Europejski spór północy z południem o pieniądze na walkę z epidemią

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 17:32
- Komisja Europejska jest nowa i nie zakończyła jeszcze w pełni okresu synchronizacji, wdrażania się w nowe obowiązki i już musi radzić sobie z tak poważnym kryzysem. Potrzeba dobrej współpracy opartej na zaufaniu pomiędzy Komisją Europejską a poszczególnymi krajami unijnymi - mówił w "Pulsie świata" Krzysztof Kokoszczyński, ekspert ds. europejskich.
Audio
  • Komentarz do sporu o pieniądze na walkę z COVID-19 w Unii Europejskiej (Puls świata/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Wczoraj odbyła się wideokonferencja ministrów finansów strefy euro wraz z ministrami z krajów bez wspólnej waluty na temat gospodarczego programu ratunkowego w związku z pandemią koronawirusa. Nie przyniosły one jednak rezultatu. 

Oś sporu o unijne pieniądze na walkę z pandemią biegnie między północą a południem. - Chodzi o dodatkowe możliwości wsparcia finansowego w ramach państw strefy Euro na walkę z koronawirusem - wyjaśniał ekspert. - Włochy chcą znacznego rozluźnienia warunków przyznawania tego wsparcia, kraje takie jak Holandia i Austria bardzo negatywnie patrzą na wszelkie rozluźnienia przyjętych wcześniej postanowień.

Jak zaznaczył Krzysztof Kokoszczyński, dzielenie pieniędzy w obliczu niewiadomej, zdaniem części krajów, jest przedwczesne. - Państwa, które mają świadomość, że przyszłość walki z epidemią jest jeszcze mglista, nie chcą być ograniczane regułami, które po paru tygodniach mogą się okazać niewspółmierne do bieżącej sytuacji - komentował spory rządów. - Po przeciwnej stronie mamy państwa, które chcą zagwarantowania, że pożyczane pieniądze będą wykorzystane zgodnie z intencją, z którą były dawane.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Przygotował: Adrian Bąk

Gość: Krzysztof Kokoszczyński (ekspert ds. europejskich)

Data emisji: 8.04.2020

Godzina emisji: 16.45

uk/am