Prawa artystów, pieniądze, cenzura. Prawda i manipulacja

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 18:00
- Regulacje prawne dotyczące internetu i obowiązującego na jego gruncie prawa autorskiego są jak na współczesne standardy bardzo stare, bo mają już 20 lat. Prawo, które jest z tyłu za rzeczywistością muzi zostać do nie dostosowane – mówił w Dwójce prawnik Łukasz Łyczkowski.
Audio
  • Czy prawa autorskie ograniczają wolność w sieci? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/enzozo

Pojawiła się szansa na kompromis w pracach nad unijną dyrektywą dotyczącą praw autorskich w internecie. Artyści – między innymi sygnatariusze manifestu "Razem dla kultury" wspierają unijne dyrektywy dotyczące praw autorskich. Ich zdaniem jedynymi beneficjentami obecnych przepisów są bowiem wielkie korporacje i Internetowi monopoliści – facebook, youtube, itp. Tracą twórcy, niezależne podmioty i kultura.

Nie brakuje jednak głosów – nie tylko ze strony największych internetowych koncernów, że zmiana przepisów będzie skutkować licznymi ograniczeniami, wręcz cenzurą w działaniu między innymi portali społecznosciowych. Środowiska internetowe – m.in. youtuberzy i menedżerowie sieci partnerskich uważają, że proponowane zmiany będą korzystne dla jedynie wąskiej grupy artystów, a realnym zagrożeniem dla wielu mniejszych działających w Internecie podmiotów.

Kto w tym sporze ma rację i w które z argumentów powinni się wsłuchać zwyczajni użytkownicy sieci? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Krzysztof Grzybowski

Goście: Ludmiła Mitręga (Kreatywna Polska), Łukasz Łyczkowski (prawnik, pełnomocnik ZAIKS-u), Marek Kościkiewicz (kompozytor), Alek Tarkowski (Fundacja Centrum Cyfrowe) i Łukasz Głombicki (Whisky Media)

Data emisji: 18.02.2019

Godzina emisji: 17.30

mko

Czytaj także

Dyrektywa o prawie autorskim. Konieczność czy cenzura?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 13:41
W audycji rozmawialiśmy o istocie sporu narosłego wokół dyrektywy UE o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym.
rozwiń zwiń