Trwają negocjacje Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii w sprawie pobrexitowej umowy handlowej. - W przypadku całego porozumienia, rybołówstwo jest kwestią dość niewielką, ale mającą bardzo duży wpływ - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Wojciech Lewandowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Dlaczego konsensus dotyczący rybołówstwa jest tak istotny?
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Więcej świata Unia Europejska Michał Strzałkowski Wielka Brytania Brexit

"Końca nie widać". Kiedy porozumienie między Wielką Brytanią a Unią Europejską?

- Wielka Brytania chce przede wszystkim odzyskać kontrolę nad własnym prawem. Jak podkreśla premier Johnson, nie po to Brytyjczycy wybrali odzyskanie tej kontroli w referendum, żeby teraz robić wszystko, co nakazuje Unia Europejska - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Beata Płomecka, korespondentka w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Brexit Unia Europejska Wielka Brytania Beata Płomecka Europa Michał Strzałkowski

UE i jej militarny potencjał. Prof. Boćkowski: chodzi o kompatybilność i rozsądne wydatkowanie środków

Przewodniczący Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej gen. Claudio Graziano wezwał do zwiększenia autonomii strategicznej Europy i zaapelował o rozbudowę potencjału militarnego Wspólnoty. - Struktury europejskie, które będą bardziej kompatybilne ze sobą, na pewno także wzmocnią pozycję NATO - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Więcej świata Unia Europejska Michał Strzałkowski

Głosowanie Kolegium Elektorów w USA. Ekspert: przewaga Bidena jest istotna

W Stanach Zjednoczonych trwa głosowanie Kolegium Elektorów, które ostatecznie wybierze nowego prezydenta USA. - Wydaje się, że Joe Biden ma zapewniony Biały Dom - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Małgorzata Zachara-Szymańska z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Czy Donald Trump liczy jeszcze na zwycięstwo?
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Więcej świata USA Unia Europejska Joe Biden Ameryka Północna Michał Strzałkowski Wojciech Jakóbik

Wybory w Rumunii. Jakub Lachert: Socjaldemokraci nie posiadają zdolności koalicyjnej

Postkomunistyczna Partia Socjaldemokratyczna (PSD) wygrała niedzielne wybory parlamentarne w Rumunii. Blisko 30 proc. poparcia nie wystarczy jej jednak do objęcia rządów. - Wydaje się, że przyszły rząd w Rumunii będzie tworzyła strona centrowa - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jakub Lachert z Fundacji Warsaw Institute.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Więcej świata ŚWIAT Europa Rumunia

"To jeden z pomysłów, jakie się przewijają". Prof. Grabowska o pomyśle Gowina ws. kompromisu budżetowego UE

Wicepremier Jarosław Gowin powiedział w Brukseli, że jest szansa na kompromis w sprawie pakietu budżetowego. Jego zdaniem możliwe jest dołączenie deklaracji interpretacyjnych do mechanizmu warunkowości. - Występować w imieniu państwa mogą osoby, które mają upoważnienie, a wicepremier takiego upoważnienia nie ma - mówi prof. Genowefa Grabowska.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska budżet unijny budżet ue Jarosław Gowin Genowefa Grabowska Michał Strzałkowski

"Jest mały margines ustępstw". Dr Zajączkowski o negocjacjach ws. budżetu UE

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli i przywódcy grup politycznych spotkali się z premierem Portugalii António Costą, aby omówić priorytety portugalskiej prezydencji w Radzie UE począwszy od 1 stycznia 2021 roku. Portugalia nie chce, aby na czas jej przewodnictwa przypadła konieczność negocjowania budżetu. - Można zobaczyć istotną grę negocjacyjną - mówi dr hab. Kamil Zajączkowski.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska budżet ue budżet unijny weto Holandia Michał Strzałkowski

Ekspert: dzięki nieformalnej grupie przyjaźni Chiny mają dostęp do poufnych dokumentów UE

Chiny sponsorują w Parlamencie Europejskim nieformalną grupę przyjaźni z UE, dzięki której mają możliwość dostępu do poufnych dokumentów unijnych, dotyczących trudnych negocjacji handlowych z Pekinem. - W chińskiej polityce zagranicznej tego typu grupy są zawsze elementem większej układanki - zwraca uwagę Jakub Jakóbowski z OSW.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Chiny szpieg Michał Strzałkowski

Dr Małgorzata Bonikowska: nie da się całkowicie zahamować nielegalnej imigracji do UE

W ciągu roku dwukrotnie wzrosła liczba imigrantów, którzy dotarli do UE szlakiem bałkańskim, jednocześnie coraz mniej osób dostaje się do Europy przez Morze Śródziemne. Ponad połowa migrantów to Syryjczycy, jedną czwartą stanowią Afgańczycy. - Nie da się całkowicie uszczelnić granic - mówi dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  migracja imigranci w Europie Unia Europejska granica Michał Strzałkowski

Maia Sandu prezydentem Mołdawii. Ekspert: nadzieje na model rozwoju europejskiego

W Mołdawii doszło do zmiany prezydenta. Wybory wygrała Maia Sandu, która ma prozachodnie poglądy. - Czy rzeczywiście pojawiła się szansa na szybkie zbliżenie z Unią Europejską? Przed Mołdawią tak naprawdę stoi ogromna praca - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jakub Pieńkowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Więcej świata ŚWIAT Mołdawia Europa

Prof. Tomasz G. Grosse: prowizorium budżetowe UE jest dla Polski korzystniejsze

Polska i Węgry oficjalnie zapowiedziały sprzeciw wobec pomysłów powiązania budżetu Unii Europejskiej z mechanizmem praworządności. Zagroziły wetem wobec całego siedmioletniego budżetu. - Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest to, że po wecie strony wrócą do stołu rokowań - przewiduje prof. Tomasz G. Grosse
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska budżet ue budżet UE 2021-2027 Michał Strzałkowski

Wstępne porozumienie ws. budżetu UE. Genowefa Grabowska: to ważny krok

- To ważny krok, bo zawsze między Parlamentem Europejskim a państwami, które są reprezentowane w Radzie Unii Europejskiej jest takie przeciąganie liny. Zawsze państwa członkowskie reprezentowane w PE chcą więcej, a państwa członkowskie reprezentowane w Radzie UE mówią: "hola, stop" - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o wstępnym porozumieniu ws. budżetu UE na lata 2021-2027 ekspertka prawa międzynarodowego i europejskiego i była europoseł Genowefa Grabowska. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Więcej świata ŚWIAT budżet UE 2021-2027 budżet ue