Batman. 80 lat osobistej walki superbohatera ze złem

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 18:22
- Opowieść o narodzinach postaci Batmana była wielokrotnie powtarzana w całej wieloletniej jego historii i jest nadal niezmienna: mały Bruce Wayne jest świadkiem, jak uliczny złodziejaszek zabija jego rodziców i przysięga zemstę wszystkim złoczyńcom świata. Odreagowanie dziecięcej traumy jest więc rdzeniem powstania mitycznej postaci superbohatera - mówił w Dwójce krytyk filmowy Jakub Demiańczuk.
Audio
  • Batman ma już 80 lat (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock/Keith Homan

W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o postaci legendarnego Batmana, który w tym roku obchodzi swój jubileusz. Batman został stworzony na fali sukcesu Supermana, dość szybko jednak znalazł się wśród najpopularniejszych superbohaterów. Pierwotnie utożsamiał intelekt, dyscyplinę i sprawiedliwość, z czasem jednak w jego postaci pojawiało się coraz więcej mroku. 

- Batman jest przeciwieństwem Supermena, przybysza z komosu wychowanego w rodzinie zwyczajnych Amerykanów. Supermen walczy ze złem z pobudek altruistycznych. Batman jest mu podobny w tym, że walczy po dobrej stronie, ale jest mroczny, posępny i chowa się w cieniu - zauważył Jakub Demiańczuk.

Goście audycji zgodzili się co do tego, że postawa i źródła osobistej walki Batmana ze złem tkwią w tym, że idzie mu o sprawiedliwość. Ogromna popularność tej postaci bierze się stąd, że zasadą jej działania jest wyrównywanie krzywd wówczas, gdy aparat państwowy nie daje sobie z tym rady.

Drugim istotnym elementem mitu Batmana jest przebranie nietoperza. - Podobnie, jak w wypadku traumy wynikającej z tragicznej śmierci rodziców, chodzi tu o przełamanie dziecięcego strachu wobec nocnych zwierząt symbolizujących nachodzącą śmierć – stwierdził Michał Chudoliński.

Dlaczego legenda Batmana jest uważana za mit ocalałego żałobnika, mrocznego rycerza, który swoimi czynami ma inspirować odbiorcę do bycia lepszym? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: Michał Chudoliński (krytyk komiksowy i filmowy, korespondent "The comics jorunal") oraz Jakub Demiańczuk (krytyk filmowy)

Data emisji: 17.07.2019

Godzina emisji: 17.30

mko/am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak