"Spalenie Joanny". Uniwersalny dramat Magdaleny Miecznickiej

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 17:52
- Nie chciałam pisać sztuki dokumentalnej, tylko wyjść od tematu, który mnie bardzo głęboko poruszył. Bardzo przeżywałam tragedię Jolanty Brzeskiej, wydała mi ona się nieprawdopodobna, absurdalna. Chciałam napisać dramat uniwersalny – mówiła w Dwójce Magdalena Miecznicka, autorka dramatu, którego radiowa premiera odbędzie się w sobotę 26 października.
Audio
  • Słuchowisko inspirowane losami Jolanty Brzeskiej. Spotkanie z Magdaleną Miecznicką (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Andy Dean Photography

szenderowicz plakat 1200.jpg
Wiktor Szenderowicz. Uniwersalne dramaty naczelnego satyryka Rosji

W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o premierowym słuchowisku Dwójki na podstawie sztuki Magdaleny Miecznickiej "Spalenie Joanny" będącej opowieścią dotykającą problemu "dzikiej" reprywatyzacji w Warszawie.

Dramat Magdaleny Miecznickiej nawiązuje do wydarzeń sprzed ośmiu lat, czyli tragicznej śmierci Jolanty Brzeskiej, działaczki na rzecz eksmitowanych lokatorów, która sama doświadczyła eksmisji z mieszkania w kamienicy na ulicy Nabielaka w Warszawie. Jednak sztuka nie jest historią samej Jolanty Brzeskiej, choć o jej spaleniu w Lasku Kabackim bohaterowie rozmawiają. Za bohaterkę autorka obrała kobietę o podobnym imieniu, Joannę (w tej roli Joanna Jeżewska), którą spotyka podobna sytuacja.

Premiera 26 października

- W dobie dramatu publicystycznego poetyka absurdu i groteski w tej sztuce jest niespotykana, oryginalna i stanowi o wyjątkowości tego tekstu. Uważam, że jest to jeden z najciekawszych tekstów dramatycznych, jakie powstały w Polsce w ostatnich latach. Bada zjawisko nie tylko na poziomie prawa, urzędniczych decyzji, ale przede wszystkim na poziomie mentalności, która sprawiła, że taki proceder był w ogóle możliwy – powiedział prof. Jacek Kopciński.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o sztuce, której radiowa wersja będzie miała swoją premierę w najbliższą sobotę, 26 października.  

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Miecznicka (autorka sztuki "Spalenie Joanny") oraz prof. Jacek Kopciński (teatrolog, historyk dramatu)

Data emisji: 23.10.2019

Godzina emisji: 17.30

mko/pg

Czytaj także

Miłość z Księżyca, czyli "Trzecia strefa". Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2020 20:00
W utworze Dariusza Rzontkowskiego czasoprzestrzeń zostaje zaburzona i jego bohater wyrusza w wędrówkę w poszukiwaniu idealnej miłości.
rozwiń zwiń