X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Laureaci Wielkiego Splendora. "Najważniejsze to obudzić głos"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 17:00
- W dniu nagrania słuchowiska dbam o to, by wstać odpowiednio wcześnie - mówiła w Dwójce Katarzyna Dąbrowska, która wraz z Andrzejem Mastalerzem została uhonorowana prestiżową nagrodą Teatru Polskiego Radia.
Audio
  • Spotkanie z Laureatami Wielkiego Splendora: Katarzyną Dąbrowską i Andrzejem Mastalerzem (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
  • Relacja z gali nagród Teatru Polskiego Radia - Splendorów (Poranek Dwójki)
Laureaci Wielkiego Splendora: Katarzyna Dąbrowska i Andrzej Mastalerz
Laureaci Wielkiego Splendora: Katarzyna Dąbrowska i Andrzej MastalerzFoto: PR

East News Wielki Splendor 2019 1200.jpg
Nagrody Wielkiego Splendora. Laureatami wybitni twórcy Teatru Polskiego Radia

Katarzyna Dąbrowska i Andrzej Mastalerz zostali docenieni za wybitne kreacje w słuchowiskach. W audycji "O wszystkim z kulturą" aktorzy opowiadali o kulisach pracy w radiowym teatrze. Katarzyna Dąbrowska podkreśliła, że fascynuje ją powoływanie światów przy pomocy dźwięków. - To są magiczne momenty. Gdy pierwszy raz zobaczyłam, jak powstają te wszystkie szelesty i trzaski, ścinki taśmy udające siano... żałowałam, że nikt tego nie nagrywa i nie wrzuca do mediów społecznościowych.

Aktorka wspomniała ściany, na których wiszą drzwi donikąd, wydające różne odgłosy oraz maszyny do robienia wiatru i burzy. - Gdy się widzi te radiowe zabawki, to zachwyca to każdego, bez względu na wiek.

Teatr zbudowany głosem

Choć efekty dźwiękowe są ważną częścią słuchowiska, to jednak jego kluczowym budulcem jest głos aktorów. Katarzyna Dąbrowska mówiła w audycji, jak ważna w tej pracy jest odpowiednia higiena aparatu mowy. - Najlepszym lekarstwem na problemy z głosem jest sen. Wtedy on odpoczywa. Z drugiej strony, już w dniu nagrania słuchowiska, głos musi być obudzony i rozgrzany.

Z kolei Andrzej Mastalerz zwracał uwagę na wagę wybrzmienia słów. - Nie wyobrażam sobie, żeby coś do słuchacza nie dotarło. Jestem wyczulony na różne zmiany i dewiacje językowe, ucieczkę pewnych liter i zgłosek. Poza tym trzeba wiedzieć, jak się rozkłada czytana przez nas fraza, czy w tekście nie ma słów obcego pochodzenia.

Aktor zdradził słuchaczom, dlaczego, mimo pięknej barwy głosu, rzadko śpiewa (choć jest pewien dzień w roku, kiedy zamienia się w śpiewaka).

Laureaci Wielkiego Splendora wspominali też w audycji swoje radiowe początki oraz momenty zawodowego wzruszenia. Nie zabrakło wątku mistrzów i miejsc, które ich ukształtowały.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Andrzej MastalerzKatarzyna Dąbrowska (aktorzy)

Data emisji: 2.12.2019

Godzina emisji: 16.00


MECENAS GALI WIELKI SPLENDOR 2019:


. .
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak