X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Od "Szkiców piórkiem" po "Czarny piasek" Andrzeja Bobkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 12:31
- Bobkowski jest przykładem pisarza, którego twórczość świadczy o przesunięciu punktu ciężkości w XX wieku na autobiografię – przypominał w Dwójce prof. Andrzej Stanisław Kowalczyk.
Audio
  • Rozmowa o twórczości Andrzeja Bobkowskiego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka książki Czarny piasek
Okładka książki "Czarny piasek"Foto: Mat. prasowe

- Jego teksty autobiograficzne, dziennik, listy, reportaże, wspomnienia z podróży, to były jego bardzo mocne strony. Jest prozaikiem, który świetnie w tych autobiograficznych gatunkach się sprawdza – podkreślał prof. Andrzej Stanisław Kowalczyk. W podobnym duchu mówił drugi z gości audycji prof. Maciej Nowak. – Bobkowski przestał być autorem jednej książki, "Szkiców piórkiem", po wydaniu wielu tomów jego korespondencji. W tej chwili jest na również autorem fascynujących listów, epistolografem na miarę takich postaci jak Jerzy Stempowski.

Czym więc jest jedyny utwór dramatyczny Bobkowskiego zatytułowany "Czarny piasek"? Ciekawostką? Szkicem dramaturgicznym? Przeróbką nienapisanej "wielkiej" powieści?

Ten dramat ukazał się za życia pisarza w paryskiej "Kulturze" w roku 1959, a w kraju w zbiorze "Polski dramat emigracyjny" w roku 1993. Zagrano go wyłącznie w Teatrze Polskim we Wrocławiu (1992), zrobiono także telewizyjną adaptację sceniczną (1995). Nie spotkały się z życzliwym przyjęciem. Zasadne więc jest pytanie: czy Bobkowski był dramaturgiem?

Trzyaktowy dramat z gwatemalską scenografią w tle, z polską, żydowską, niemiecką, francuską, indiańską obsadą, z nadziejami na "przejechanie" się po "łaskach", "wierze", miłosnych trójkątach, z zabójstwem, którego nie było w tle…

Zobacz serwis specjalny>>>

Pisze w obszernym wstępie Krzysztof Ćwikliński: "Bobkowski, indywidualista i personalista, stworzył tragikomedię, która miała być i lekcją wolności i propozycją odmiennego od oficjalnego niejako na emigracji rozumienia kategorii ojczyzny, i próbą sformułowania nowego modelu polskości emigranta, który autor określił terminem »kosmopolskości«…"

Polski dramat emigracyjny. Prawie zupełnie nieznany. Nie ma tam arcydzieł (jeśli wyjąć z tego grona Gombrowicza i Mrożka). "Czarny piasek" raczej nie trafi już na deski teatralne, ale... Ale Andrzej Bobkowski wielkim pisarzem był…

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Wacław Holewiński

Goście: prof. Maciej Nowak oraz prof. Andrzej Stanisław Kowalczyk

Data emisji: 5.02.2020

Godzina emisji: 17.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Bobkowski - "chuligan wolności"

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 08:00
Antykomunizm Bobkowskiego był radykalny i żarliwy. Pisarz ostro krytykował ślepo lewicujących intelektualistów. Nie zgadzał się na kontakty z tymi, którzy aprobują narzucony Polsce ustrój. Obawiał się nieuchronnej, jego zdaniem, sowietyzacji całej Europy.
rozwiń zwiń