Polskie Radio
Section05
infografika

Identyfikacja poszkodowanych w wypadku w Chorwacji. Ambasada RP wydała oświadczenie

"Czynimy wszystko, aby procedura pełnej identyfikacji została zakończona jak najszybciej" - napisała w niedzielę wieczorem w oświadczeniu Ambasada Polski w Zagrzebiu. Jednocześnie placówka zaznaczyła, że ma pełną listę poszkodowanych w wypadku polskiego autokar i wyjaśniła, dlaczego tak długo trwa identyfikacja poszkodowanych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Chorwacja Bałkany wypadek infografika Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ

Prezydent Ukrainy apeluje do UE: nałóżcie sankcje na rosyjski sektor jądrowy i paliwo nuklearne

Rosyjski terror związany z obiektami nuklearnymi musi spotkać się z silniejszą odpowiedzią świata, w tym sankcjami na rosyjski sektor jądrowy i paliwo nuklearne - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w niedzielę, po rozmowie z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Rosja wojna 2022 UE Charles Michel Wołodymyr Zełenski Europa serwis wschodni infografika

Amnesty International w ogniu krytyki Zełenskiego. Zarzuty "manipulacyjnej selektywności"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zarzucił Amnesty International brak reakcji na ostrzał Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. - Bardzo wymowne milczenie, które po raz kolejny pokazuje manipulacyjną selektywność tej organizacji - ocenił postępowanie organizacji w wystąpieniu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Wołodymyr Zełenski Rosja Amnesty International infografika

Opóźnienie w transporcie zboża z Ukrainy? Według mediów masowiec Razoni zmienił trasę

Pierwszy statek przewożący ukraińskie produkty rolne nie przybędzie, jak planowano, w niedzielę do portu w libańskim Trypolisie - poinformowały niemieckie media. Cytują one doniesienia państwowej rosyjskiej agencji Tass, która powołując się na źródła w administracji libańskiego portu, podała, że masowiec zmienił trasę i zadokuje w libańskim porcie we wtorek.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Liban Ukraina wojna na Ukrainie zboże wojna 2022 serwis wschodni infografika

Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji. Pierwsi poszkodowani wrócili do kraju

"Misja z poszkodowanymi w wypadku w Chorwacji wylądowała w Warszawie" - napisał na Twitterze wiceszef MSZ Marcin Przydacz. "Pacjenci cały czas pozostają pod opieką lekarzy i psychologów" - podkreślił. Pod numerem + 385 148 99 414 czynna jest także infolinia ambasady RP w Zagrzebiu, pod którą członkowie rodzin ofiar wypadku autokaru w Chorwacji mogą uzyskać informacje.
Zobacz więcej na temat:  Chorwacja wypadek ŚWIAT Europa Bałkany infografika

"To akt terroru". Wołodymyr Zełenski o ataku na elektrownię atomową

- To nie tylko kolejny argument za uznaniem Rosji za państwo terrorystyczne, to argument za zastosowaniem ostrych sankcji wobec całego rosyjskiego przemysłu jądrowego: od Rosatomu po wszystkie powiązane firmy i osoby fizyczne - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski komentując piątkowy rosyjski ostrzał zaporoskiej elektrowni atomowej. W piątek okupanci dwukrotnie ostrzelali elektrownię. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie Europa Europa Wschodnia Rosja Wołodymyr Zełenski infografika

Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Marsz upamiętniający słynną "Kadrówkę" wyruszy z Krakowa

57. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej wyruszy dziś rano z krakowskich Oleandrów. W uroczystym apelu, w historycznym miejscu, skąd w sierpniu 1914 r. ruszyła na szlak bojowy Kadrówka Piłsudskiego, weźmie udział szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony małopolskie Kraków Legiony Polskie historia Polski Józef Piłsudski infografika

"To akt terroru". Wołodymyr Zełenski o ataku na elektrownię atomową

- To nie tylko kolejny argument za uznaniem Rosji za państwo terrorystyczne, to argument za zastosowaniem ostrych sankcji wobec całego rosyjskiego przemysłu jądrowego: od Rosatomu po wszystkie powiązane firmy i osoby fizyczne - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując piątkowy rosyjski ostrzał Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. W piątek okupanci dwukrotnie ostrzelali elektrownię. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Europa Europa Wschodnia Rosja Wołodymyr Zełenski serwis wschodni infografika

78 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Uroczystości z udziałem władz państwowych [PROGRAM OBCHODÓW]

W stolicy odbędą się główne obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W całodziennych uroczystościach - zarówno państwowych, samorządowych, jak i społecznych, oprócz weteranów walczącej Warszawy, wezmą udział przedstawiciele władz oraz tysiące osób z całej Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Powstanie Warszawskie II wojna światowa historia Polski infografika

NASZ WYWIAD Zbrodnia bez kary. Historyk: Dowódcy oddziałów pacyfikujących PW po wojnie byli chronieni

- Dowódcy oddziałów pacyfikujących Powstanie Warszawskie uniknęli odpowiedzialności. Heinz Reinefarth, którego wojska mordowały cywili m.in. na Woli, Erich von dem Bach-Zelewski, który odpowiadał za pacyfikację powstania oraz inni podlegli im dowódcy po wojnie byli w pewien sposób pod parasolem ochronnym aliantów - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Tomasz Soduł z Biura Badań Historycznych IPN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Powstanie Warszawskie II wojna światowa historia Polski reparacje wojenne infografika zbrodnie wojenne

NASZ WYWIAD Ile będzie trwać wojna na Ukrainie? Marek Budzisz: spodziewam się powtórki z Korei

- Uważam, że zamrożenie konfliktu zamyka drogę Ukrainy do UE i do NATO. To nie oznacza, że Ukraina zostanie pozostawiona sama sobie, ponieważ polityka nie znosi próżni. Będą budowane alternatywne sojusze w ramach "koalicji chętnych". Wielka Brytania proponuje stworzenie trójkąta Londyn-Kijów-Warszawa. Taka sytuacja podkreśla wagę polityki Polski - powiedział w wywiadzie dla portalu PolskieRadio24.pl Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich, analityk Strategy&Future.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 USA Władimir Putin sankcje sankcje Unii Europejskiej infografika TYLKO U NAS serwis wschodni konflikty międzynarodowe