Leonard Cohen. Jego śpiew był krokiem w nieznane

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 10:00
Jako 22-latek zadebiutował tomikiem poezji, później wydał dwie powieści i dopiero po 10 latach od rozpoczęcia kariery zaczął nagrywać piosenki. Dlaczego? O tym w Dwójce mówił m.in. dziennikarz Piotr Najsztub, miłośnik twórczości Leonarda Cohena.
Audio
  • Piotr Najsztub i Marcin Sendecki o Leonardzie Cohenie (Dwójka/O wszystkim z kulturą)
Leonard Cohen zadebiutował tomikiem poezji w wieku 22 lat. Później wydał dwie powieści, a  dopiero po 10 latach od rozpoczęcia kariery zaczął nagrywać piosenki
Leonard Cohen zadebiutował tomikiem poezji w wieku 22 lat. Później wydał dwie powieści, a dopiero po 10 latach od rozpoczęcia kariery zaczął nagrywać piosenkiFoto: PAP

Kanadyjski bard skończył właśnie 80 lat. Sam sprawił sobie urodzinowy prezent – we wtorek 23 września ukazała się trzynasta studyjna płyta "Popular Problems". Jak doszło do tego, że ten zdolny poeta postanowił śpiewać?

Dziennikarz Piotr Najsztub zwracał uwagę, że młodego Leonarda pociągało życie wśród innych muzyków, poznawanie nowych ludzi, śpiewając - taki świat stawał przed nim otworem.

- Muzyka ma większą nośność niż słowo na papierze czy mówione. Przez wiele lat Alan Ginsberg, któremu się nieźle wiodło jako poecie, też występował z muzykami, a w Polsce mamy chociażby Marcina Świetlickiego. Przypadek Cohena jest o tyle charakterystyczny, że on był poetą, który odnosił sukcesy, otrzymywał stypendia, miał dobre recenzje. Myślę, że to był dla niego rodzaj przygody, kroku w nieznane, poszerzenia publiczności – przekonywał poeta Marcin Sendecki.

- On był też niezadowolony z wykonań swoich piosenek i postanowił to robić sam – dodał Piotr Najsztub, który mówił, że w kulturze amerykańskiej czymś naturalnym jest, że ktoś, kto pisze wiersze, stara się je też śpiewać – w tej kulturze ballada jest wciąż żywa.

Audycję "O wszystkim z kulturą" prowadził Bartek Chaciński.

pp/mc

Zobacz więcej na temat: Leonard Cohen MUZYKA poezja
Czytaj także

Leonard Cohen - urodzony w garniturze

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 11:20
Zaczął pisać piosenki, bo chciał zarabiać więcej pieniędzy, z koncertami zjeździł cały świat, a jego najdłuższa trasa trwała pięć lat. W tym roku Leonard Cohen skończy 80. lat i chyba nikt nie ma wątpliwości, że jest jednym z najważniejszych artystów wszech czasów.
rozwiń zwiń