Polskie Radio
Section05
KGB

Białoruś: polski ksiądz zatrzymany za "zdradę stanu". Grozi mu nawet 15 lat więzienia

Polski duchowny zatrzymany na Białorusi. Ksiądz Henryk Okołotowicz z parafii w Wołożynie w pobliżu Mińska miał zostać aresztowany w związku ze sprawą "zdrady stanu" - donosi niezależny kanał katolicki w Telegramie Chrześcijańska Wizja, który powołuje się na anonimowe źródła. Za zarzucane mu rzekome przestępstwa grozi mu od 7 do nawet 15 lat więzienia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Kościół wiara chrześcijaństwo duchowieństwo Białoruś Aleksander Łukaszenka represje reżim więźniowie polityczni KGB

Teatr na Dubrowce. W akcji rosyjskiego specnazu zginęło ponad sto osób

– Terroryści czeczeńscy przetrzymują kilkuset zakładników w moskiewskim teatrze na Dubrowce. Grożą zabijaniem zakładników, straszą, że wysadzą się ze wszystkimi, jeśli siły specjalne dokonają szturmu - ta wiadomość zelektryzowała 21 lat temu cały świat. Trzy dni później rosyjskie służby specjalne rozpoczęły akcję odbijania uwięzionych.
Zobacz więcej na temat:  Czeczenia HISTORIA KGB Moskwa terroryzm Rosja

"Zabiła go prawda o Katyniu". Rocznica śmierci Olega Zakirowa, majora KGB badającego sowiecką zbrodnię [SYLWETKA]

- Oleg Zakirow, major KGB badający zbrodnię katyńską, umarł w wielkanocny poniedziałek 18 kwietnia 2017 r. w Łodzi. Zabiła go prawda o Katyniu, bo w świecie schizofrenii prawda nie działa jak odtrutka, tylko jak trucizna - ocenił Józef Śreniowski, społecznik i analityk, współzałożyciel KSS "KOR". W całej Polsce trwały akurat obchody i uroczystości upamiętniające sowieckie ludobójstwo polskich obywateli.
Zobacz więcej na temat:  Rosja zbrodnia katyńska KGB POLSKA społeczeństwo

Kulisy zabójstwa ks. Blachnickiego. Woyciechowski: w operację "Yon" były zaangażowane służby z NRD i agent KGB

- Gontarczykowie zostali ewakuowani z udziałem i pomocą wywiadu cywilnego PRL. Najprawdopodobniej w operację "Yon" były zaangażowane także służby z NRD i wysoko postawiony agent KGB w niemieckim kontrwywiadzie - mówi politolog, publicysta i ekspert ds. służb specjalnych Piotr Woyciechowski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT służby specjalne Franciszek Blachnicki Kościół katolicki NRD KGB

Erich Koch - tajemnica Bursztynowej Komnaty utrzymywała go przy życiu

Dlaczego człowiek, który był odpowiedzialny za śmierć 400 tys. ludzi i został skazany na karę śmierci, nie podzielił losu innych zbrodniarzy i dożył swoich lat w więzieniu? Przyczyną była prawdopodobnie tajemnica, której powiernikiem był zbrodniarz - sekret jednego z największych skarbów skradzionych podczas II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa KGB Rzeczpospolita Warszawa III Rzesza