Polskie Radio
Section05
szpieg

Świat tajnych służb. "Rosjanie byli i są obecni w Polsce"

To, że Polska jest na celowniku obcych służb, przede wszystkim tych ze wschodu, jest wiadome. Tak samo jak to, że ich działania nasiliły się po wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie. Z kolei o działaniach polskiego kontrwywiadu niewiele słychać, ale to chyba dobrze, gdyż te służby działają w cieniu i ciszy, nie lubią rozgłosu. Jak bardzo obce służby ingerują w polskie życie publiczne? Jak głęboko infiltrują najważniejsze instytucje? O tym Renata Grochal rozmawiała z ekspertami od służb specjalnych i kontrwywiadu.
Zobacz więcej na temat:  szpiegostwo szpieg wojna na Ukrainie wywiad Marek Dukaczewski Anna Grabowska Grzegorz Rzeczkowski Renata Grochal Trójka

Polak szpiegował dla Rosji. Jest też niemiecki trop

Maximilian Krah, lider listy skrajnej prawicy w Niemczech do Europarlamentu, współpracował z Januszem N., Polakiem oskarżonym o szpiegowanie na rzecz Rosji. To drugi współpracownik polityka AfD, który został oskarżony w podobnej sprawie. Pierwszy, doradca pochodzący z Chin, został aresztowany w kwietniu pod zarzutem szpiegowania na rzecz Państwa Środka.
Zobacz więcej na temat:  polityka szpieg szpiegostwo służby i bezpieczeństwo zdrada Rosja AfD Niemcy Adam Górczewski ŚWIAT Europa Parlament Europejski wybory do Parlamentu Europejskiego

Sprawa Szmydta. Ozdoba: przeszedł długą drogą awansów za czasów Zjednoczonej Prawicy i PO

- Agenturalna działalność ma to do siebie, że jest sprytnie prowadzona i trudna do wychwycenia, a wschodnie służby posiadają gigantyczne doświadczenie - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Ozdoba (Suwerenna Polska). - Należy uporządkować kompetencyjnie system służb specjalnych - argumentował Adam Orliński (PSL). 
Zobacz więcej na temat:  Białoruś szpieg szpiegostwo służby i bezpieczeństwo

POLSKIE RADIO 24 Ewakuacja agenta Szmydta. Dr Sokała porządkuje fakty

- Tomasza Szmydta zdecydowano się ewakuować prawdopodobnie dlatego, że ktoś w Mińsku lub Moskwie pomyślał, że gdy Polacy go przycisną, to ujawni wiele o polskiej siatce. Nie ulega bowiem wątpliwości, że Szmydt nie działał sam. Był fragmentem szerszego układu, którego zidentyfikowanie jest w tej chwili pierwszoplanowym zadaniem polskich służb - mówił w Polskim Radiu 24 dr Witold Sokała (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Białoruś szpieg szpiegostwo POLSA służby i bezpieczeństwo

Polskie Radio 24 Komisja ds. wpływów Rosji. Ważna deklaracja polityka PiS

- Warto będzie poprzeć nową inicjatywę ws. komisji, jeśli projekt będzie dobry - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Dworczyk (PiS). - Nie wyobrażam sobie, żeby komisja jawnie prowadziła prace związane z ustaleniami wpływów rosyjskich służb w Polsce - tłumaczył Sławomir Ćwik (Polska 2050).
Zobacz więcej na temat:  Białoruś POLSKA Rosja szpieg szpiegostwo Polskie Radio 24 Michał Dworczyk polityka

Sprawa sędziego Szmydta. Gen. Rapacki: szaleniec albo szpieg

- Nie jest wykluczone, że jest on szalonym człowiekiem, który widząc pewne zagrożenie odpowiedzialnością karną, związane z aferą hejterską, wymyślił sobie, że tam dostanie azyl - mówił o zbiegłym sędzi gen. Adam Rapacki, były zastępca komendanta głównego policji i wiceminister spraw wewnętrznych. Gościem audycji był też gen. Stanisław Koziej - były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Białoruś szpieg szpiegostwo sądownictwo Adam Rapacki służby specjalne Stanisław Koziej

Polskie Radio 24 Sprawa Szmydta. Gramatyka: to nie wina żadnej partii

- Nie przypisywałbym winy za werbunek [sędziego Szmydta] któremukolwiek ze środowisk politycznych, bo nie sądzę, żeby ktokolwiek z polityków chciał, żeby właśnie taka sytuacja zaistniała - stwierdził w Polskim Radiu 24 Michał Gramatyka, wiceminister cyfryzacji i poseł Polski 2050.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Michał Gramatyka służby i bezpieczeństwo szpieg szpiegostwo Karol Surówka Białoruś

Sprawa sędziego Szmydta. Posłanka KO: mamy wojnę hybrydową

- Nie powinniśmy lekceważyć tego, co mówili eksperci i generałowie, że jesteśmy penetrowani przez wywiad rosyjski i białoruski - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Dorota Łoboda, posłanka Koalicji Obywatelskiej, odnosząc się do sprawy zbiegłego sędziego Tomasza Szmydta.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka koalicja obywatelska Grzegorz Osiecki Dorota Łoboda sądownictwo szpieg szpiegostwo wojna hybrydowa

Decyzje Tomasza Szmydta pod lupą służb. Szef BBN: sędzia miał dostęp do wrażliwych danych

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera powiedział, że wszystkie decyzje i działania sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasza Szmydta zostaną zrewidowane przez służby. Wczoraj białoruskie media poinformowały, że sędzia Szmydt uciekł na Białoruś i poprosił o azyl polityczny.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś azyl azyl polityczny propaganda zdrada szpiegostwo szpieg

Raj dla rosyjskich agentów. "Ciężko będzie im zerwać łatkę"

Minister spraw zagranicznych Austrii Alexander Schallenberg zapowiedział, że jego kraj chce zerwać z wizerunkiem "raju dla rosyjskich agentów". - Będzie trudno pozbyć się tej łatki - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Austria szpiegostwo szpieg Rosja Piotr Madajczyk Jakub Szymczak Marcin Przychodniak

Szpiedzy Kremla zatrzymani w Niemczech. Planowali zamachy

Niemiecki kontrwywiad zatrzymał w bawarskim Bayreuth dwóch szpiegów. Mężczyźni o podwójnym rosyjsko-niemieckim obywatelstwie przekazywali informacje Rosji, jak i planowali zamachy na obiekty wojskowe oraz przemysłowe w Niemczech. Do niemieckiego MSZ został wezwany ambasador Rosji w Berlinie.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Rosja wojna na Ukrainie szpieg szpiegostwo policja areszt Berlin Bawaria służby i bezpieczeństwo Kreml ŚWIAT Europa