Laureaci Wielkiego Splendora. "Najważniejsze to obudzić głos"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 17:00
- W dniu nagrania słuchowiska dbam o to, by wstać odpowiednio wcześnie - mówiła w Dwójce Katarzyna Dąbrowska, która wraz z Andrzejem Mastalerzem została uhonorowana prestiżową nagrodą Teatru Polskiego Radia.
Audio
  • Spotkanie z Laureatami Wielkiego Splendora: Katarzyną Dąbrowską i Andrzejem Mastalerzem (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
  • Relacja z zeszłorocznej gali nagród Teatru Polskiego Radia - Splendorów 2019 (Poranek Dwójki)
Laureaci Wielkiego Splendora: Katarzyna Dąbrowska i Andrzej Mastalerz
Laureaci Wielkiego Splendora: Katarzyna Dąbrowska i Andrzej MastalerzFoto: PR

East News Wielki Splendor 2019 1200.jpg
Nagrody Wielkiego Splendora. Laureatami wybitni twórcy Teatru Polskiego Radia

Katarzyna Dąbrowska i Andrzej Mastalerz zostali docenieni za wybitne kreacje w słuchowiskach. W audycji "O wszystkim z kulturą" aktorzy opowiadali o kulisach pracy w radiowym teatrze. Katarzyna Dąbrowska podkreśliła, że fascynuje ją powoływanie światów przy pomocy dźwięków. - To są magiczne momenty. Gdy pierwszy raz zobaczyłam, jak powstają te wszystkie szelesty i trzaski, ścinki taśmy udające siano... żałowałam, że nikt tego nie nagrywa i nie wrzuca do mediów społecznościowych.

Aktorka wspomniała ściany, na których wiszą drzwi donikąd, wydające różne odgłosy oraz maszyny do robienia wiatru i burzy. - Gdy się widzi te radiowe zabawki, to zachwyca to każdego, bez względu na wiek.

Teatr zbudowany głosem

Choć efekty dźwiękowe są ważną częścią słuchowiska, to jednak jego kluczowym budulcem jest głos aktorów. Katarzyna Dąbrowska mówiła w audycji, jak ważna w tej pracy jest odpowiednia higiena aparatu mowy. - Najlepszym lekarstwem na problemy z głosem jest sen. Wtedy on odpoczywa. Z drugiej strony, już w dniu nagrania słuchowiska, głos musi być obudzony i rozgrzany.

Z kolei Andrzej Mastalerz zwracał uwagę na wagę wybrzmienia słów. - Nie wyobrażam sobie, żeby coś do słuchacza nie dotarło. Jestem wyczulony na różne zmiany i dewiacje językowe, ucieczkę pewnych liter i zgłosek. Poza tym trzeba wiedzieć, jak się rozkłada czytana przez nas fraza, czy w tekście nie ma słów obcego pochodzenia.

Aktor zdradził słuchaczom, dlaczego, mimo pięknej barwy głosu, rzadko śpiewa (choć jest pewien dzień w roku, kiedy zamienia się w śpiewaka).

Laureaci Wielkiego Splendora wspominali też w audycji swoje radiowe początki oraz momenty zawodowego wzruszenia. Nie zabrakło wątku mistrzów i miejsc, które ich ukształtowały.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Andrzej MastalerzKatarzyna Dąbrowska (aktorzy)

Data emisji: 2.12.2019

Godzina emisji: 16.00


MECENAS GALI WIELKI SPLENDOR 2019:


. .