REKLAMA

Steven Spielberg zawdzięcza wszystko... dziecku

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 20:00
- Problem zaczął się, gdy twórca "Szczęk" uwierzył, że potrafi robić filmy na poważne tematy - uważa krytyk filmowy Bartosz Żurawiecki.
Audio
  • Steven Spielberg zawdzięcza wszystko... dziecku (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Haley Joel Osment. W filmie AI:Sztuczna Inteligencja wcielił się w jedną ze słynnych dziecięcych postaci Spielberga - androida Davida. Czy słynny amerykański reżyser potrafi opowiadać o świecie tylko z perspektywy małego chłopca?
Haley Joel Osment. W filmie "AI:Sztuczna Inteligencja" wcielił się w jedną ze słynnych dziecięcych postaci Spielberga - androida Davida. Czy słynny amerykański reżyser potrafi opowiadać o świecie tylko z perspektywy małego chłopca? Foto: Thomas, lic. CC (wikipedia)

- On świetnie bawi się w reżyserowanie. Najlepsze filmy Spielberga to te, w których nośnikiem narracji jest dziecko, bo on sam nigdy nie dorósł. W dużym stopniu dzięki kinu - wyjaśnił inny krytyk Jacek Szczerba. - Niestety infantylizm pojawia się także w ambitnych filmach, jak "Lista Schindlera"... choć w pewnym sensie to sztuka zrobić kiczowaty czarno-biały film o Holokauście - dodał.

O Stevenie Spielbergu rozmawialiśmy w kontekście jego pobytu na Dolnym Śląsku, gdzie powstawały zdjęcia do filmu "St. James Place". Co amerykański reżyser dał Wrocławianom i gdzie zdradził zakończenie "Szczęk"?

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadzenie
: Anna Fuksiewicz
Gość:
Karolina Pasternak, Jacek Szczerba, Bartosz Żurawiecki (krytycy filmowi)
Data emisji: 26.11.2014
Godzina emisji: 18.00

mm/bch

Czytaj także

Kubrick zakończył zimną wojnę. W kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2014 17:40
- Kino s-f żywiło się zimnowojennymi lękami, pokazując strach przed Związkiem Radzieckim. "Odyseja kosmiczna" zmieniła podejście do gatunku - mówił Piotr Kletowski.
rozwiń zwiń