Polskie Radio
Section05
infografika

Kryzys na Lampedusie. Francuscy politycy przestrzegają przed "migracyjnym tsunami"

Prawa strona francuskiej sceny politycznej reaguje na zaostrzający się kryzys na włoskiej Lampedusie. - Imigrantów trzeba odesłać do portów, z których przybyli - ocenia liderka przeciwnego imigracji ruchu Rekonkwista Marion Marechal. Marine Le Pen chce zorganizowania referendum w sprawie polityki migracyjnej, a centroprawica wzywa do reformy prawa azylowego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Zachodnia Francja Włochy imigranci w Europie imigracja infografika kryzys migracyjny kryzys migracyjny 2023

Zamiast do Niemiec, trafili w ręce Straży Granicznej. Irańczycy i łotewski kurier zatrzymani po pościgu

Straż Graniczna zatrzymała w środę i wydała w ręce litewskich służb dwunastu Irańczyków, którzy z Białorusi chcieli przez Łotwę, Litwę i Polskę dostać się do Niemiec. Przewożący ich mężczyzna został aresztowany. Pod Legnicą zatrzymano z kolei 29 Syryjczyków, którzy szlakiem bałkańskim, przez Słowację, chcieli trafić na Zachód Europy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo imigranci w Europie kryzys migracyjny straż graniczna imigracja infografika

Fundusze UE sfinansują rozwój energetyki. Polska przeznaczy na to miliardy euro

Efektywność energetyczna, redukcja emisji gazów cieplarnianych, energia odnawialna i unowocześnienie systemów i sieci energetycznych - to cele, na które środki z unijnej Polityki Spójności przeznaczy rząd - wskazała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Jak dodała, mowa o kwocie blisko 22 miliardów euro.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA fundusze unijne energetyka Małgorzata Jarosińska-Jedynak odnawialne źródła energii Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej infografika GOSPODARKA

Ciała zaginionych w kopalni Pniówek wydobyte na powierzchnię. Służby kontynuują akcję poszukiwawczą

Ciała pięciu odnalezionych w poniedziałek rano górników, zaginionych po ubiegłorocznej katastrofie w kopalni Pniówek, zostały przetransportowane na powierzchnię - podała Jastrzębska Spółka Węglowa, do której należy kopalnia. - Pod ziemią dalej jest prowadzana akcja ratownicza - poinformował wieczorem rzecznik JSW Tomasz Siemieniec.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony śląskie górnictwo infografika

Bangladesz: denga zaatakowała wyjątkowo wcześnie. WHO wini klimat i wskazuje na "zagrożenie pandemiczne"

Bangladesz doświadcza "najpoważniejszego wybuchu dengi w historii" - oświadczył dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus. Niepokojący wzrost liczby przypadków tej choroby odnotowano także w innych krajach świata, co eksperci wiążą ze zmianami klimatycznymi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Azja Wschodnia Bangladesz choroba choroby zakaźne infografika

Polacy masowo wracają z emigracji do kraju. Są nowe dane GUS

W 2022 r. więcej ludzi przyjechało do Polski na stałe, niż z niej wyjechało. Saldo migracji zagranicznych na pobyt stały wyniosło w Polsce 1,9 tys., a w porównaniu do roku poprzedniego zarejestrowano wzrost liczby imigracji i emigracji - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. 62 proc. ogółu imigrantów, którzy przybyli do kraju w celu zamieszkania na stałe, stanowili Polacy - czytamy w raporcie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA emigracja emigracja zarobkowa imigracja infografika GOSPODARKA

Tajemniczy kształt odkryty w dżungli. Czy to zaginiony boeing MH370 Malaysian Airlines?

Brytyjski ekspert technologiczny Ian Wilson utrzymuje, że znalazł szczątki boeinga MH370 linii Malaysian Airlines, który zaginął w marcu 2014 r. Jak przekonuje, wrak samolotu jest w środku kambodżańskiej dżungli. Innego zdania są eksperci badający nowatorską metodą sygnały radiowe, którzy twierdzą, że maszyna spadła do Oceanu Indyjskiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja lotnictwo katastrofa lotnicza infografika katastrofa samolotu

Alarmujące dane: Rosja więzi uprowadzonych cywilów w 150 miejscach o tajnej lokalizacji, więźniów są tysiące

 - Ukraińscy cywile, uprowadzeni od początku inwazji na pełną skalę do Rosji, przetrzymywani są w co najmniej 150 miejscach na terytoriach okupowanych albo w samej Federacji Rosyjskiej - oświadczyła Ołeksandra Romancowa, dyrektor wykonawcza ukraińskiego Centrum Wolności Obywatelskich.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie pomoc wojsko broń USA ŚWIAT Europa Ukraina Rosja infografika wojna 2023

Spadają ceny zbóż po dobrych zbiorach. Konieczne przedłużenie zakazu importu z Ukrainy

Polska przedstawiła na spotkaniu z Komisją Europejską i przedstawicielami państw najnowsze dane dotyczące żniw i cen zbóż. Przekonuje o potrzebie przedłużenia zakazu importu produktów rolnych z Ukrainy po 15 września przynajmniej do końca tego roku i wprowadzenia unijnych subsydiów dla tranzytu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy przez terytorium krajów przygranicznych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pieniądze finanse finanse publiczne infografika rolnictwo zboże

"Mit rozliczonej przeszłości". Prof. Krasnodębski tłumaczy tendencje neoimperialne Niemiec

– Fakt, że Niemcy mają ogromne trudności z dokończeniem budowy zapowiadanego od dawna w Berlinie pomnika poświęconego polskim ofiarom narodowego socjalizmu i zbrodni niemieckich, świadczy o ich wielkich deficytach – ocenił w Programie 3 Polskiego Radia europoseł PiS prof. Zdzisław Krasnodębski. Jak podkreślał, na micie przezwyciężonej przeszłości Niemcy zbudowały swą dzisiejszą pozycję. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Polska w Unii Europejskiej Beata Michniewicz Niemcy Unia Europejska HISTORIA Europa Zachodnia II wojna światowa Zdzisław Krasnodębski infografika

UE chce zwiększyć misję szkoleniową dla Ukrainy, ale dofinansowanie po raz kolejny zablokowały Węgry

Unijne kraje są gotowe zwiększyć misję szkoleniową dla ukraińskich żołnierzy, ale pod znakiem zapytania jest jej finansowanie z powodu blokady Węgier - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Węgry grożą też, że nie zaakceptują kolejnego pomysłu - by przekazać Ukrainie 20 miliardów euro do 2027 roku, czyli pięć miliardów euro rocznie na dozbrajanie - przekazała Beata Płomecka. W tej ostatniej blokadzie wspierają je też niektóre inne kraje UE.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa wojna na Ukrainie Ukraina Rosja infografika Unia Europejska Węgry