Polski Big Beat - rwący potok wielu nurtów stylistycznych

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 18:00
- To nie jest tak, że big beat to muzyka, której słucham z wypiekami na twarzy. To po prostu początek, fundament polskiej muzyki rockowej. Jeśli tego zjawiska dobrze się nie pozna, to nasza wiedza o nim będzie ułomna – mówił w Dwójce Mariusz Gradowski.
Audio
  • Polski Big Beat. Muzyka, styl życia i dziedzictwo (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Gościem audycji był muzykolog i dziennikarz muzyczny, z którym rozmawialiśmy o jego książce "Big Beat. Style i gatunki polskiej muzyki młodzieżowej 1957-1973".

"Mariusz Gradowski dąży do odpowiedzi na fundamentalne pytania dotyczące kultury muzycznej: czym w istocie było zjawisko grupujące wokół siebie określoną społeczność, wywołujące określone formy zachowań społecznych i reakcje jego otoczenia, jak się zmieniało oraz jakie finalnie stanowiło dziedzictwo dla następnego pokolenia odbiorców muzyki rozrywkowej" - czytamy w nocie wydawniczej.

- Polski big beat to szeroki nurt polskiej muzyki młodzieżowej, który składa się z bardzo wielu, niekiedy wręcz sprzecznych nurtów stylistycznych. Pierwsze jaskółki big beatu pojawiły się w Polsce w 1956 roku. Rok później działo się już bardzo dużo – powiedział gość Dwójki. 

Kiedy big beat na dobre zagościł w Polsce i czy można mówić o jakimś jego akcie założycielskim, czyli wydarzeniu, koncercie lub płycie? Jakim przemianom ulegał i z jakimi wydarzeniami społecznymi był sprzężony? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Hawryluk

Gość: Mariusz Gradowski (muzykolog, autor książki "Big Beat. Style i gatunki polskiej muzyki młodzieżowej 1957-1973")

Data emisji: 1.02.2019

Godzina emisji: 17.30

mko