Polskie Radio
Section05
Maciej Wojtyszko

"Odprawa posłów greckich" współcześnie. O czym chciał opowiedzieć Kochanowski?

"Odprawa posłów greckich" w reżyserii prof. Macieja Wojtyszki to spektakl, który można oglądać w Teatrze Polskim w Warszawie. Transkrypcji tego tekstu dokonał Antoni Libera - przełożył dawny język polski Jana Kochanowskiego na współczesny. Pozwoliło to w pełni zrozumieć treść jakże istotnego i uniwersalnego dramatu.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Jan Kochanowski Teatr Polski w Warszawie Antoni Libera Maciej Wojtyszko

Maciej Wojtyszko: "Odprawa posłów greckich" w transkrypcji Antoniego Libery to sztuka współczesna

- Antoni Libera dokonał rzeczy niezwykłej. Z pięknego języka, który jednak w mowie potocznej jest niezrozumiały, wykonał transkrypcję, tak aby było wiadomo, o co chodzi. Kochanowski był wielkim poetą, ale w teatrze można się pogubić przy różnych archaizmach - mówił w Dwójce reżyser Maciej Wojtyszko.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Wojtyszko Paweł Siwek Antoni Libera Jan Kochanowski Dwójka

Rozmowa z Jurorami konkursu "Mój świat"

W pierwszy poniedziałek grudnia poznaliśmy laureatów konkursu na scenariusz słuchowiska, "Mój świat". "Przed państwem sława i uznanie, a przed nami wielka rozkosz czytania pięknych tekstów" - takimi słowami  Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła zachęcał do wzięcia udziału w pierwszej edycji konkursu "Mój świat", ogłoszonego przez Teatr Polskiego Radia, Stowarzyszenie Autorów Zaiks i Polskie Radio Dzieciom. Nadszedł czas na podsumowanie konkursu.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Janusz Kukuła Maciej Wojtyszko Daria Druzgała Martyna Chuderska kultura dla dzieci słuchowisko dla dzieci KULTURA Teatr Polskiego Radia

Król zakazał "Świętoszka", potem potajemnie oglądał Moliera

– Słowo "skandal" jest nieadekwatne wobec tego, co się działo po kolejnych premierach sztuk Moliera. To nie ma przełożenia nawet na dzisiejszy teatr, który przecież estetyką skandalu bardzo często się żywi – mówił historyk teatru dr Michał Mizera.
Zobacz więcej na temat:  Molier HISTORIA Francja Michaił Bułhakow Maciej Wojtyszko Jerzy Radziwiłowicz Jean Baptiste Poquelin TEATR KULTURA KSIĄŻKA literatura komedia

I śmiesznie, i poważnie, czyli "Baron Münchhausen dla dorosłych" Macieja Wojtyszki

Tym razem Magda Kuydowicz i Malwina Kiepiel zapraszają na spektakl "Baron Münchhausen dla dorosłych" w Teatrze Narodowym. – Reżyseruje Maciej Wojtyszko, niezwykle dowcipny i przebiegły reżyser, który zawsze przemyca różne treści o teatrze. W tym spektaklu jest bardzo dużo elementów komicznych, chociaż mówi też o rzeczach ważnych: o wykluczeniu, o sytuacjach związanych z byciem innym – zachęca Magda Kuydowicz.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA TEATR Teatr Narodowy w Warszawie Maciej Wojtyszko

Krafftówna, Gogolewski, Trela i Pieczka - kwartet gigantów

- Pan Franciszek wysoki mędrzec, pani Barbara malutka, z niezwykłym wdziękiem, jak oni się przytulali, było widać, że to para osób dla siebie ważnych - mówił o Barbarze Krafftównie i Franciszku Pieczce dramaturg Remigiusz Grzela. W tym roku pożegnaliśmy czworo nestorów polskich scen. Świat kina i teatru wyrósł i wychował się na ich talencie. W Dwójce wspominaliśmy: Barbarę Krafftównę, Ignacego Gogolewskiego, Jerzego Trelę i Franciszka Pieczkę.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Trela Franciszek Pieczka Ignacy Gogolewski Barbara Krafftówna Dwójka Jakub Kukla Małgorzata Szymankiewicz Remigiusz Grzela Maciej Wojtyszko TEATR

Janusz Gajos: Franciszek Pieczka był świetnym aktorem i człowiekiem wielkiego serca

- Był świetnym aktorem, który doskonale znał swój fach. Franciszek Pieczka był też po prostu świetnym facetem, człowiekiem wielkiego serca, zawsze można było do niego przyjść po pomoc - mówił na antenie Dwójki wybitny aktor Janusz Gajos.
Zobacz więcej na temat:  Franciszek Pieczka Dwójka Małgorzata Szymankiewicz Jakub Kukla Maciej Wojtyszko Marian Dziędziel Janusz Gajos Olgierd Łukaszewicz Emilian Kamiński Waldemar Modestowicz Sylwester Maciejewski

PR24 Maciej Wojtyszko: w teatrze możemy rozpoznać samą istotę bytu

- Konflikt i napięcie, to jest coś, co nam pozwala rozpoznać samą istotę bytu. I tu się teatr bardzo sprawdza, ponieważ poznajemy rację jednych i drugich, one się zderzają i się zastanawiamy nad tym, co dla nas jest ważne. Dla mnie ta funkcja teatru jest chyba najistotniejsza - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 reżyser teatralny i filmowy Maciej Wojtyszko.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA TEATR Maciej Wojtyszko

Maciej Wojtyszko: zawsze traktuję dzieci i dorosłych tak samo

16 kwietnia 1946 roku przyszedł na świat Maciej Wojtyszko - dramatopisarz, scenarzysta, reżyser radiowy, teatralny, filmowy i telewizyjny, prozaik. Autor sztuk, komiksów, filmów animowanych, a także wielu książek dla dzieci. - Zawsze było tak, że pisałem książki i robiłem programy dla dzieci i równolegle robiłem programy dla dorosłych - mówił w Polskim Radiu. Dzieci znają choćby jego zbiór opowiadań "Bromba i inni", które zaczął pisać jeszcze podczas studiów reżyserskich. 
Zobacz więcej na temat:  Maciej Wojtyszko TEATR reżyser książki dla dzieci aktorstwo HISTORIA KULTURA

Maciej Wojtyszko przed premierą słuchowiska "Żona"

- Historię Liny Prokofiev poznałem dzięki Elżbiecie Starosteckiej. Spotkaliśmy się kiedyś, dostałem książkę na ten temat i tak ziarno zostało zasiane. Słuchacz zrozumie, po co powstała ta sztuka, tam jest ogromna amplituda stanów emocjonalnych bohaterki - mówił Maciej Wojtyszko o słuchowisku pt. "Żona", którego bohaterką jest Lina Prokofiev, wdowa po słynnym rosyjskim kompozytorze. Premiera na antenie Dwójki w niedzielę (7.11) o godz. 19.00.
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko Teatr Polskiego Radia Dwójka Małgorzata Szymankiewicz Maciej Wojtyszko

Gombrowicz niczym najinteligentniejszy myśliciel prawodawca

- Ta mądrość Gombrowicza, który mówi o tym, że sztuka to taki rodzaj obnażania, który jednocześnie jest dochodzeniem do największej prawdy. I to poszukiwanie formy, która nie jest formą naśladowczą, to coś, co nas Polaków stawia w bardzo luksusowej sytuacji. My naprawdę mamy jednego z najwiekszych myślicieli XX wieku wśród pisarzy - mówił w Dwójce reżyser Maciej Wojtyszko.
Zobacz więcej na temat:  Witold Gombrowicz Dorota Gacek Anna Lisiecka literatura KSIĄŻKA KULTURA Maciej Wojtyszko