Hollywood nie wie, czym jest? Oscary i kryzys kina

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2016 18:30
– Moim zdaniem lista nagrodzonych filmów pokazuje, że kino amerykańskie dosyć nerwowo poszukuje tożsamości – mówił krytyk filmowy Tomasz Jopkiewicz.
Audio
  • Hollywood nie wie, czym jest? Oscary i kryzys kina (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Statuetki Oscara rozdano w tym roku już 89. raz
Statuetki Oscara rozdano w tym roku już 89. razFoto: Marcin Wichary/flickr/cc by 2.0

– Triumfowały filmy dość przeciętne – ocenił gość Dwójki. – Kilkanaście lat temu podobne produkcje byłyby jednymi z wielu średnich obrazów. Teraz zaś to właśnie takie filmy robi się specjalnie na Oscary – dodał.

O problemie z tożsamością amerykańskiego kina mówił też krytyk filmowy Bartosz Żurawiecki. – Hollywood jest pod presją. Z jednej musi cały czas robić widowiska takie jak "Mad Max" czy "Zjawa", z drugiej zaś oskarża się go m.in. o szowinizm i narcyzm – zauważył.

I choć Bartoszowi Żurawieckiemu podobał się zdobywca Oscara dla najlepszego filmu, czyli "Spotlight", to właśnie nagrodzenie go uważa za potwierdzenie kryzysu tożsamości Hollywood.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Gość: Tomasz Jopkiewicz i Bartosz Żurawiecki (krytycy filmowi)

Data emisji: 3.03.2016

Godzina emisji: 18.00

mc/jp

Zobacz więcej na temat: FILM kino Oscary 2015 USA
Czytaj także

Oscary. "Cieszę się, że to koniec żartów z DiCaprio"

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2016 09:00
- Nie sądzę, że DiCaprio powinien dostać Oscara akurat za "Zjawę", bo nie jest to jego największe osiągnięcie, ale dobrze, że do kolejnych ról może podchodzić z lekkim sercem - komentował oscarową galę Jakub Demiańczuk.
rozwiń zwiń