Wpływ kryzysu epidemiologicznego na sytuację w Donbasie

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 16:30
- Głównym problemem jest brak informacji na temat tego, co dzieje się w obu republikach – Donieckiej i Ługańskiej. Oficjalnie jest tylko kilkanaście potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, natomiast realny stan i ilość przeprowadzonych testów to jedna wielka niewiadoma - mówił Sławomir Matuszak, ekspert z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • Sławomir Matuszak o wpływie kryzysu epidemiologicznego na sytuację w Donbasie (Puls świata/Dwójka)
Wymiana więźniów między ukraińskimi i prorosyjskimi stronami bojowników
Wymiana więźniów między ukraińskimi i prorosyjskimi stronami bojownikówFoto: PAP/YEVGEN HONCHARENKO

W Donbasie na wschodzie Ukrainy zakończył się kolejny etap wymiany więźniów między stroną rządową a prorosyjskimi separatystami. Na froncie - mimo sytuacja związanej z epidemią - znów jednak doszło do zaostrzenia sytuacji, w ostatnim czasie miał miejsce kolejny ostrzał ukraińskich wojsk. Zdaniem Sławomira Matuszczaka, biorąc pod uwagę tempo wymiany więźniów i poziom skomplikowania negocjacji, ta sytuacja jeszcze przez dłuższy czas będzie się ciągnąć.

Co więcej, Ukraina już drastycznie zaciska pasa w związku z kryzysem epidemiologicznym, a większość Ukraińców twierdzi, że rząd nie radzi sobie z epidemią. Jak zaznaczył Sławomir Matuszczak, wprawdzie na Ukrainie dzienny przyrost zachorowania na COVID-19 jest stosunkowo niewielki, jednak nie można mieć pewności, na ile realne są podawane przez rząd liczby chorych. - Chodzi o stosunkowo niewielką ilość wykonanych testów. Na Ukrainie przeprowadzono ich bowiem łącznie tylko 40 tysięcy, a dziennie – około 4 tysięcy. W skali całego kraju to nie jest wielka ilość i być może realny poziom zakażeń jest dużo większy - mówił gość "Pulsu świata".

Jak kryzys wpłynie na sytuację w Donbasie i w całym kraju? Jakie są prognozy dla obecnego rządu? Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Przygotował: Adrian Bąk

Gość: Sławomir Matuszak (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 17.04.2020

Godzina emisji: 16.45