X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Polański to we Francji osobny gatunek filmowy"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 19:00
- Roman Polański podbija własną treścią gatunki, których używa. W jego filmach zawsze jest naddatek egzystencjalny - o fenomenie twórczości polskiego reżysera mówiła w Dwójce krytyczka filmowa Magdalena Sendecka.
Audio
  • Rozmowa o fenomenie kina Romana Polańskiego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Roman Polański
Roman PolańskiFoto: PAP/Jacek Turczyk

Emmanuelle Seigner i Eva Green 663.jpg
Roman Polański o "Prawdziwej historii": bałem się współpracy Seigner i Green

Punktem wyjścia do dyskusji o filmowych chwytach Romana Polańskiego był wchodzący na ekrany polskich kin obraz "Prawdziwa historia". Goście audycji "O wszystkim z kulturą" zwrócili uwagę, że to opowieść, w której autor "Noża w wodzie" zaprezentował swoje klasyczne zagrania. - Pojawia się tu motyw osaczenia, zamiany tożsamości, zła drzemiącego w ludziach, motyw choroby psychicznej. To historia, która jest dla niego bardzo charakterystyczna - mówiła Magdalena Sendecka.

Ze względu na operowanie grozą i niepokojem Roman Polański w przeszłości bywał porównywany do Alfreda Hitchcocka. Zdaniem historyka kina prof. Tadeusza Lubelskiego, jego filmy są jednak ciemniejsze niż dzieła Brytyjczyka. - Hitchcock, poza filmem "Ptaki", dbał o jasną kodę, żeby widz wychodził z kina w dobrym humorze. Polański o to nie dba.

W audycji zastanawialiśmy się, na ile doświadczenia wojenne ukształtowały język polskiego twórcy oraz co sprawia, że wbrew upływowi lat wciąż uważany jest za reżysera na wskroś nowoczesnego.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Goście: Marcin Bortkiewicz (reżyser), Magdalena Sendecka (krytyczka filmowa) oraz prof. Tadeusz Lubelski (historyk kina)

Data emisji: 15.05.2018

Godzina emisji: 18.00

bch/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Debiutancki film Polańskiego został zrekonstruowany cyfrowo

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2015 13:39
Debiutancki film Romana Polańskiego „Nóż w wodzie”, który w komunistycznej Polsce wywołał burzę prasową i gniew Władysława Gomułki, a autorowi otworzył drzwi do światowej kariery, został zrekonstruowany cyfrowo - informuje Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
rozwiń zwiń