Miłosz o początkach sowieckiej władzy w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 10:30
- Miłosz odcina się od "Zdobycia władzy". Deprecjonuje ją we wszystkich swoich wypowiedziach, ta powieść ma bardzo złą prasę po dzień dzisiejszy, ale jest to powieść, która wpisuje się bardzo głęboko w całą twórczość Miłosza. Celem Miłosza było powiadomienie Zachodu co się dzieje w Europie Wschodniej. Tu jest ten wielki akt twórczy Miłosza - tłumaczył prof. Włodzimierz Bolecki, teoretyk i historyk literatury polskiej, profesor Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: 4Max/Shutterstock

Posłuchaj
43:27 [ PR2]PR2 (mp3) 3 sierpień 2020 17_30_37v1.mp3 Rozmowa o powieści "Zdobycie władzy" Czesława Miłosza (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

3 sierpnia w paśmie "Książka do słuchania" rozpoczęliśmy lekturę "Zdobycia władzy" Czesława Miłosza w interpretacji Marcina Hycnara. O tej mało znanej powieści noblisty opowiadali w Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki i Krzysztof Siwczyk.

Akcja "Zdobycia władzy" rozgrywa się w latach 1944-1948 i przedstawia proces instalacji władzy komunistycznej w Polsce, polegający na ubezwłasnowolnieniu społeczeństwa przemocą i strachem, zawiera przejmujące obrazy z Powstania Warszawskiego i przygnębiające refleksje o uległości artystów wobec nowej władzy. Zobacz więcej >>>

Czytaj także:

Ulicami Miłosza. Poetyckie wędrówki z noblistą

Nagrody Mediów Publicznych. Prof. Włodzimierz Bolecki: lubię, gdy słowom towarzyszy gorąca atmosfera

- "Zdobycie władzy" powstało z tego powodu, że przyjaciółka Czesława Miłosza, z którą utrzymywał bardzo bliski kontakt w czasie pobytu we Francji i Szwajcarii, znalazła informację, że powstaje pierwsza nagroda europejska - wyjaśniał prof. Bolecki. - Jest rok 1952, Miłosz decyduje się napisać powieść na ten konkurs. Technologia powstawania tej książki budzi podziw - przyznał. - Napisać w ciągu dwóch miesięcy taką powieść! Trzeba było być wewnętrznie przygotowanym do takiego zadania.

W ubiegłym roku "Zdobycie władzy" było przewodnią książką Festiwalu Miłosza w Krakowie, gdzie próbowano ją również odczytywać w bardziej uniwersalny sposób. O rezultatach opowiadał dyrektor artystyczny festiwalu Krzysztof Siwczyk.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła:  Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: prof. Włodzimierz BoleckiKrzysztof Siwczyk

Data emisji: 3.08.2020

Godzina emisji: 17.30


Czytaj także

"Zdobycie władzy" Czesława Miłosza. Czyta Marcin Hycnar

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 21:11
Pierwsza, mało znana powieść noblisty, będąca przejmującym świadectwem dramatycznych lat 1944-1948 w Polsce. Premiera w Dwójkowym cyklu "Książka do słuchania".
rozwiń zwiń