Hanna Krall: Marek Edelman uczył nas, jak ginąć, ale też, jak żyć

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 18:00
- Warto czytać "Zdążyć przed Panem Bogiem" dlatego, że Edelman ma tam dużo do powiedzenia i jako lekarz, i jako powstaniec - o słynnym reportażu, który zaprezentujemy w cyklu "Książka do słuchania", mówiła w Dwójce jego autorka.
Audio
  • Hanna Krall o Marku Edelmanie (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Marek Edelman, lekarz kardiolog
Marek Edelman, lekarz kardiologFoto: PAP/Witold Rozmysłowicz

"Nie piszemy historii, piszemy o pamiętaniu" - te słowa padają w "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall. Książka powstała dzięki rozmowom reporterki z Markiem Edelmanem - jednym z przywódców powstania w getcie warszawskim, lekarzem, działaczem opozycji demokratycznej. Najpierw drukowana była w odcinkach w miesięczniku "Odra", w 1977 roku ukazało się jej pierwsze książkowe wydanie. Do tej pory jest wznawiana i publikowana na całym świecie.

W audycji Hanna Krall opowiedziała o okolicznościach powstania książki "Zdążyć przed Panem Bogiem", ale też o tym, jak wyjątkową postacią był Marek Edelman. - W jego stosunku do ludzi było coś, co określiłabym słowem uważność - mówiła reportażystka.

Hanna Krall wspominała m.in. sytuację, gdy Marek Edelman zadzwonił do niej z pilną prośbą o nowoczesną maszynę do szycia marki Łucznik: - Wyjaśnił, że ma pacjentkę, która będzie miała operację serca, i jak ona będzie szła na operację, to dobrze, żeby ta maszyna była już u niej w domu, żeby ona chciała żyć, bo czeka na nią ta fantastyczna maszyna.

W audycji więcej anegdot o Marku Edelmanie. 1 stycznia minęła 100. rocznica jego urodzin, jesienią zaś - 2 października obchodzić będziemy 10. rocznicę śmierci Marka Edelmana. A od 10 kwietnia w cyklu "Książka do słuchania" reportaż "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall czytają Dorota Landowska i Mariusz Bonaszewski.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Przygotowała:  Dorota Gacek

Gość: Hanna Krall (reportażystka)

Data emisji: 17.30

Godzina emisji: 17.30

bch/jp

Czytaj także

"Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 11:32
Premiera w Dwójce! Fragmenty głośnego reportażu Hanny Krall o Marku Edelmanie czytali Dorota Landowska i Mariusz Bonaszewski.
rozwiń zwiń