Polskie Radio
Section05
komedia

"Sami swoi". 53 lata od premiery komedii wszech czasów

15 września 1967 roku w nieistniejącym już warszawskim kinie Moskwa odbyła się premiera "Samych swoich" - filmu Sylwestra Chęcińskiego określanego jako "polska komedia wszech czasów". Postaci Kargula i Pawlaka grane przez Władysława Hańczę i Wacława Kowalskiego są uwielbiane przez kolejne już pokolenie widzów, a wypowiadane przez nich dialogi na trwałe weszły do naszego języka, nie tracąc nic ze swej aktualności mimo upływu 53 lat od premiery filmu.
Zobacz więcej na temat:  serial komedia FILM

"Ojciec" – satyra rodzinna pełna absurdów

– "Ojciec" to tragikomedia, są w niej poruszane tematy śmierci, relacji z rodzicami, ale jest to podane w dość lekkim sosie – opisuje zwycięzcę ubiegłorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach Maciej Zabojszcz z Aurora Films. Najnowszy obraz Kristiny Grozevej i Petara Valchanova będzie można oglądać w polskich kinach od piątku 17 lipca.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński KULTURA FILM komedia Bułgaria

#Zostańwdomu. 10 polskich komedii, które poprawią nastrój każdemu

Jeżeli nie musimy, nie wychodźmy z domu - apelują o to lekarze, politycy, znani i mniej znani. Życie w czasie trwania pandemii jest stresujące, dlatego, aby chociaż na chwilę oderwać się od niespokojnej rzeczywistości, wybraliśmy dla Was dziesięć polskich filmów komediowych, które warto sobie przypomnieć.
Zobacz więcej na temat:  FILM KULTURA Koronawirus w Polsce Stanisław Bareja Tadeusz Chmielewski Juliusz Machulski komedia STYL ŻYCIA społeczeństwo kwarantanna