X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prof. Włodzimierz Bolecki: "Inny świat" jest przypowieścią

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 15:52
- To nie historia własnego życia prowadzi narratora, ale narrator konstruuje swojego doświadczenia w taki sposób, żeby cała ta opowieść stała się przypowieścią - mówił o "Innym świecie" prof. Bolecki.  Okazją do rozmowy o słynnej książce Gustawa Herlinga-Grudzińskiego jest premiera Dwójkowego słuchowiska opartego właśnie na "Innym świecie".
Audio
  • Wokół "Innego świata" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdj. il.
zdj. il. Foto: shutterstock.com/Kryuchka Yaroslav

Borkowski1200.JPG
"Inny świat" na radiowej scenie. Premiera słuchowiska

Jak podkreślał gość Dwójki, "Inny świat" to opowieść, która wybiega poza samą historię łagrową. – Tak zwana literatura łagrowa wpisuje się w formułę literatury wspomnieniowo- kronikarskiej, dotyczącej doświadczeń z II wojny światowej. Jej podstawową funkcją jest powiedzenie tego, czego byliśmy świadkami. Natomiast u Herlinga, z racji jego talentu i formatu intelektualnego, mamy do czynienia z przypowieścią. Utworem literackim opartym na konwencji, która gwarantowała wiarygodność temu, kto opowiada, a przy tym przekazanie bardzo szerokiej wizji świata, także informacji dotyczących łagrów – podkreślał prof. Włodzimierz Bolecki.

Literackie świadectwa Gułagu. Serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Na ten paraboliczny aspekt "Innego świata" zwracał również uwagę drugi z gości audycji, Wojciech Tomczyk, scenarzysta i dramatopisarz, autor radiowej adaptacji "Innego świata". - Aby to opowieść miała dla nas sens, była dla nas opowieścią żywą, a nie egzotycznym opowiadaniem o tym, co wydarzyło się kiedyś, należy z niej wydobyć ten sens przypowieściowy. I to postawiłem sobie jako główny cel.

Herling_1200x660.jpg
Gustaw Herling-Grudziński. Serwis specjalny Polskiego Radia

W rozmowie również o innych wyzwaniach, przed jakimi stanął Wojciech Tomczyk podczas pracy nad scenariuszem opartym na tym niedramatycznym, w sensie dramaturgicznym, tekście. Goście audycji przypominali również o najistotniejszych cechach "Innego świata".

 - Gustaw Herling-Grudziński, jego narrator, nie zostaje dotknięty syndromem człowieka sowieckiego. On jest człowiekiem z zewnątrz, ani przez chwilę nie jest skażony. O tym jest ta książka dla mnie - mówił Wojciech Tomczyk.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: prof. Włodzimierz Bolecki (literaturoznawca), Wojciech Tomczyk (dramaturg, scenarzysta)

Data emisji: 12.02.2020

Godzina emisji: 17.30 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak