Polskie Radio
Section05
Steven Spielberg

Indiana Jones powraca na ekrany. 5 ciekawostek, których prawdopodobnie nie wiedzieliście o najsłynniejszym archeologu kina

Był spełnieniem marzenia Spielberga o bohaterze pokroju Bonda, o mało nie skończył z pokaźnym wąsem. Niewiele jest tak rozpoznawalnych ikon X Muzy, jak ten archeolog-poszukiwacz skarbów. Najnowszy, podobno ostatni, film o przygodach Indiany Jonesa -  "Indiana Jones i artefakt przeznaczenia" - wchodzi na ekrany polskich kin już w piątek 30 czerwca. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA FILM Steven Spielberg George Lucas Harrison Ford Hollywood KULTURA

Najsłynniejszy archeolog świata rusza na ostatnią wyprawę

Najnowszy, i ostatni podobno, film o przygodach Indiany Jonesa wchodzi na ekrany polskich kin już w piątek 30 czerwca. Można się spodziewać, że "Indiana Jones i artefakt przeznaczenia" będzie wakacyjnym blockbusterem, ale fani oczekują również godnego pożegnania serii. Czy tak rzeczywiście będzie?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM premiera Indiana Jones Harrison Ford Steven Spielberg George Lucas Bartosz Bielecki Radosław Nałęcz Trójka

Marty McFly i Emmet "Doc" Brown powrócą? Ma powstać nowa wersja kultowego filmu!

Trzy części "Powrotu do przyszłości" należały do największych przebojów kasowych kina przełomu lat 80. i 90. I do dzisiaj dla sporej grupy fanów jest to kultowa seria. Popularność serialu "Stranger Things" spowodowała modę na właśnie tamte czasy i ostatnio pojawiły się informacje, że Steven Spielberg wraz z Robertem Zemeckisem zastanawiają się nad nową wersją "Powrotu do przyszłości". Wiadomo, że jej nakręcenie jest możliwe, ale czy to ma sens?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Steven Spielberg Justyna Grabarz Radosław Nałęcz Trójka Michael J. Fox Christopher Lloyd Robert Zemeckis remake Julian Jeleński

Do pięciu razy sztuka: Harrison Ford żegna się z rolą Indiany Jonesa

Pod koniec czerwca na ekranach kin całego świata pojawi się piąta część przygód Indiany Jonesa, najsłynniejszego archeologa w historii. Tym filmem Harrison Ford żegna się z rolą, która wraz z Hanem Solo w "Gwiezdnych wojnach", przyniosła mu sławę, pieniądze, miejsce na hollywoodzkim szczycie i w historii kina.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Harrison Ford Steven Spielberg George Lucas Hollywood Jacek Frentzel Tomasz Miara Trójka Indiana Jones Han Solo

Abel Korzeniowski: serial "Dom grozy" to cenne doświadczenie

20 stycznia do polskich kin wejdzie amerykański dramat "Till", zbierający za oceanem pozytywne recenzje. Autorem muzyki do filmu jest Abel Korzeniowski, polski kompozytor dwukrotnie nominowany do Złotego Globu. O tym filmie, ale także o innych produkcjach przy których pracował w "Trójkowo, filmowo" z artystą, który już od kilkunastu lat mieszka w Hollywood i tam robi karierę, rozmawiał Ryszard Jaźwiński. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński KULTURA FILM Steven Spielberg Złote Globy Trójka

"Fabelmanowie" i nie tylko - filmowcy wracają do lat swojego dzieciństwa

- Reflektor na mnie i ja twórca powiem wam, jak to było (...). Przyznam, że jestem niesłychanie podejrzliwy wobec takich przedsięwzięć. Bardzo często zamieniają się w dzieła nieznośnie narcystyczne i to jest bolesne - mówił w Dwójce o najnowszym filmie Stevena Spielberga Piotr Gociek. Wspólnie z Adrianą Prodeus dziennikarz analizował reżyserskie autobiografie.
Zobacz więcej na temat:  kino Steven Spielberg Dwójka Piotr Gociek Adriana Prodeus FILM

"Fabelmanowie" Spielberga w kinach. Sławińska: głęboka i wzruszająca opowieść

Na ekrany polskich kin wchodzi niezwykle poruszający film autobiograficzny Stevena Spielberga pt. "Fabelmanowie". - Obraz mówi więcej niż tysiąc słów. To powiedzenie idealnie pasuje do tej historii. Najnowsze dzieło Spielberga jest wyznaniem jego wiary w siłę kina - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Sławińska, dziennikarka filmowa.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Joanna Sławińska kino Steven Spielberg

"Fabelmanowie" Stevena Spielberga: hołd dla kina i portret artysty z czasów młodości

Na ekrany polskich kin wszedł najnowszy film Stevena Spielberga "Fabelmanowie". To na poły autobiograficzna opowieść odwołująca się w pewnej części do dzieciństwa i młodości reżysera oraz rodzącej się w tym czasie jego wielkiej fascynacji kinem. Nie jest to jednak wyłącznie film o miłości do dziesiątej muzy, a również historia odkrywania swoich pasji.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński KULTURA Trójka Steven Spielberg kino FILM

Allan Starski - przestrzeń porywająca siłą szczegółu

1 stycznia 1943 roku urodził się w Warszawie wybitny scenograf, Allan Starski. Współpracował z największymi reżyserami, zdobył Oscara i mnóstwo innych ważnych nagród, stworzył wiele ambitnych dekoracji filmowych, które pobudzają wyobraźnię zarówno widzów jak i twórców.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA KULTURA FILM kino Allan Starski Kraków Warszawa getto warszawskie II wojna światowa Roman Polański Steven Spielberg Tadeusz Konwicki Andrzej Wajda