Polskie Radio
Section05
Jolanta Brzeska

Honorowe obywatelstwo Warszawy dla Jolanty Brzeskiej. Radny PiS: nie daliśmy się wciągnąć w brudną grę PO

- PO zastosowała nieczystą zagrywkę, dopisując byłego prezesa TK do uchwały o honorowym obywatelstwie. Tymczasem Andrzeja Rzeplińskiego można byłoby dopisać po jednej ze stron konfliktu politycznego. Uznaliśmy jednak, że wyższą wartością jest uhonorowanie Jolanty Brzeskiej i wzniesienie się ponad podziały. Zagłosowaliśmy za uchwałą pomimo nieczystej zagrywki, której celem było zmuszenie nas do wycofania się z głosowania - mówił w Polskim Radiu 24 radny PiS Michał Szpądrowski.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Jolanta Brzeska reprywatyzacja

Kierwiński: przez ostatnie 5 lat prokuratura nie zrobiła nic ws. śledztwa dotyczącego śmierci Jolanty Brzeskiej

- Warszawie i pamięci Jolanty Brzeskiej potrzeba dwóch rzeczy: dokończenia śledztwa ws. jej śmierci oraz przyjęcia ustawy reprywatyzacyjnej. Od 5 lat prokuratura nie zrobiła kompletnie nic, jeśli chodzi o śledztwo. Dziwię się, że nie podejmowane są żadne kroki mimo tego, że Zbigniew Ziobro obiecywał działania - powiedział Marcin Kierwiński, sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Adrian Klarenbach Marcin Kierwiński Platforma Obywatelska Warszawa Jolanta Brzeska afera reprywatyzacyjna

PO nie chce upamiętnienia Jolanty Brzeskiej. Kuriozalne tłumaczenia

Decyzją warszawskich radnych PO projekt nadania tytułu honorowej obywatelki Warszawy Jolancie Brzeskiej został zdjęty z porządku obrad. - Honorowe obywatelstwo jest wyróżnieniem przyznawanym osobom żyjącym - stwierdził Jarosław Szostakowski. Przyznał jednocześnie, że w historii zdarzyły się wyjątki od tej reguły i dotyczyły one osób, które wzbudziły duże emocje społeczne. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony mazowieckie Warszawa Jolanta Brzeska

"Była bohaterką". Miasto Jest Nasze deklaruje poparcie dla upamiętniania Jolanty Brzeskiej

- W naszych oczach Jolanta Brzeska bez wątpienia była bohaterką - powiedział Mikołaj Paja ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Zadeklarował także, że aktywiści z MJN w pełni popierają wszelkie działania upamiętniające Jolantę Brzeską, w tym pośmiertne nadanie jej honorowego obywatelstwa Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa POLSKA Jolanta Brzeska Miasto Jest Nasze reprywatyzacja

"Głód sprawiedliwości nie został zaspokojony". Kaleta oddał hołd zmarłej działaczce Jolancie Brzeskiej

- Wierzę w to, że w tej sprawie w końcu zwycięży sprawiedliwość, a sprawcy zabójstwa zostaną ukarani - podkreślił wiceszef MS, przewodniczący komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji Sebastian Kaleta. Polityk w poniedziałek dołączył do córki i znajomych Brzeskiej oraz działaczy ruchów lokatorskich, aby złożyć kwiaty na skwerze przy ul. Iwickiej, który otrzymał imię zmarłej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jolanta Brzeska reprywatyzacja Sebastian Kaleta

Afera reprywatyzacyjna w Warszawie. Dziś 10. rocznica śmierci Jolanty Brzeskiej

Mija 10 lat od zaginięcia i śmierci działaczki społecznej aktywnej w warszawskich ruchach lokatorskich, Jolanty Brzeskiej. Jej historia stała się symbolem "dzikiej reprywatyzacji" nieruchomości w stolicy. Do dziś okoliczności jej morderstwa nie wyjaśniono, a jego bezpośredni sprawcy oraz ich mocodawcy nie zostali ukarani.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA reprywatyzacja Jolanta Brzeska Warszawa mazowieckie regiony

Ulica "Ofiar dzikiej reprywatyzacji" w Warszawie? Porozumienie będzie zbierać podpisy pod inicjatywą

Porozumienie Jarosława Gowina chce, aby w Warszawie powstała ulica "Ofiar dzikiej reprywatyzacji". Od dziś działacze partii będą wśród mieszkańców stolicy zbierać podpisy dla poparcia tej inicjatywy. - Mam nadzieję, że w tym roku, 10 lat po śmierci Jolanty Brzeskiej, ofiary dzikiej reprywatyzacji w Warszawie zostaną należycie upamiętnione - mówi wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek.  
Zobacz więcej na temat:  Porozumienie Jarosława Gowina Jolanta Brzeska Warszawa reprywatyzacja regiony mazowieckie POLSKA

PO przeciw uchwale ws. Jolanty Brzeskiej. Potocki: jakby poczuwała się do winy

- Dziwię się PO, ale rozumiem, że najpewniej chodziło o to, iż czasy dzikiej reprywatyzacji dotyczyły kadencji Gronkiewicz-Waltz - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Andrzej Rafał Potocki ("Sieci"). Gościem był również Adam Buła ("Polska The Times"). Platforma Obywatelska zgłosiła sprzeciw wobec przyjęcia przez Sejm przez aklamację uchwały oddającej cześć pamięci Jolanty Brzeskiej i wszystkim ofiarom dzikiej reprywatyzacji. 
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Jolanta Brzeska reprywatyzacja