Bruno Dumont. Filozof-ekstremista robi komedie

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 17:00
O dziełach francuskiego reżysera, jednego z najważniejszych twórców kina autorskiego, rozmawialiśmy w audycji "O wszystkim z kulturą".
Audio
  • O kinie Brunona Dumonta rozmawiają Adriana Prodeus i Krzysztof Kwiatkowski (Wybieram Dwójkę)
Fabrice Luchini i Juliette Binoche w filmie Brunona Dumonta Martwe wody
Fabrice Luchini i Juliette Binoche w filmie Brunona Dumonta "Martwe wody"Foto: Gutek Film/materiały prasowe

Zanim został filmowcem, Bruno Dumont (ur. 1958) przez kilkanaście lat wykładał filozofię w liceum w Bailleul we francuskiej Flandrii. Już wtedy jednak podejmował próby reżyserskie, tworząc filmy reklamowe dla lokalnych firm. Pierwsze pełnometrażowe dzieło zrealizował dopiero w wieku 39 lat, lecz od razu zwrócił na siebie uwagę - za "Życie Jezusa" (1997) otrzymał m.in. Złotą Kamerę w Cannes za najlepszy debiut. Kolejne filmy potwierdziły jego reżyserską klasę.

12 maja na ekrany polskich kin trafi najnowsze dzieło Dumonta - "Martwe wody" z Juliette Binoche, Fabrice'em Luchinim i Valerią Bruni Tedeschi. To druga (po "Małym Quinquinie" z 2014 r.) komedia tego twórcy, znanego przede wszystkim z kontrowersyjnych dzieł o tematyce religijnej i filozoficznej, włączanych w kanon nowego francuskiego ekstremizmu.

"Martwych wodach" na tle innych filmów Brunona Dumonta mówili w Dwójce krytycy filmowi Adriana Prodeus i Krzysztof Kwiatkowski.

Kadr z filmu "Martwe wody"; fot. Gutek Film/materiały prasowe Kadr z filmu "Martwe wody"; fot. Gutek Film/materiały prasowe

***

Tytuł audycji:  O wszystkim z kulturą

Przygotował: Jacek Wakar

Goście: Adriana Prodeus i Krzysztof Kwiatkowski (krytycy filmowi)

Data emisji: 11.05.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/mz