"Opera się odradza opowiadając o czym innym niż teatr"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2018 19:30
- W operę wpisana jest muzyka, libretto i wszystko właściwie jest skończone. To dzieło, które trzeba zrealizować. Nie oznacza to jednak, że reżyser dokonujący inscenizacji nie może wnieść nic nowego. Wręcz przeciwnie - mówił w Dwójce Krzysztof Warlikowski.
Audio
  • Między Warszawą a Paryżem. Spotkanie z Krzysztofem Warlikowskim (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Krzysztof Warlikowski, 2017 r.
Krzysztof Warlikowski, 2017 r.Foto: PAP/Photoshot

warlikowski pap 1200.jpg
Drugie zderzenie Warlikowskiego z Proustem

Gościem Dwójki był jeden z najważniejszych europejskich reżyserów teatralnych i operowych. Z Krzysztofem Warlikowskim rozmawialiśmy m.in. o wyreżyserowanym przez niego na inaugurację nowego sezonu 2017/18 w Opéra Bastille "Don Carlosie" Verdiego. Dzieło to będzie można wysłuchać w najbliższą sobotę (5.05) w "Wieczorze operowym" Dwójki (godz. 20.00).

- Nad operą bardzo długo się pracuje. Lepiej jest robić to dokładnie i długo się z nią oswajać po to, by dobrze ją zrozumieć. Dziś jesteśmy przekonani do wolności interpretacji inscenizatorów. To, że opera ma ramy muzyczne nie znaczy, że reżyser nie może działać. Dzięki temu podejściu opera zaczęła się odradzać. Możemy dzięki niej opowiedzieć wiele ważnych rzeczy, często innych niż w teatrze - przekonywał gość audycji.

W dalszej jej części rozmawialiśmy również o najnowszym, przygotowywanym dla Nowego Teatru spektaklu Krzysztofa Warlikowskiego: "Wyjeżdzamy" według dramatu Hanocha Levina. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Adam Suprynowicz

Gość: Krzysztof Warlikowski (reżyser teatralny i operowy)

Data emisji: 4.05.2018

Godzina emisji: 18.00

mko


Czytaj także

Krzysztof Warlikowski i "Francuzi"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2015 10:51
W "Wybieram Dwójkę" Magdalena Cielecka i Jacek Poniedziałek opowiadali o nowej teatralnej wyprawie w poszukiwaniu źródeł dzisiejszej europejskiej tożsamości.
rozwiń zwiń