REKLAMA

Maciej Wojtyszko: postać realna mnie ogranicza

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 19:00
- Historię Liny Prokofiev poznałem dzięki Elżbiecie Starosteckiej. Spotkaliśmy się kiedyś, dostałem książkę na ten temat i tak ziarno zostało zasiane. Słuchacz zrozumie, po co powstała ta sztuka, tam jest ogromna amplituda stanów emocjonalnych bohaterki - mówił Maciej Wojtyszko o słuchowisku pt. "Żona", którego bohaterką jest Lina Prokofiev, wdowa po słynnym rosyjskim kompozytorze. Premiera na antenie Dwójki w niedzielę (7.11) o godz. 19.00.

ZOBACZ WIDEO

[Youtube Dwójki - Programu 2 Polskiego Radia]

 

W audycji rozmawialiśmy o słuchowisku, w którym wystąpią Elżbieta Starostecka i Andrzej Popiel​. Gośćmi byli autor i reżyser Maciej Wojtyszko oraz odtwórczyni tytułowej roli. To właśnie aktorka zainspirowała dramatopisarza do napisania tekstu o pierwszej żonie rosyjskiego kompozytora Sergiusza Prokofiewa - Linie Prokofiev.

Poznaliśmy powody, dla których Maciej Wojtyszko sięga po postacie historyczne w swoich tekstach, nadbudowując ich historie fikcyjnymi zdarzeniami. Dowiedzieliśmy się także, jakie przeżycia towarzyszyły aktorce Elżbiecie Starosteckiej, gdy po wielu latach wróciła przed mikrofon, by zagrać w słuchowisku.

Maciej Wojtyszko podkreślił ważną kwestię. - Dla mnie jako autora ważny jest ktoś, dla kogo piszę, konkretna aktorka czy aktor - stwierdził. - Historia Związku Radzieckiego tutaj się odbija, realizm komponowany napędza, autor ma w czym szukać, dla aktora to też jest ciekawe - dodał.


Posłuchaj
29:15 2021_11_03 17_30_14_PR2_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Elżbieta Starostecka i Maciej Wojtyszko o premierze słuchowiska "Żona" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 


Maska 1200.jpg
Maciej Wojtyszko: powinniśmy traktować Gombrowicza jako najinteligentniejszego myśliciela prawodawcę

Elżbieta Starostecka mówiła, że jako żona kompozytora Włodzimierza Korcza całe swoje dorosłe życie spędziła w domu z muzyką. - Utwory muzyczne zostają w mojej głowie, mieszkając z człowiekiem, który tworzy, mam świadomość, czym jest męka twórcza - stwierdziła. 

Aktorka przypomniała, że w latach 70. i na początku 80. często występowała w Polskim Radiu. - Potem pracowałam w teatrze, byłam zajęta. Radio jest dla mnie wyjątkowym miejscem spotkania aktora ze słuchaczem. Tu najważniejsze jest słowo, które przekazujemy, mówi się prawie do ucha słuchającego - zaznaczyła.

Autor i reżyser Maciej Wojtyszko zaprasza na słuchowisko pt. "Żona" [ZOBACZ ZAPOWIEDŹ]:

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Elżbieta Starostecka (aktorka), Maciej Wojtyszko (dramatopisarz, autor słuchowisk, reżyser)

Data emisji: 3.11.2021

Godzina emisji: 17.30

mo