X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Koronawirus. Czy można ufać oficjalnym chińskim danym?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 17:08
Ponad 100 ofiar śmiertelnych i ponad 4,5 tysiąca zarażonych - to formalne dane dotyczące nowego koronawirusa, który szerzy się w Chinach. O jego rozprzestrzenianiu, służbie zdrowia i kto może politycznie wygrać na epidemii opowiadał w "Pulsie świata" Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
Rozprzestrzenia się koronawirus z Wuhan
Rozprzestrzenia się koronawirus z WuhanFoto: Foto: Pixabay

Gość Dwójki stwierdził, że wydaje się, że dane są podawane rzetelnie w tym sensie, że to są dane, które otrzymuje Pekin. Nasuwa się jednak wątpliwość, czy służby w terenie są w stanie dotrzeć do wszystkich zarażonych, rozpoznać każdy zgon i zakwalifikować go w odpowiedni sposób. Biorąc pod uwagę niewydolność służby zdrowia w Chinach jest to mało prawdopodobne.

Ekspert OSW wyjaśniał, że opiekę medyczną w Chinach zapewnia gmina, ale tylko w miejscu zamieszkania. Kiedy mieszkaniec wsi podróżuje do miasta np. do pracy i nie ma tam zameldowania, to jest pozbawiony opieki medycznej. Należy podkreślić, że często są to odległości liczone w tysiącach kilometrów.

W obecnej epidemii doskwiera brak podstawowego wyposażenia medycznego w postaci rękawiczek, masek czy fartuchów. To musi być często zmieniane, a nie jest. Używanie jednorazówek jest przedłużane, co powoduje roznoszenie zarazków. To pokazuje totalną niewydolność systemu.

Epidemia SARS, która wybuchła w Chinach prawie 20 lat temu spowodowała śmierć co dziesiątego zarażonego. Wtedy wyciągnięto z niej wnioski prawie tylko polityczne. Dużą rolę odegrały wówczas organizacje pozarządowe, które wynajdowały błędy władzy, wskazywały problemy itd. Prawie wszystkie zlikwidowano w 2013 r. Brakuje oddolnych inicjatyw, społeczeństwa obywatelskiego, które reagowałyby na zaniechania rządzących.

Michał Bogusz zauważył, że burmistrz Wuhan powiedział, że do 20 stycznia byli zablokowani w podawaniu jakiejkolwiek informacji na temat wirusa bez zgody "góry". Jednak sami do 23.01 nie podawali żadnej wiadomości.

Według znawcy Chin obecne blokady prowincji i kwarantanny miast utrudniają dystrybucję materiałów medycznych i transport żywności, a także wzbudzają panikę. Każde miasteczko jest pozostawione samo sobie i przeciwko innym. - Trwanie epidemii osłabia integralność państwa. Nie jest ona jednak zagrożona w wypadku szybkiego uporania się z wirusem – zauważa politolog.

Jak przedstawiają epidemię media centralne, co robi partia, premier? Co Chińczycy piszą w mediach społecznościowych? Co pokazują chińskie komunikatory? Czy jest możliwość zmiany władzy? Kto ugra politycznie na koronowirusie? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Piotr Pogorzelski

Gość: Michał Bogusz (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 28.01.2020

Godzina emisji: 16.45

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak