Wojna wywiadów wciąż trwa

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 20:30
W czasie zimnej wojny odgrywała bardzo ważną rolę. W audycji rozmawialiśmy o tym, że wraca dziś wojna szpiegów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Stokkete/Shuttestock

Dziennikarz, publicysta "Rzeczpospolitej", a także autor powieści szpiegowskich, Marek Kozubal stwierdził, że służby posługują się metodami znanymi od lat, dziś na nowo je interpretujemy. - Z historii moglibyśmy przytoczyć wiele przykładów zabójstw dokonywanych przez agentów służb specjalnych. Celem nie jest ostentacja, czasami służby dają się zdekonspirować, co jest ich kompromitacją, one nie powinny zostawiać śladów - podkreślił.


Posłuchaj
32:24 2021_06_10 17_31_00 O wszystkim z kulturą MIchał Szułdrzyński i Marek Kozubal o wojnie wywiadów (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

Według niego, nowe technologie nie sprzyjają działaniom zakamuflowanym, ale doświadczeni oficerowie wywiadu i tak są w stanie ominąć te rafy, posługują się innymi tożsamościami. - 20, 30 lat temu służby działały w ten sam sposób, trudniej było namierzyć telefon czy komputer agenta, nie było kamer na lotniskach. Jego zadaniem wciąż jest zebranie informacji istotnej dla bezpieczeństwa państwa, dla którego pracuje. Musimy także nauczyć się żyć z dezinformacją, która jest w naszych czasach inną ważną dziedziną działalności służb specjalnych. Każda informacja z niepewnego źródła powinna być weryfikowana - zaznaczył.

Marek Kozubal dodał, że służby krajów zachodnich stosują różne metody działania. - Powodzenie operacji specjalnej zależy także od tego, ile można zainwestować w zatarcie śladów. Nie jest tajemnicą, że do celów wywiadowczych wykorzystuje się również firmy spedycyjne, handlowe jako tzw. przykryciowe - mówił gość Dwójki.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Marek Kozubal (dziennikarz, publicysta "Rzeczpospolitej", autor powieści szpiegowskich)

Data emisji: 10.06.2021

Godzina emisji: 17.30

mo

Zobacz więcej na temat: szpieg Michał Szułdrzyński

Czytaj także

"Szpiegostwo przez większość czasu jest szalenie nudne"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2018 18:50
- Jest mnóstwo czekania i krótkie momenty, w których jest akcja – mówił Jack Barsky, były agent KGB, autor autobiograficznej książki "W głębokiej konspiracji".
rozwiń zwiń