Polskie Radio
Section05
Jolanta Brzeska

TYLKO U NAS Nowy świadek ws. śmierci Jolanty Brzeskiej. Prokuratura podjęła działania

- W toku ostatnio wykonywanych czynności ponownie zwrócono się z apelem do osób, które przebywały w okolicy miejsca zdarzenia i mogą mieć jakiekolwiek informacje, o kontakt z funkcjonariuszami Policji. Skutkowało to zgłoszeniem się kolejnych osób, które zostały przesłuchane w sprawie. W związku z zeznaniami jednego ze świadków przeprowadzono kolejne eksperymenty procesowe - poinformowała portal PolskieRadio24.pl prokurator Marzena Muklewicz, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA reprywatyzacja dzika reprywatyzacja prokuratura Jolanta Brzeska

TYLKO U NAS Rocznica zabójstwa Jolanty Brzeskiej. Były policjant: w końcu ktoś zacznie mówić

Jako jedyna nie wyprowadziła się z przejętej przez Marka M. kamienicy przy Nabielaka 9. Do końca walczyła o prawa lokatorów reprywatyzowanych warszawskich kamienic. Stała się symbolem tej walki, płacąc za to najwyższą cenę. W środę 1 marca mija 12. rocznica śmierci Jolanty Brzeskiej.
Zobacz więcej na temat:  Jolanta Brzeska policja dzika reprywatyzacja służby i bezpieczeństwo POLSKA

PR24 12 lat od śmierci Jolanty Brzeskiej. Jan Śpiewak: tę sprawę celowo tuszowano

- Tydzień zajęło policjantom z komendy mokotowskiej ustalenie faktu, że spalona w Lesie Kabackim kobieta to Jolanta Brzeska, mimo że w tej samej komendzie zgłoszono jej zaginięcie. Dwa tygodnie minęły, zanim doszło do przeszukania mieszkania, cztery miesiące, zanim odrzucono wersję o samobójstwie - mówił w Polskim Radiu 24 aktywista miejski Jan Śpiewak. Podkreślił, że to nie były błędy. - To było tuszowanie sprawy - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Śpiewak Jolanta Brzeska reprywatyzacja afera reprywatyzacyjna Warszawa regiony POLSKA społeczeństwo

"Lokatorka" - film o dzikiej reprywatyzacji. Ewa Andruszkiewicz: byliśmy przeszkodą na drodze do zysku

- Jolanta Brzeska miała niesłychanie uporządkowane archiwum reprywatyzacyjne, podejrzewam, że właśnie ta wiedza, którą zdołała zdobyć, była dla kogoś bardzo niewygodna - mówiła w Polskim Radiu 24 Ewa Andruszkiewicz z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów im. Jolanty Brzeskiej.
Zobacz więcej na temat:  FILM kino KULTURA Krzysztof Wołodźko Jolanta Brzeska dzika reprywatyzacja Warszawa

"Lokatorka". Poruszająca historia Jolanty Brzeskiej w kinach

Dekadę temu Jolanta Brzeska – aktywistka sprzeciwiająca się tzw. dzikiej prywatyzacji i współtwórczyni Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, została odnaleziona zamordowana w Lesie Kabackim w Warszawie. Nazwiska winnych jej śmierci nie są znane do dzisiaj. W piątek 3 grudnia swoją premierę miał film "Lokatorka", nawiązujący do tej głośnej na początku 2011 roku sprawy. W "Trójkowo, filmowo" opowiedzieli o nim reżyser Michał Otłowski oraz odtwórczynie głównych ról kobiecych.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński kino FILM film polski Trójka Jolanta Brzeska reprywatyzacja Mokotów Warszawa mieszkanie festiwal filmowy w Gdyni festiwal filmowy KULTURA

"Nikt nie wierzył w samobójstwo". W PR24 o śmierci Jolanty Brzeskiej

Minęło 10 lat od śmierci legendy walki o prawa lokatorów Jolanty Brzeskiej. Chociaż powszechnie uważa się, że działaczka została zamordowana, pierwotnie w śledztwie uznano, że popełniła samobójstwo. Teraz do kin wchodzi film opowiadający jej historię, a kontynuujące misję Jolanty Brzeskiej działaczki lokatorskie przypominają, że mimo upływu lat w śledztwie dotyczącym jej śmierci nic się nie zmieniło.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Grzybowski POLSKA społeczeństwo Warszawa regiony mazowieckie reprywatyzacja afera reprywatyzacyjna dzika reprywatyzacja Jolanta Brzeska

Piotr Gliński: do kin wszedł bardzo ważny film "Lokatorka"

10 lat po tragicznej śmierci Jolanty Brzeskiej na ekrany kin wszedł oparty na jej historii film "Lokatorka", ukazujący mechanizm działania mafii reprywatyzacyjnej. "Prawie 3 mln z 6 mln budżetu filmu pochodzi ze środków publicznych - dotacji PISF oraz mechanizmu zachęt audiowizualnych" - przypomniał w piątek na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego FILM Jolanta Brzeska kino reprywatyzacja afera reprywatyzacyjna Warszawa

Honorowe obywatelstwo Warszawy dla Jolanty Brzeskiej. Radny PiS: nie daliśmy się wciągnąć w brudną grę PO

- PO zastosowała nieczystą zagrywkę, dopisując byłego prezesa TK do uchwały o honorowym obywatelstwie. Tymczasem Andrzeja Rzeplińskiego można byłoby dopisać po jednej ze stron konfliktu politycznego. Uznaliśmy jednak, że wyższą wartością jest uhonorowanie Jolanty Brzeskiej i wzniesienie się ponad podziały. Zagłosowaliśmy za uchwałą pomimo nieczystej zagrywki, której celem było zmuszenie nas do wycofania się z głosowania - mówił w Polskim Radiu 24 radny PiS Michał Szpądrowski.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Jolanta Brzeska reprywatyzacja