Polskie Radio
Section05
szpieg

"W cieniu afer". Jarosław Jakimczyk o działalności rosyjskich i białoruskich służb specjalnych w Polsce

Gościem Polskiego Radia 24 był Jarosław Jakimczyk, były wieloletni dziennikarz śledczy, który powiedział, że do zatrzymania pierwszego szpiega doszło 21 czerwca 1991 roku. - Ryszard Tomaszek od 1987 roku współpracował ze służbą wywiadowczą Republiki Federalnej Niemiec i pionem wojskowym - mówił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Piotr Nisztor szpieg PRL społeczeństwo

Proces ws. szpiegostwa na rzecz Chin. Nisztor: mają od dawna umowę o współpracy z Rosją

- Chińskie służby mają od dawna zawartą umowę o bardzo bliskiej współpracy z Rosją w naszym regionie. Niektórym wydaje się, że Chiny są daleko i to nas nie dotyczy, ale to jeden z elementów pokazujący, że ta współpraca wywiadowcza jest bardzo poważna w Polsce - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Nisztor, dziennikarz śledczy Gazety Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Chiny służby specjalne szpieg ABW wywiad POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Rosyjski operator linii kolejowej w Niemczech. Pojawiają się obawy dot. szpiegostwa przemysłowego

W Bawarii ma powstać nowa linia kolejowa między Monachium a Lindau. Budowa ruszy w grudniu 2021 roku. Jak informuje w środę "Die Welt", pociągi będzie obsługiwać rosyjski operator Transmaszchołding (TMH), co już zrodziło obawy, że może dojść do przemysłowego szpiegostwa ze strony Rosji. Media przypominają, że w przeszłości Pekin pozyskał technologie europejskie, gdy producenci pociągów dopuścili do nich chińskich operatorów.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Władimir Putin Czechy Białoruś szpieg

Były oficer GRU ujawnia: niemal połowa personelu rosyjskich placówek to szpiedzy

- Nawet niemal połowa personelu rosyjskich placówek dyplomatycznych to szpiedzy i zapewne jest to więcej niż w przypadku jakiegokolwiek innego kraju świata - mówi Wiktor Suworow, mieszkający w Wielkiej Brytanii rosyjski pisarz, były oficer sowieckiego wywiadu wojskowego. I dodaje, że bardziej niebezpieczni od szpiegów pod przykryciem dyplomatów są oficerowi głęboko zakamuflowani, którzy udają obywateli innych państw.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja dyplomacja szpieg Europa