Polskie Radio
Section05
superbohater

Liga Superbohaterów "Lata z Radiem". Bożena Ujma czwartą finalistką

W październiku 2022 roku 15-letnia Ania dowiedziała się, że choruje na białaczkę. Dla rodziny to był ciężki czas, ale dzięki znajomym i całemu środowisku I Liceum Ogólnokształcącego im. Feliksa Fabianiego w Radomsku - dyrekcji, nauczycielom, uczniom, udało się uporać z tym, co ich spotkało. W organizację i koordynację pomocy szczególnie zaangażowała się Bożena Ujma, nauczycielka w radomskim liceum, która została kolejnym Superbohaterem "Lata z Radiem".
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem 2023 Agnieszka Ciecierska superbohater

Liga Superbohaterów "Lata z Radiem". Marta i Magdalena Wróbel kolejnymi finalistkami

Marta i Magdalena Wróbel to bliźniaczki chorujące na mózgowe porażenie dziecięce. Ukończyły studia licencjackie z socjologii, magisterskie z administracji publicznej na Wydziale Prawa. Swoją działalnością udowadniają, że z niepełnosprawnością można pięknie żyć. A miejsce zamieszkania czy status społeczny nie mają znaczenia, gdy człowiek codziennie się rozwija i stara się żyć "bardziej".
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem 2023 Agnieszka Ciecierska superbohater niepełnosprawność

Jack Kirby, legendarni superbohaterowie i świat komiksu. Urodziny twórcy świętuje cały świat

Jack Kirby to dla fanów komiksów postać legendarna. Twórca m.in. Kapitana Ameryki, X-Men, Fantastycznej Czwórki, Iron Mana, Thora oraz Hulka, a więc komiksowego panteonu doskonale znanego dzięki filmowym przebojom. Nic więc dziwnego, że właśnie w dniu jego urodzin, 28 sierpnia, jest obchodzony Światowy Dzień Czytania Komiksów.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA komiks Marvel Comics DC Comics Thor Iron Man superbohater Łódź Justyna Grabarz Trójka Jack Kirby Hulk Kapitan Ameryka

Komiks: niegdyś pogardzane historyjki obrazkowe, dzisiaj klasyka literatury i kina

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat stosunek do komiksu diametralnie się zmienił. Kiedyś pogardzany i uważany za literaturę najniższych lotów, dzisiaj awansował do poziomu klasyki. Rysownicy zajmujący się komiksami są uważani za mistrzów, a reżyserzy i aktorzy pracujący przy ekranizacjach stają się gwiazdami kina.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA STYL ŻYCIA komiks FILM superbohater Marvel Comics DC Comics Małgorzata Jakubowska Tomasz Miara Trójka

Batman. 80 lat osobistej walki superbohatera ze złem

- Opowieść o narodzinach postaci Batmana była wielokrotnie powtarzana w całej wieloletniej jego historii i jest nadal niezmienna: mały Bruce Wayne jest świadkiem, jak uliczny złodziejaszek zabija jego rodziców i przysięga zemstę wszystkim złoczyńcom świata. Odreagowanie dziecięcej traumy jest więc rdzeniem powstania mitycznej postaci superbohatera - mówił w Dwójce krytyk filmowy Jakub Demiańczuk.
Zobacz więcej na temat:  batman jubileusz Jakub Demiańczuk superbohater KULTURA