"Przypadek z makakami to inne klonowanie niż owieczka Dolly"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 19:25
- W przypadku Dolly przełom polegał na tym, że z dorosłej owcy pobrano komórkę, wydłubano z niej jądro komórkowe i włożono do oocytu, co zaowocowało narodzinami owcy. Natomiast to, czego dokonali naukowcy w Chinach różni się tym, że oni użyli płodu makaka, czyli komórki płodowej - mówił w Dwójce prof. Piotr Stępień, genetyk.
Audio
  • Prof. Piotr Stępień i prof. Paweł Łuków o perspektywach i etycznych konsekwencjach postępu w biotechnologii (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Africa Studio/shutterstock.com/cc

W 1950 r. udało się wyhodować marchew z jednej komórki. W 1997 r. sklonowano owcę Dolly, a potem było bydło, mysz, świnia, kot, koza, jeleń, szczur, kot, pies, rezus. Wreszcie, pod koniec stycznia tego roku, świat obiegła informacja, że w Chinach udało się sklonować pierwsze małpy naczelne - makaki.

Czytaj także
Karol Darwin 663.jpg
Siły życiowe, biologia i czwarte wydanie teorii Darwina

Jak podkreślał w audycji prof. Piotr Stępień, to że możliwe jest klonowanie z komórek płodowych czy komórek bardzo wczesnego embrionu było już wcześniej znane, ale i tak osiągnięcie chińskich naukowców należy uznać za postęp. 

- Naczelne i człowiek nie dają się klonować. Z dorosłej komórki nie da się zrobić embrionu, który by się dalej rozwijał. Tutaj ta granica została odrobinę przesunięta, bo to nie jest z dorosłego organizmu, ale też nie jest z tego bardzo wczesnego embionu. Nie mówili jak rozwinięty jest ten płód, nie mniej jest to tkanka embrionalna - tłumaczył genetyk.

O perspektywach i etycznych konsekwencjach postępu w biotechnologii mówił także w audycji filozof prof. Paweł Łuków. Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: prof. Piotr Stępień (Uniwersytet Warszawski, Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN), prof. Paweł Łuków (kierownik Centrum Bioetyki i Bioprawa UW)

Data emisji: 7.02.2018

Godzina emisji: 18.00

pg/mz

Czytaj także

W Chinach sklonowano małpy. Watykan protestuje. "Następnym krokiem będzie człowiek"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 15:41
Eksperyment, przeprowadzony przez chińskich naukowców przy wykorzystaniu metody klonowania komórek macierzystych ostro skrytykował przewodniczący Papieskiej Akademii Życia arcybiskup Vincenzo Paglia. - Dalszym krokiem, po małpach, po naczelnych, jest człowiek - dodał.
rozwiń zwiń